Lueskelin jotain kristillistä keskustelupalstaa jossa oli juttua rippikoulusta ja siitä kuinka moni sen jälkeen jättää kirkon. Eli seurakuntayhteys jää siihen ripariaikaan. Siinä joku kirjoitti että on huomannut olevan eri nuoret ne jotka käyvät isoskoulutuksessa kuin ne jotka käyvät seurakunnan muissa nuorten illoissa. Moni kun ryhtyy isoseksi että pääsee uudestaan leirille ja vetämään iltaohjelmia sun muuta.
Isoset ja srk-nuoret eri sakkia?
5
355
Vastaukset
Hei
Tämä riippuu varmasti paljon seurakunnasta, niitä on niin monenlaisia.
Omassa, isossa kaupunkiseurakunnassani isoset ovat ihan samaa porukkaa kuin muutkin seurakuntanuoret. Vaikea oikeastaan kuvitella, että miten isoset voisivat muuta ollakaan. Heillähän on joka tapauksessa isoskoulutus, joka on juuri seurakuntanuorten toimintaa.
Eivät kaikki nuoret jätä kirkkoa vaikka isosena toimimisen ikä menee ohi. Seurakunnissa on muutakin mielekästä toimintaa myös nuorille aikuisille.
Pappi Elisabet- Näin_on_Laki
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
2 luku
Perusoikeudet
6 §
Yhdenvertaisuus
Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.
Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella.
Lapsia on kohdeltava tasa-arvoisesti yksilöinä, ja heidän tulee saada vaikuttaa itseään koskeviin asioihin kehitystään vastaavasti.
Sukupuolten tasa-arvoa edistetään yhteiskunnallisessa toiminnassa sekä työelämässä, erityisesti palkkauksesta ja muista palvelussuhteen ehdoista määrättäessä, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään.
Perustuslain 11 §:n mukaan "Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."
Jumala ja Jeesus ei ole lapsikastetta asettanut eikä totuus postamalla tämänkin tekstin muuta selvyyttä alaikäiseten lasten ja nuortenkaan osalta.
- Japp3rvokki
Vähän samanlaista se on Protussakin. Jäsenistö elää jatkuvasti, koska apparikoulutukseen ei pääse, jollei ole jäsen. Jos ei pääsekään vetämään leiriä kesällä, tulee herkästi erottua koko yhdistyksestä. Osa alkaa toimia aktiivisesti Protussa kouluttajana, kokkina, rekrynä ja/tai jaostolaisena ja heiltä luonnollisesti vaaditaan jäsenyyttä.
Hei!
Isoset ovat seurakuntanuoria, sillä he osallistuvat isoskoulutukseen, joka on nuoren seurakunnan toimintaa.
En näe mitään pahaa siinä, että jonkun aika seurakunnassa toimimisessa ei riitä muuhun kuin isoskoulutukseen. Tai että haluaa olla toteuttamassa seuraaville rippikoululaisille ikimuistoista riparia seuraavina kesinä.
Kristittynä kasvaminen on koko elämän matka. Olen tehnyt työtä Suomen ev.lut. kirkossa 26 vuotta. Jokainen rippikoulu iltaohjelmineen, "oppitunteineen", hartauksineen ja jumalanpalveluksineen kasvattaa ja hoitaa minua kristittynä edelleen. Miksei myös nuorta isosta?
Kirsi NettiSaapas-Ohjaaja Hyvinkää- Anonyymi
Hei. Millaista teidän mielestänne seurakunnan nuortentoiminnan tulisi olla? Onko nykypäivän ev. lut seurakuntien nuorisotyö liiaksi nuorten viihdyttämiseen painuttuvaa? Osataan leikit, sketsit ja hengailu, mutta jääkö jotain puuttumaan?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään22821015Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen964214Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu782946Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv512203Temutatko ?
Ostatko kiinalaisista verkkokaupoista halpaa tavaraa tai vaatteita ja miksi? Siksi että on kiva ostaa kun halvalla saa?1981848Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2891632Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1361577Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?731561Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1691509Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S151393