Kelloseppäkoulu Espoo

Kellonieskö

Onko kenelläkään kokemusta Espoon kelloseppäkoulun pääsykokeesta? Mainitaan psykologinen soveltuvuustesti - OK, siinä ei varmaan mitään ongelmaa. Mutta miten tämä mainittu "kätevyyskoe"? Mitä siinä käytännössä tehdään ja miten tuohon voisi valmistautua? Tähtäimessä siis ensisijaisesti kellosepän perustutkinto.

12

4460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haluantietäämyös

      ???

    • Eikö-vaan

      Mihin enää kelloseppiä tarvitaan. Ei kukan enää korjauta kelloja, vaan ostavat uuden. Korjaus maksaa maltaita kun on käsityötä. Vastaavasti tehtaat suoltavat koneiden tekimiä halpoja kelloja maailman täyteen. Täysin kuoleva ala. Et löydä työtä valmistumisesi jälkeen.

    • hienomekaanikko

      rupeat tekemään vaikka soittorasioita. Myyt omia mallejasi maksukykyisille asiakkaille. Luulisi hyville taitaville kellosepille olevan hommia. Ihmiset haluavat korjauttaa perinnekellojansa. Kelloseppäosaamisella on käyttöä muuallakin kuin kellojen korjaamisessa ja rakentelussa.

    • Anonyymi

      Ei kai niitä halppis kelloja kannata enää korjata, kun korjaaminen tulisi kalliimmaksi kuin uuden ostaminen. Monet arvokellot lähetetään valmistajalle huoltoon, kun ei täällä osata korjata tai ei saa varaosia tehtaalta.

      • Anonyymi

        siinäpäs nippelitietoa


      • Anonyymi

        Arvokelloja huolletaan yleensä tehtaan valtuuttamissa liikkeissä, näille kyllä tehtaat toimittavat varaosia. Eri merkeille on Suomessa useita liikkeitä, ei toki kaikille, mutta yleisimmille arvokelloille eli ei niitä läheskään aina tarvitse Sveitsiin postittaa. Näissä valtuutetuissa myymälöissä työskentelevät suomalaiset kellosepät, jotka ovat hankkineet lisäkoulutusta ko. tehtailla ja saaneet siten sertifioinnin kyseisen merkin huoltoon. Tällä tavoin erikoistumalla työllistyminen on lähes varmaa, sillä arvokellojen markkina on voimakkaassa kasvussa — myös Suomessa.


    • Anonyymi

      kannattaako hakea kouluun opettajien kiusattavaksi ?

    • Anonyymi

      Urpot taas kommentoi. Todenäköisesti jotain työttömiä vihervassareita, jotka elää toisten siivellä, jotka eivät ole ikinä päässyt edes peruskoulusta läpi, saati sitten hakenut mihinkään ammattikouluun. Ei näistä kannata välittää. Hyvä, että kysyit. Niin minäkin tekisisin.

    • Anonyymi

      oppilaita alistetaan henkilökunnan toimesta

    • Anonyymi

      Justiinsa

    • Anonyymi

      Valitse toinen koulu

    • Anonyymi

      Varo varo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyväksytty kaivattusi

      Vartaloa vai et? Rehellinen vastaus
      Ikävä
      42
      1906
    2. Minulta loppuu aika

      Halusin olla täydellinen. Nyt näyttää siltä että viimeinen kiristys jää puolitiehen, sillä h-hetki on jo ihan kohta käsi
      Ikävä
      44
      1796
    3. Syvälliset keskustelut

      Olisivat tärkeintä ensisijaisesti hänen kanssaan Tulisi sellainen hetki, mutta kaikki meni pieleen
      Ikävä
      29
      1631
    4. Mitä ajattelet

      Kun näet kaivattuasi?
      Ikävä
      123
      1508
    5. Olisipa sitä henkisesti eheämpi ja rohkeampi

      mikään maallinen mammona ei itseäni kiinnosta, eikä sen menetys kiinnostus. Mutta kun kohtaa jonkun sykäyttävän ihmisen,
      Ikävä
      20
      1475
    6. Moi, nainen

      Tunnustan, olen heikkona sun hymyyn, ja sekään ei auta yhtään, että sulla on täydellinen nenä. Joten ensi kerralla, kun
      Ikävä
      46
      1469
    7. Kyllähän tämä vähän kirpaisee

      Mutta oman sisäisen rauhan vuoksi jätän sinut nyt historiaan. Todennäköisesti olet jo sinäkin mennyt eteenpäin. Olipah
      Ikävä
      38
      1277
    8. Nyt on pakko tunnustaa

      AA että on ikävä sinua!!
      Ikävä
      19
      1249
    9. Sulla on uskomaton luonne

      Saat minut hetkessä iloiseksi, tai sanotaan nyt niin, että ajatus sinusta saa sydämeni hyppimään riemusta. En vain saa s
      Ikävä
      44
      1158
    10. Katso ennen-jälkeen kuvat - Erika Vikman saa pihalleen jättirempan tv:ssä!

      Oho, onpa aikamoinen muutos! Mitäs tykkäät, onko tällainen piha mieleesi vai haluatko enemmän nurmialuetta ja vihreää?
      Pihasuunnittelu
      9
      1129
    Aihe