Teemme gallup-kyselyä kouluesitelmää varten. Mitä siis nuoren pitää muistaa muuttaessaan omilleen asumaan?
Nuoren muuttajan muistilista
24
931
Vastaukset
Pitää muistaa säännöllinen liikunta ja syöminen. Kannattaa välillä käydä vessassa. Kannattaa myös nukkua päivittäin.
Varmaan pelimaailman vähentäminen ja urheilu. Nyt kun vanhemmat eivät ole vahtimassa, pitää nuoren itse huolehtia pelien määrästä ja liikunnasta.
Tuotteet kuten energy ja herkut kannattaisi huomioida siten, ettei törsää kaikkea rahaa niihin, ja sitten menettää asunnon koska ei voi enää maksaa vuokraa. Muuten niitä voi käyttää miten lystää.- näppärä.räppänä
Älä jystä ystävää, kuumaa tervaa ryystävää, voi väärään kurkkuun silloin mennä se.
Luottotietoja ei kannata menettää ikinä.
Terveisin
Kirsi, NettiSaapas -ohjaaja Hyvinkää- velkomapakotus
Asiakkuuteen ei kantsi uhriutua.
- kouluesitelmää
”… pitää muistaa muuttaessaan omilleen asumaan?
– säilytä lämpimät suhteet vanhempiisi.
– varaudu yllättäviin menoihin.
– missä ja miten syöt, osaatko laittaa ruokaa.
– tee viikkobudjetti.
– yksi hyvä, luotettava ystävä on kullan arvoinen.
– käy avoimin silmin tapaamassa kaltaistasi omillaan asujaa.
– alku on vaikeaa kaikki rullaa rutiinilla vasta kahden vuoden kuluttua. - keijo97
Sen kun muistaa että maksaa asumisensa omasta pussista eikä veronmaksajien.
- r3q1rt2
Maksaa sähkö, vuokra -,vesi ainakin ekaksi.
Laatia budjetti ja huolehtia, että ne tulot ja menot pysyy tasapainossa. Nuorena on helppo elää yli varojensa.
Ja nettisaapasta kompaten: Välttäkää esim. pikavippejä kuin ruttoa!
Vapauden kylkiäisenä tulee aimo annos vastuuta.- viisass
Välttäkää muitakin lainoja kuin ruttoa jos ei ole takasin maksusta tietoa. Jos otat olet itse vastuussa siitäkin. Ei muiden vika. Oma vika.
Pitää muistaa vanhempien osoite.
- DountWorryBeHappy
Ei kannata käyttää internettiä, koska sinusta jää 'digitaalinen finger print' ja kansainväliset lait voivat aina muuttua tulevaisuudessa , joten sinusta jäänyt tieto voi olla tulevaisuuden markkinavoimien eli ylikansallisten yritysten ja mafian riistaa, joten sinua voidaan vainota ja kiristää ja rahastaa tulevaisuudessa.
- neljänäitee
1. ensimmäisenä sähkösopimus, siis ennen muuttoa jo
2. maksa aina vuokra ensimmäisenä, vaikka muuhun ei jäisi rahaa, sitten sähkö ja mahdollinen vesi, sitten puhelin, sitten vasta ruoka.
3. tee ruokasi itse älä osta eineksiä, astioita siis pitää olla
4. älä häiritse naapureita, eli ei bileitä, sinä vastaat myös vieraistasi.
5. siivoa- r0lle
ruoka viimeisenä? meinaatko, että ihminen selviää kuukauden hengissä ilman ruokaa, jos tuhlaa kaikki rahansa vuokraan ja laskuihin?
- kyllänäinon
r0lle kirjoitti:
ruoka viimeisenä? meinaatko, että ihminen selviää kuukauden hengissä ilman ruokaa, jos tuhlaa kaikki rahansa vuokraan ja laskuihin?
Ensin asuminen sitten vasta ruoka. Sillä mitä jää. Kyllä se v*ttumaista on elää veneen alla vaikka olisi vatsa täynnä.
- Nimettön
Uuden paikkakunnan kaveriporukan kanssa illanvietot voivat olla usein alkoholipainotteisia. Jos nuorella ei ole paljoa kokemusta alkoholin nauttimisesta, siitä kannattaa joko pidättäytyä kokonaan tai opetella sietokykyä turvallisessa ympäristössä ilman painostusta. Nopea humala baarissa tai muuallakin saattaa johtaa holtittumuuteen, ja illan aikana kokematon nuori voi tehdä harkitsemattomia tekoja tai päätyä epämääräisiin porukoihin. Toki vanhemmallakin iällä voidaan humalassa päätyä vieraaseen seuraan ja rahan lainailua tai muuta päänavailua oudolle ihmiselle voi esiintyä. (Omakohtaista kokemusta jälkimmäisestä on, mutta kaikki päättyi lopulta hyvin. Muutenkin runsas alkoholinkäyttö on kirjoittajalle aiheuttanut holtitonta käytöstä, joten nykyään alkoholinkäyttö on melko minimissä ja varovaisuus ulkona liikkuessa on muutenkin mielessä).
- eroarahasta.fi
Matteuksen evankeliumin hyväksymiseen ei kulu ihmisen elinikä.
- jopselijoo
Menetetty jo eikä millää ole mitää vitun väliä
- List
Opetella pesemään pyykit ja vessa itse
Toki täälä kaupunnissa pitää muistaa pysyä erossa alkoholista. Rahan käyttöä rajata ja jos on vähän niin sossusta haen. Nyt voi rauhassa katsoa pornoa ja mitä haluaa. Mites AIDS sulla on sujunu.
- nettisyntinen
HS: Ylen toimitusjohtaja hermostui veroparatiisijutusta - "Ensin luulimme sitä vitsiksi". Asiakasta ihmetyttivät erikoinen ”ilmoitus”, villinlännen tyyliin>(”Menkää töihin pummit. Hyvää kevättä toivottaa Kansaneläkelaitoksen väki”)< Kelan konttorissa. Väärien asioiden yhdistys on pidätettävä heti.
- elähiillynoviisi
"Luottotietoja ei kannata menettää ikinä." Smithin akselilla nähtynä kuka tahansa voi joutua elämänsä sivustakatsojaksi.
- avohoitopotilaat
Ei ole pikavipit omaa rahaa. Nehän täällä veroistaan uliseekin. Kuka niitä menee ottamaan noin niinkun yleensäkään jos tietää ettei pysty maksaa takas ? Velkajärjestely ja ulosotto kutsuu aika hätäseen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä742170- 1331442
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1331420- 1431102
- 105977
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten366902Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82764Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55714Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67674Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673