Sähköposti ja henkilötiedot

errko

Kuinka turvallista on lähettää tavallisessa sähköpostissa kopio passista ynm. henkilötiedoista? Nimenomaan onko siinnä mahdollisuus identiteettivarkauteen?
Eri asia tapahtuuko semmoista mutta onko mahdollista ja olisiko parempi käyttää salattua yhteyttä tai jotain tunnistautumisvarmennetta? vai onko se äärimmäisen epätodennäköistä?

4

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakkaa zipillä ja laittaa riittävän pitkän salasanan taakse. Ilmoittaa salasanan sitten muuta väylää pitkin vastaanottajalle, esimerkiksi tekstiviestillä.

    • Pojojo

      Onhan toi vaihtoehto. Mut ei vastannu varsinaisesti kysymyksiin. Ne on minuakin askarruttaneet.

    • Q8eLfEGY

      On täysin mahdollista. Sähköposti on kuin postikortti, jonka jokainen matkan varrella voi lukea. Nämä lukijat kylläkin ovat valtiollisia toimijoita ja suuryrityksiä, jotka käyttävät saamiaan tietoja muuhun kuin identiteettivarkauksiin. On kuitenkin muistettava että salaamaton sähköposti luetaan ja analysoidaan matkalla monta kertaa.

      Yleisimmin rosvot saavat tietosi käyttöönsä tietomurtojen yhteydessä tai huijaussähköpostien avulla. Harvemmin kyseessä on omalla koneella oleva haittaohjelma.

    • Matkanvarrella tapahtuva lukeminen on riski sinänsä.

      Pitää myös olla ehdottoman varma vastaanottajasta. Viranomaiset esimerkiksi eivät pyydä mainitunlaisia tietoja sähköpostilla, vaan tiedot annetaan jollakin turvallisemmalla menetelmällä kuten viranomaisen sivustoilla pankkitunnuksia tai varmennetta käyttäen.

      Sitten voi olla, että jokin ihan asiallinenkin taho jolle sähköpostilla laitetaan tiedot, säilyttää niitä huolimattomasti ja hukkaa ne (päätyvät levitykseen) rikollisten riemuksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      276
      2484
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1334
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1231
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1221
    5. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1175
    6. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      82
      1120
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      992
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      917
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      870
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      787
    Aihe