Kuinka turvallista on lähettää tavallisessa sähköpostissa kopio passista ynm. henkilötiedoista? Nimenomaan onko siinnä mahdollisuus identiteettivarkauteen?
Eri asia tapahtuuko semmoista mutta onko mahdollista ja olisiko parempi käyttää salattua yhteyttä tai jotain tunnistautumisvarmennetta? vai onko se äärimmäisen epätodennäköistä?
Eri asia tapahtuuko semmoista mutta onko mahdollista ja olisiko parempi käyttää salattua yhteyttä tai jotain tunnistautumisvarmennetta? vai onko se äärimmäisen epätodennäköistä?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pakkaa zipillä ja laittaa riittävän pitkän salasanan taakse. Ilmoittaa salasanan sitten muuta väylää pitkin vastaanottajalle, esimerkiksi tekstiviestillä.
Onhan toi vaihtoehto. Mut ei vastannu varsinaisesti kysymyksiin. Ne on minuakin askarruttaneet.
On täysin mahdollista. Sähköposti on kuin postikortti, jonka jokainen matkan varrella voi lukea. Nämä lukijat kylläkin ovat valtiollisia toimijoita ja suuryrityksiä, jotka käyttävät saamiaan tietoja muuhun kuin identiteettivarkauksiin. On kuitenkin muistettava että salaamaton sähköposti luetaan ja analysoidaan matkalla monta kertaa.
Yleisimmin rosvot saavat tietosi käyttöönsä tietomurtojen yhteydessä tai huijaussähköpostien avulla. Harvemmin kyseessä on omalla koneella oleva haittaohjelma.
Matkanvarrella tapahtuva lukeminen on riski sinänsä.
Pitää myös olla ehdottoman varma vastaanottajasta. Viranomaiset esimerkiksi eivät pyydä mainitunlaisia tietoja sähköpostilla, vaan tiedot annetaan jollakin turvallisemmalla menetelmällä kuten viranomaisen sivustoilla pankkitunnuksia tai varmennetta käyttäen.
Sitten voi olla, että jokin ihan asiallinenkin taho jolle sähköpostilla laitetaan tiedot, säilyttää niitä huolimattomasti ja hukkaa ne (päätyvät levitykseen) rikollisten riemuksi.