Kuinka turvallista on lähettää tavallisessa sähköpostissa kopio passista ynm. henkilötiedoista? Nimenomaan onko siinnä mahdollisuus identiteettivarkauteen?
Eri asia tapahtuuko semmoista mutta onko mahdollista ja olisiko parempi käyttää salattua yhteyttä tai jotain tunnistautumisvarmennetta? vai onko se äärimmäisen epätodennäköistä?
Sähköposti ja henkilötiedot
4
439
Vastaukset
Pakkaa zipillä ja laittaa riittävän pitkän salasanan taakse. Ilmoittaa salasanan sitten muuta väylää pitkin vastaanottajalle, esimerkiksi tekstiviestillä.
- Pojojo
Onhan toi vaihtoehto. Mut ei vastannu varsinaisesti kysymyksiin. Ne on minuakin askarruttaneet.
- Q8eLfEGY
On täysin mahdollista. Sähköposti on kuin postikortti, jonka jokainen matkan varrella voi lukea. Nämä lukijat kylläkin ovat valtiollisia toimijoita ja suuryrityksiä, jotka käyttävät saamiaan tietoja muuhun kuin identiteettivarkauksiin. On kuitenkin muistettava että salaamaton sähköposti luetaan ja analysoidaan matkalla monta kertaa.
Yleisimmin rosvot saavat tietosi käyttöönsä tietomurtojen yhteydessä tai huijaussähköpostien avulla. Harvemmin kyseessä on omalla koneella oleva haittaohjelma. Matkanvarrella tapahtuva lukeminen on riski sinänsä.
Pitää myös olla ehdottoman varma vastaanottajasta. Viranomaiset esimerkiksi eivät pyydä mainitunlaisia tietoja sähköpostilla, vaan tiedot annetaan jollakin turvallisemmalla menetelmällä kuten viranomaisen sivustoilla pankkitunnuksia tai varmennetta käyttäen.
Sitten voi olla, että jokin ihan asiallinenkin taho jolle sähköpostilla laitetaan tiedot, säilyttää niitä huolimattomasti ja hukkaa ne (päätyvät levitykseen) rikollisten riemuksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö28010306K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2445993Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735424PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *955048Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193315Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe92714- 2142612
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.172434- 282284
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3822207