utelias taksikuski Jämsässä

Tyttäreni joutui käyttämään tänään taksikyytiä Jämsässä. Kuski oli oudon utelias...uteli ummet ja lammet...onko tyttärelläni miestä,missä hän on työssä, opiskeleeko hän jossain, miksi hän on muuttanut Jämsään.
Kehuskeli ulkonäköä, ja miten tyttäreni on niin fiksun oloinen. Antoi myös puhelinnumeronsa ja tarjosi asuntoa, jos vaikka tyttäreni haluaisi muuttaa lähemmäs kaupunkia.
Mikähän niljake tämä taksikuski lienee...ja mitähän lienee ollut tuolla jätkällä mielessään udellessaan asiakkaansa asioita? Vai onko Jämsäläiset taksikuskit yleisesti ottaen tämmöisiä? Miksi ei anneta asiakkaalle vain kyytiä sinne minne hän haluaa ja muuten antaa hänen olla rauhassa?
281819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Älähän keksi satuja. Vaan käy maksamassa oma kyytisi tolpalle!

Äänestä
  • Sinä taidat olla se joka vastaa kaikkiin kommentteihin samalla tavalla...vai liwnetkö juuri kyseinen taksikuski...maksut on maksettu muuta et tarvitse

    Äänestä

Ja mitäs satua tämä on...siellä se parikymmentä minuuttia sitten seisoi autonsa kanssa tolpalla linja-autoasemalla ainoana taksina... mene kysymään...vai onko sinun mielestä kaikki tässä maailmassa satu..
Jos et ole sitä itse keksinyt

Äänestä

Perus Jämsäläisiä =)

Äänestä
  • Tässä teitin Jämpsäläisten tarinassa on yksi outo juttu.?! Lainaten aloittajaa. "Kuski oli oudon utelias...uteli ummet ja lammet...onko tyttärelläni miestä,missä hän on työssä, opiskeleeko hän jossain, miksi hän on muuttanut Jämsään.
    Kehuskeli ulkonäköä, ja miten tyttäreni on niin fiksun oloinen. Antoi myös puhelinnumeronsa ja tarjosi asuntoa,"
    Niin jos löytyy puhelinnumero löytyy myös ns. Taksi. Voi Veee mitä pellejä?! Minä olisin mennyt Poliisille. Piste!

    Äänestä

Vai että semmosia te Jämsäläiset olette! Hmm.... neuvoksi annoin tyttärelleni, että parempi kun puhuu näin savolaisittain puuta heinää tuommoisille utelijoille...niin ehkä se suu tukkeutuu pelkästä hämmästyksestä ja liika utelu loppuu....

Äänestä

Evakkojen jälkeläiset ja evakot itsekin on pirun utelijaita ja jokin syyhän siihen on kun udellaan. se on jokin hyötymis tarkoitus verhottuna muka haluun auttaa.. kuten tarjota asuntoa...yms..

Mutta voihan sitä ihmiset jutustella niitä näitä ilman sen suurempia taka ajatuksia..ehkä?

Äänestä

Vitun asiallinen sälli joka huolehti vain yhdestä ihmisen perustarpeesta, suvunjatkamisesta, ja heti te ootte täällä teilaamassa.

Äänestä

Sitä sanotaan asiakaspalveluksi. Oli vielä hyvää sellaista. Asiakas saa itse päättää vastaako kysymyksiin, ja mitä vastaa. Toisaalta asiakas pystyy myös sanomaa, ettei halua keskustella. Täällä maaseudulla ei olla turhan kankeita ja tuppisuita, niin kuin suuremmissa taajamissa. On aivan turha vetää hernettä nenään jos saa puheliaan kuljettajan. Itse pidän siitä, että on juttua ilmassa. Eikös taas toisaalta ole hienoa sekin, että tarjosi asuntoa, jos vaikka asiakas olisi sellaisen tarpeessa. Käyntikortin tarjoaminen on enempi sääntö kuin poikkeus. Tietenkin autoilija toivoo toistekin käytettävän juuri hänen palvelujaan. Miksi se olisi niin kauheaa, ei kai ketään raiskattu tai pahoinpidelty?

1Äänestä

Saisko kuvan tyttärestä että onko edes sen arvoinen?

Äänestä

Haluan myös kuvan nähdä, onko missiainesta vai tavallinen naapurintyttö..?

Äänestä

Harva Jämsäläinen taxikuski on edes käynyt jämsää pitemmällä, eivät tiedä asiakaspalvelusta, saatikka alkeellisinta sivistyneisyyttä. Jostain perämettästä tulleita, ajavat vaan autoa, kun eivät muuhun pysty.

Äänestä
  • mihin muuhun pitäs pystyä

    Äänestä

HEI TÄÄ VEIKKO ON OLLUT JÄMSÄLÄINEN KAMELIKUSKI JOKA PAKIT SAATUAA PISSAA DAMIN JALOILLE.

Äänestä

meinaatko että varmisteli viikonlopun ravintolakyyditysten jälkeen jos sattuu sama tyttö kohdalle niin pääsee laskemaan mällit nieluun kyytipalkasta

Äänestä

kyllä nää taksi kuskit on harvassa jotka on alalle joutunu päässy....Jos ei KELA kyytiä tai juoppoo ravintolasta kotiin.. Koulukyyti aamulla ..tulot on pienet..

Äänestä

Johan on niin keksitty tarina kun olla ja voi. Elkäähän syöttökö trollia niin kuin nostolla nyt teen.

Äänestä

Pillus oli vonkoomassa. Varma tieto.

Äänestä
  • tokko oli kallis

    Äänestä

Onhan tämä palstatolloilta ihan kivaa vaihtelua, että paperimiesten kadehtimisen sijasta välillä kadehditaan taksikuskejakin.

Äänestä

.
.
Jos aikuinen tytär niin ehkä kuski on vain oman elämänsä "Juhana"? Ellet tiedä niin katso tv-sarjan jaksoja sarjasta "Tankki täyteen"
.
.

Äänestä
  • Juhanallehan kävi lopuksi tsäkä.

    Äänestä

Onko työttömyys korvausta ja muita tukia nostava RiLlipää joka ajaa pimeästi ilman verokorttia.

Äänestä
  • ei sitä verokortilla ajeta

    Äänestä

Tämä palsta kyllä selvästi valaisee millaisia ihmisiä te jämsäläiset olette...näyttää suurin osa näistä vastaajista olevan miehen puolia jotka todellakin jotakin vailla....vaan onko teillä älyä tajuta edes tajuta mitä vailla olette....

Äänestä
  • Ei tämä jämsäläisistä mitään kuvaa anna. Suurin osa jämsäläisistä ei tiedä tämmöistä palstaa olevan olemassakaan. Tätä pyörittää muutama yksinkertainen tomppeli, joilla ei näytä olevan parempaakaan tekemistä.

    Äänestä

Suurin osa Jämsän taksikuskeista on kyllä tosi tyhmiä juntteja. Veroja ne kyllä osaa kiertää ja tahkoa.

Äänestä
  • Kohta päästään liikenneuudistuksen jälkeen nauramaan, kun taksikilpailu vapautuu ja afganistanilaiset alkaa ajamaan Suomessa taksia. Housunpersettään mersun ratin takana vuosikymmenet kiillottaneilla alkaa leipä kaventumaan ja särpimet leivän päällä ohentumaan. Tokko on kallista kohta enää taksilla ajo, kun Somali-Taxi alkaa polkemaan hintoja?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


aula123 kirjoitti:

Tyttäreni joutui käyttämään tänään taksikyytiä Jämsässä. Kuski oli oudon utelias...uteli ummet ja lammet...onko tyttärelläni miestä,missä hän on työssä, opiskeleeko hän jossain, miksi hän on muuttanut Jämsään.
Kehuskeli ulkonäköä, ja miten tyttäreni on niin fiksun oloinen. Antoi myös puhelinnumeronsa ja tarjosi asuntoa, jos vaikka tyttäreni haluaisi muuttaa lähemmäs kaupunkia.
Mikähän niljake tämä taksikuski lienee...ja mitähän lienee ollut tuolla jätkällä mielessään udellessaan asiakkaansa asioita? Vai onko Jämsäläiset taksikuskit yleisesti ottaen tämmöisiä? Miksi ei anneta asiakkaalle vain kyytiä sinne minne hän haluaa ja muuten antaa hänen olla rauhassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu