Hei
Kummat laivat on siistimpiä ja mukavampia; Siljan vai Vikingin välillä Helsinki-Tukholma? Muita huomioita?
HELSINKI-Tukholma; kumpi parempi SIlja vai Viking?
26
8058
Vastaukset
- tärkeimmät
"Muita huomioita?"
Tuoppien materiaali ja tarjottavan hanaoluen myyntierän tilavuus. - Absolut-Viking
Absolut Biking.
Halvempi olut.- olutkoko
Onko Tukholman laivoilla myös 0,56 litrainen tuoppi?
- On-sama
olutkoko kirjoitti:
Onko Tukholman laivoilla myös 0,56 litrainen tuoppi?
Kaikilla ketsupeilla on samankokoinen mitta.
- MatkaanMarsi
No, en kaipaa oluita, kun pitäisi työmatkaa liittää tähän, mutta haluaisin kuitenkin siistin laivan ja hytit.
- Kotimaiselle_pisteet
Virolainen Tallink silja vai kotimainen viking line?
itse kallistuisin kotimaiseen viking lineen.
paremmuudesta en tiedä, vikingillä tuntee olevansa merellä,
Tallink siljalla taas kuin menisi kauppakeskukseen, eikä oikein merestäkään tietoa- Aina.Tallink
Viking Line on ahvenanmaalainen suomalaisten veronmaksajien tuella toimiva firma. Ruotsinkielisiä ei enempää tueta, jos pakkoruotsia ei poisteta Suomesta.
Siksi Tallink. - kotimaiselle.pisteet
Aina.Tallink kirjoitti:
Viking Line on ahvenanmaalainen suomalaisten veronmaksajien tuella toimiva firma. Ruotsinkielisiä ei enempää tueta, jos pakkoruotsia ei poisteta Suomesta.
Siksi Tallink.Suomalaisia ne ahvenanmaalla asuvatkin ovat, ruotsinkielisiä, ei kuitenkaan ruotsalaisia, virolaisia saati edes norjalaisia.
Muutoin ihan samoin suomalaisten verorahoilla tuetaan virolaista tallinkkia, suomeen liputettujen alusten ohella - Motormann
Du har väl inte glömt "Mayday Mayday" ? Finns inga rediga sjömän på Tallink, bara f.d. rövslickare åt ryssarna :(
- Aina.Tallink
kotimaiselle.pisteet kirjoitti:
Suomalaisia ne ahvenanmaalla asuvatkin ovat, ruotsinkielisiä, ei kuitenkaan ruotsalaisia, virolaisia saati edes norjalaisia.
Muutoin ihan samoin suomalaisten verorahoilla tuetaan virolaista tallinkkia, suomeen liputettujen alusten ohellaVirolaiset ovat suomalaisten veljeskansa, ruotsalaiset eivät. Sen vuoksi kaikki eurot mielummin virolaisille. Jos pakkoruotsi poistetaan, niin siinä tapauksessa voidaan harkita uudelleen Viking Linea.
- Kotimaani.ompi.suomi
Aina.Tallink kirjoitti:
Virolaiset ovat suomalaisten veljeskansa, ruotsalaiset eivät. Sen vuoksi kaikki eurot mielummin virolaisille. Jos pakkoruotsi poistetaan, niin siinä tapauksessa voidaan harkita uudelleen Viking Linea.
Olen kuitenkin suomalainen Ahvenanmaallakin, kotimaassani
- Affenanmualla.nämäkin
Aina.Tallink kirjoitti:
Virolaiset ovat suomalaisten veljeskansa, ruotsalaiset eivät. Sen vuoksi kaikki eurot mielummin virolaisille. Jos pakkoruotsi poistetaan, niin siinä tapauksessa voidaan harkita uudelleen Viking Linea.
Sittehä sulle ei kelpaa Silja Serenadekaan, kotisatama kun on Maarianhamina Ahvenanmaalla, käsittääkseni, saati Baltic Princess, sama juttu.
Kyllä veljeskansasikin suosii kammokumaasi Affenanmuata - vaihdetaan.karjalaan
Kotimaani.ompi.suomi kirjoitti:
Olen kuitenkin suomalainen Ahvenanmaallakin, kotimaassani
Ahvenanmaalaiset voivat olla itse sitä mieltä, mutta enemmistö suomalaisista ei pidä ahvenanmaalaisia suomalaisina. Eihän siellä edes pärjää suomen kielellä.
Ahvenanmaan jääminen Suomen riippakiveksi on YK:n edeltäjän Kansainliiton syytä. Suomalaiset ovat joutuneet maksamaan siitä vahingosta melkoisen hinnan.
Lisätietoja: https://fi.wikipedia.org/wiki/Ahvenanmaan_kysymys - Ai_pahus_soikoon
Affenanmualla.nämäkin kirjoitti:
Sittehä sulle ei kelpaa Silja Serenadekaan, kotisatama kun on Maarianhamina Ahvenanmaalla, käsittääkseni, saati Baltic Princess, sama juttu.
Kyllä veljeskansasikin suosii kammokumaasi AffenanmuataRuottin lipun allahan toi tallink siljan toinen laiva Silja Symphony seilaa, taitaa tosin Turusta lähtevä Galaxykin olla Ruotsin lipun alla.
Mites sää nyt meet ruotsiin, kun on vastassa joko maarianhamina tai ruotsin lippu perseessä, kaikki nää kammoksuttaa sua kertomasi mukaan.
Uimallako vai soutupaatilla ohi affenanmuan Ruottiin?
- beethooven
Ahvenanmaalaisten punainen Viking vaiko vironvenäläisten röppänä valkoinen entinen Silja ja nykyinen Tallink tosiasiassa.
- Käynyt
Vikingillä on nykyään tasokkaampi palvelu, mutta osa laivoista aika vanhoja. Toki niitä on uusittu vuosien varrella, mutta niissä ei ole modernien laivojen isoja ja avaria tiloja.
Palvelu, joka aikoinaan oli Siljan valtti, on nyt selvästi parempi Viikkarilla. Erityisen iso ero on mielestäni ravintoloissa. Jos haluaa syödä hyvin, niin hinta- / laatu-suhde on Vikingillä kohdalla.- Olen-eri-mieltä
"mutta niissä ei ole modernien laivojen isoja ja avaria tiloja." Siis sellaista kuin Tallinkin uusilla 2000-luvun laivoilla.
- EiKiitosEjTack
Paras tapa joutua (median mukaan) rikoksen kohteeksi (ei uhriksi) on matkustaa laivalla Tukholmaan. Aina tapahtuu jotain rikoksia, koska tekijöiden on Tukholmassa helppo "kadota" maisemista. Ei kiitos, ei kumpikaan laivayhtiö Tukholmaan.
- Pysy-sisällä
Joo, pysy sä vaan kotona. Paitsi että täällä jopa pitkän vankeustuomion saanut voi kadota.
- Anonyymi
Ehdottomasti Silja. Olin just viikko sit Serenadella, paras laiva mis oon ollut. Viking linesta mul ei ihan hirveesti oo kokemusta, muistan et viimeks joku 5 vuotta sit ollu Vikingillä Turku-Tukholma-Turku reitillä. Lisäksi Silja linella on puhtaammat hytit kun Viking linella. Siljalla todella mukava henkilökunta (en muista Vikingistä). Ollaan varmaan jonakin päivänä menossa Tallink Silja Megastar- ostosristeilylle :DDD
- Anonyymi
Peräkammarin nöösi unelmoi.
Menisit laivalle niin tietäisit, mistä puhut. Nykytilanne on täysin toinen kuin viisi vuotta sitten. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peräkammarin nöösi unelmoi.
Menisit laivalle niin tietäisit, mistä puhut. Nykytilanne on täysin toinen kuin viisi vuotta sitten.Monet asiat ovat toisin kuin viisi vuotta sitten.
Paitsi tämä palsta, aina on joku ääliö kommentoimassa.
- Anonyymi
Viking
- Anonyymi
Koulussahan opitaan ruotsia, jos et ole tunnilla läsnä tai muuten vain tyhmä etkä opi niin ei kai se ruotsinKIELISTEN vika ole.
- Anonyymi
Vinkkareilla on itselläni parempi laivan ja merimatkan tuntuma. Makuasia.
- Anonyymi
Helsingistä ehdottomasti Silja. Turusta mieluummin Viikkari. Mutta makuasiahan tuo. 😎
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.21010655- 672920
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan822638- 882510
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1512212Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2672079- 451451
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �131425Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta
Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va1211270Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!
Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei35912