Kouluttamattomat tomppelit syövät voita.

TaaviTallaaja

"Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen tekemä Finravinto-tutkimus vuosilta 1997–2012 kertoo, että miehillä kasvimargariinien ja -öljyjen käyttö kasvoi tasaisesti vuoteen 2007 asti. Sen jälkeen vähiten koulutettu kolmannes suomalaisista vaihtoi kasvisöljyt voihin.

Muutos tapahtui mahdollisesti vähähiilihydraattista ruokavaliota suosineen karppauksen vuoksi, raportissa arvellaan.

Samaan aikaan korkeasti koulutetut suomalaiset lisäsivät yhtälailla sekä öljyjen että voin käyttöä.

Sekä korkeasti että vähän koulutetut naiset syövät punaista lihaa ja lihavalmisteita miehiä reippaasti vähemmän. Naiset syövät lihaa suositusten mukaisesti eli alle sata grammaa päivässä. Miehet syövät sen sijaan kaikissa koulutusryhmissä lihaa suosituksia enemmän."

http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/ruoka/vähän-koulutetut-miehet-vaihtoivat-kasvisöljyn-voihin-1.175728

Minä kyllä olen sitä mielt, että lukeneet ovatkin niitä harkinta kyvyttömiä. Eihän niitä kokeita saa lävitte muuten kuin sokeasti vastata kuin on opetettu. Ja sama peli jatkuu opiskelujen jälkeen.

7

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissoista_margariinia

      Jolla on vähänkään järkeä päässä, ei syö mitään keinotekoisesti kovetettua rasvaa.

      • hpv16

        Rasvoja ei enää koveteta (pl. kookosrasva) vaan margariini tehdään juoksevista ja luonnostaan kovista kasvirasvoista.


    • raadoista_kasvirasvaa

      Minä en margariiniin koske.

      Historian havinaa:
      "Keskusrikospoliisin tutkimuksissa selvisi, että ympäri maata toimi rasvasulattamoja, joissa erilaisista raadoista tiristettiin kovassa kuumuudessa rasvaa, jota käytettiin margariinin valmistukseen[2]. Raision tehtaat tunnusti väärinkäytökset ja tuomittiin sakkoihin margariinivalmistelain rikkomisesta. Lopullinen päätös Raision tehtaiden osalta luettiin Turun hovioikeudessa toukokuussa 1962.[3] Paasivaara-yhtymä taas kielsi kaiken, mutta todettiin lopulta syylliseksi."
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Margariiniskandaali

      • voita_ei_mikään_voita

        Lainaus linkistä
        "margariinin raaka-aineena oli käytetty eläinten, kuten kissojen raatoja ja ihmisravinnoksi kelpaamatonta teurasjätettä, kuten sorkkia, häntiä ja karvaisia nahkoja"

        Ikä ei aina ole pahasta.


      • Turjakepoika
        voita_ei_mikään_voita kirjoitti:

        Lainaus linkistä
        "margariinin raaka-aineena oli käytetty eläinten, kuten kissojen raatoja ja ihmisravinnoksi kelpaamatonta teurasjätettä, kuten sorkkia, häntiä ja karvaisia nahkoja"

        Ikä ei aina ole pahasta.

        Juu tää Turjan Ilimari oli Kekkosen kaveri. Kekkosella oli Raision osakkeita ja Paasivaaran tuli saattaa huonoon valoon joten Turjake poika asialle. Turja hyökkäs vain Paasivaaraa vastaan, mutta kyllä siinä kärys Raisiokin. Lopputulos oli notta Turjan lehti meni konkkaan. Nyt on lehdet rahan vartioiden linjoilla. Ruoka ja lääkepuulaakeja ei morkata.


    • mirristä_levitettä

      Eihän mitään tömmöistä voi enää sattua?
      >>

      1. Margariinin raaka-aineena käytettiin eläinten raatoja

      Vuonna 1961 paljastui, että margariinia valmistavat yritykset käyttivät eläinten raatoja margariinin valmistamisessa. Siitä seurasi skandaali, jonka myötä margariinin kulutus Suomessa romahti.

      Uusi kuvalehti julkaisi 10. helmikuuta 1961 jutun, jonka otsikko oli ”Syömmekö jalostettua saastaa – keinotteleeko ulkomaalainen margariinitrusti suomalaisten terveydellä?”

      Kun asia meni myöhemmin oikeuteen, todistajanlausunnoissa kuultiin hurjia kuvauksia ruumiskuljetuksista margariinitehtaalle: ”Kuorma käsitti mädänneitä luita, pääkalloja ja sorkkia, ja siinä oli aivan vilisemällä matoja.”

      Eläinten ruumiista sulatettiin rasvaa, jota käytettiin muun muassa muovin valmistukseen. Tämä oli ihan hyväksytty käytäntö. Margariinin kova hintakilpailu ilmeisesti ajoi valmistajat käyttämään halpaa raaka-ainetta.

      Skandaalin seurauksena Uuden kuvalehden mainostulot romahtivat ja lehti lakkautettiin parin vuoden kuluttua. Suomalaisten margariinin kulutus väheni vuodessa puoleen. Se palasi ennalleen vasta 1968.
      >>
      http://www.hs.fi/nyt/art-2000002921544.html
      >>

    • ei_mirriä_leivälle

      Jotkut asiat ei vaan unohdu.
      Se on hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      101
      5643
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      56
      4261
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      47
      2557
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2388
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1845
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1504
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      33
      1352
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1210
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      24
      1111
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1081
    Aihe