Demiseksuaaleille kysymys

omituinenotusolen

Tapasin naisen johon rakastuin ja alettiin seurustella. Hän kuulemma haluaa minua paljon, mutta ei ole mikään ongelma vaikka seksiä ei ole. Se on ollut olosuhteiden pakosta vähissä eli parin kuukauden aikana vain kahdesti. Hän sanoi äskettäin olevansa jonkinlainen demiseksuaali. Ollaan molemmat naisia.

Jäin miettimään, että tarkoittaakohan tuo nyt sitä, että tämä tulee olemaan tällaista aina jatkossakin, vaikka olisi sellaiset olosuhteetkin että seksiä voisi olla. Meistä toisen lapset siis ovat olleet vähän esteenä, samoin hänen omista olosuhteistaan johtunut stressikin ja hankalat työvuorot. Minä itse taas olen tuon takia vähän onneton, koska edellisissäkin suhteissani oli tyypillistä toisen taholta, että seksiä oli vain 1-2 kertaa kuukaudessa ja tunsin itseni torjutuksi. Niin tunnen vähän tässäkin. Eli hän haluaa minua, mutta ei kuitenkaan toteuta sitä, ja kun teen jotain aloitetta, on liian väsynyt tai stressaantunut tai muuten vain ei ota siitä yhtään onkeensa.

Kai tuosta pitäisi puhua, koska pidemmän päälle se varmasti nakertaa suhdetta. Hän on minulle tärkeä enkä haluaisi tuon takia lähteä eri teillekään, mutta en minä ole ollenkaan tyytyväinen tähänkään. Itse olen kyllä siinä mielessä demiseksuaali, että en halua ketään yleensä ensinäkemältä vaan vasta hieman tutustuttuani, mutta sen jälkeen voinkin sitten olla suorastaan hyperseksuaalinen. Joten ollaankohan nyt kuitenkin ihan erityyppiset, jotta on mitään toivoa onnistua.

Olisi kiva lukea toisten näkemyksiä ja kokemuksia tästä aiheesta.

1

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Greyace

      Keskustelu varmaan on paras ratkaisu tilanteessa. Itse olen aseksuaali harmaalla alueella, ja jotenkin tuo naisystäväsi asennoituminen kuulostaa tutulta.

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      201
      9611
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4365
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      116
      3947
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3822
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      201
      3377
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      18
      2827
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1367
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1356
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1164
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1141
    Aihe