Millaisia kokemuksia uuden X-trailin omistajilla? Onko ollut kuinka vikoja?
Sattuuko kukaan tietämään koska oikein se 4WD diesel-automaatti tulee Suomeen? Piti tulla jo 2015 syksyllä.
X-TRAIL 2014-2017 kokemuksia
12
15173
Vastaukset
- TööttiTate
Ihan paska.
- Tiistaikappale
Kesällä ostettu vm. -16 X-trail dCi autom. ajettu nyt 20tkm. Korjaamokäyntejä on sit riittänyt ihan tarpeeksi..
Kesä meni ok, mutta kun tuli kylmät... Ensimmäisillä pakkasilla hajosi lämmitys. Oli muuten mukava ajaa reissun päältä kotiin n.300km jääkaappilämpöisessä autossa. Vika "korjattiin" mutta kun tuli seuraava kunnon pakkaspäivä, ni eipä sitä lämmintä tullut taaskaan, joten taas korjattiin. Tällä kertaa kuntoon asti.
Sitten hajosi vakionopeudensäädin. Korjattiin ja toimi noin kuukauden.
Sitten vakkari hajosi uudelleen ja samalla syttyi moottorin varoitusvalo. Korjaamolle taas -> joku anturi rikki, korjattiin. Taas ajeltiin noin muutama viikko ja syttyi moottorin varoitusvalo -> huoltoon, joku anturi taas sökö. Anturi vaihdettiin ja vikakoodit nollaattiin.
Nyt tiistaina syttyi taas moottorin vikavalo, vakkari rikki, nykii vaihteita vaihdettaessa -> odottaa huoltoa, eka vapaa aika maanantaina. Et silleen.
Autoon asennettiin webasto ennen luovutusta ja sitä on säännöllisesti käytetty kylmillä ilmoilla, joten kylmäkäynnistyksen ongelmista ei voi olla kyse. Samoin maskisuoja paikoillaan.
Huollon eduksi on sanottava kyllä se, että toimii hyvin, ja palvelu on ystävällistä. Sijaisauto järjestynyt aina ongelmitta, eikä kustannuksista ole tarvinnut vääntää kättä.
Aikaisemmin alla farkku-Mondeo, ja vaikka väittävät, että Fordilla taivaspaikka on taattu, niin kyllä tämä X-trail on puolessa vuodessa aiheuttanut enemmän ongelmia kuin Mondeo 7 v / 200 tkm.
Puolisolla -07 4x4 Qashqai, johon ei ole tehty koskaan mitään ylimääräistä korjausta/huolto, toiminut kuin sveitsiläinen kello. Ja sillä on ajettu pahassakin maastossa ja vedetty raskaitakin kärryjä. Osin siitä syystä päädyin x-trailiin, mutta nyt jo vakavassa harkinnassa auton vaihto :( - xkiinnostunut
No huh huh ;(
Itseäkin alkoi X-trail kiinnostaa kun Tuulilasissa oli juttua että isompi 2 litran diesel tulee keväällä. Mitsun Outlander ollut pian 4 vuotta eikä mitään ongelmia ja takuutakin vielä vuosi jäljellä.
Luulin että X-trail olisi laadukaskin kun tulee kai Japanista eikä ole mitään Englannin paskaa.- AitoJapsiOnHuoleton
Japanista tulee ainoastaan Subaru ja Mazda. Kaikki muut Japsimerkit kasaillaan täällä euroopassa, ja jälki onkin sitten kuvatun kaltaista.
- aitojapsimyös
Mitsu Outlander nykyversio tehdään Japanissa. Tiedän kun tuollainen minulla, VIN koodi. Ei ole ollut vikoja kolmen vuoden aikana. Muista Mitsuista en tiedä.
- jaappano
AitoJapsiOnHuoleton kirjoitti:
Japanista tulee ainoastaan Subaru ja Mazda. Kaikki muut Japsimerkit kasaillaan täällä euroopassa, ja jälki onkin sitten kuvatun kaltaista.
Sulla on vanhaa tietoa. Monen japsimerkin valmistus siirrettiin Japaniin kun EU-Japani vapaakauppasopimus solmittiin.
Mm. Mitsu Outlander ja X-trail tulee nykyään Japanista - AitoJapsiOnHuoleton
No joo. Olin ehkä hieman epätarkka. Japanilaismerkeistä AINOASTAAN Mazdan ja Subarun KAIKKI SUOMESSA myytävät autot VALMISTETAAN JAPANISSA. Muilla vain osa autoista tulee Japanista. Toivottavasti nyt ymmärrettiin oikein.
- Näätinki
Rungonnumero kertoo valmistusmaan. JT- alkukirjaimet X-Trailissa tarkoittaa että ko. menopeli on valmistettu Japanissa.
- Anonyymi
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/x-trailin-muskelimuodot-lupaavat-liikaa/b136d367-4350-364d-8ffa-c8cccb775e62
miten jousitus pelaa vrt. esim prius :aan vertailkaa muutenkin autoja jos mahis
onko päivityksesä 2017-2018 mitään uutta vanhempaa muuta kuin pituus 6cm lisää - Anonyymi
minulla on työsuhdeautona 2014 xtrail diesel manuaali 4 veto kytkimellä. Todella hieno auto. Vietimme yhdessä n 160 tkm neljän vuoden aikana
- Anonyymi
Renault X-Trail
Aitoa Nissania noissa ei enää ole kuin se konepellissä ja takaluukussa oleva Nissan logo.... - Anonyymi
Kyllä se vaan Japanissa tehdään,selviää valmistenumerosta missä tehty.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81865Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51598Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41079- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708