Hyvä antennivahvistin haussa, UHF/VHF vastaanottoon.
Kuva pätkii nyt ja käytössä on joku 90 luvun vahvistin sähkökaapissa.
Ajattelin ostaa uuden, jos se auttaisi asiaa. Antenni on uusittu n 2v sitten.
Vahvistimesta tarvitsisi saada ulos 4 kaapelia, jotka lähtee talon erihuoneisiin, pisimmäs on saattaa olla johdolla matkaa enemmänkuin 10 m.
Antennin vahvistin
11
5066
Vastaukset
- Vahvistetaan_ja_jaetaan
Onko antennit aktiivisia, eli niissä on omat vahvistimet? Onko alastulot erillisin kaapelein vai onko niillä passiivinen tai aktiivinen yhdyssuodin mastossa.
Onko parempi laittaa vanhan vahvistimen tilalle joku mastovahvistin https://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/4377c/Antennivahvistimet-ja-virtalahteet jossa on taajuusaluekohtaiset tasosäädöt lähtötason säätö ja laittaa riittävän monen lähdön jakaja vahvistimen perään. Vaikka nimi on mastovahvistin, niin ei sen ole pakko olla mastossa, vaan paikassa jossa sen tasoja on helppo säätää.
LTE800 -suotimia käytetään edelleen myyntivalttina, vaikka niissä on jo jääty jälkeen kehityksessä. Tämän vuoden alussa siirtyi 700 MHz alue LTE-käyttöön ja 450 MHz verkko saattaa aiheuttaa myös häikkää. Tarvittava UHF taajuuskaista on nykyisin antenniverkossa 470-694 MHz, joka tarkoittaa tv-kanavia 21-48. Kannattaa jo nyt laittaa ennen UHF-vahvistinta uuden mallin LTE-estosuodatin https://www.verkkokauppa.com/fi/product/3665/hdsfc/Finnsat-LTE700-450-MHz-estosuodin niin säästyy monelta harmilta.. - sillaisepelaa
Esim tämä, ja lisäksi jako neljään rasia.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/1469/gfffg/Triax-MFA-656-LTE-mastovahvistin-VHF-UHF-FM - tästälöytyy
Tästä löytyy paras mastovahvistin (Televes) ja kaikki muut tarvikkeet mitä tarvitset.
http://www.compusat.fi/tuotehaku.asp?sua=1&lang=1&ak=757
http://www.compusat.fi/product.asp?sua=1&lang=1&s=1705
Katso että kaikki mitä osat on LTE-suojattuja. - Foliohattuaa
Nyt menee siis niin, että katolla on yhdistelmäantenni UHF/VHF. Siittä tulee vain yksikaapeli alas ja se menee siihen 90 luvun vanhaan vahvistimeen. Jaa että mastovahvistin, pitänee tutustua olisiko parempi, kuin tuollainen "normaali" vahvistin.
- Foliohattuaa
Niin eituo mastovahvistin varmaan olekkaan mulle se oikea, koska ei ole erillistä VHF ja UHF antennia ?
- Vahvistetaan_ja_jaetaan
Nykyisin pitää asentaa erikseen VHF- ja UHF-antennit, sillä DNA:n ja Digitan asemat ovat eri suunnilla. Heitä se yhdistelmäantenni hevon kuuseen ja ja hanki kunnolliset UHF- ja VHF-antennit, kaapeloi ne erikseen ja hanki niille säädettävä vahvistin.
https://kauppa4.dna.fi/DNA-Open/Nettiyhteydet-ja-laitteet/DNA-Antennipakkaus/p/VMISC00001 saa edullisen VHF-antennin ja sille sopivan antennivahvistimen, jossa on VHF- ja ULA-sisäänmenot. Katso myös tuo asennuksesta tehty video. UHF-antennin joudut tietenkin hankkimaan, mutta se ei paljoa maksa. Muistathan sitten laittaa UHF-puolelle ennen vahvistinta 700 MHz:n LTE-suodattimen, sillä helmikuun alusta alkaa 700 MHz:n alueella laitetestit joillakin paikkakunnilla.
- kylsesiitälähtee
Jos DNA tv-lähetin ja Digitan lähetin ovat eri suunnilla, joudut ostamaan antennin, tai parempi ostaa 2kpl, eli UHF ja VHF erillisinä. Sitten vahvistin mastoon, ja alas yhdellä kaapelilla ja virtalähteen jälkeen jako neljään rasia.
- Vahvistetaan_ja_jaetaan
Miksi se vahvistin pitää viedä mastoon, jossa sen säätäminen saattaa olla talvella jopa mahdotonta? Omakotitalosta löytyy varmasti (välikaton) tiloja, johon tuon "mastovahvistimen" voi laittaa järkevämpään paikkaan. Muutama metri kunnollista antennikaapelia ei aiheuta niin suurta vaimennusta, etteikö tämä turvallisempi asennustapa olisi mahdollista. Turhia katolta putoamisia on tapahtunut, kun harrastelijat lähtee hämärän aikaan vahvistinta säätämään varsinkin sitten, kun muutama olut on tullut otettua..
- kylnepelaajoo
Sitä vain sanotaan mastovahvistimeksi, ei sen tarvi mastoputkessa olla, mutta mitä lähempänä antennia sen parempi. Osassa antenneja vahvistin on antennin sisällä, mutta virransyöttö täytyy sillekkin järjestää, kaikki laitteet ei lähetä virtaa antenniliittimeen. Itsellä vahvistin on välitilassa.
- Foliohattuaa
Ikävää, kun Porilaisesta antenni alan erikoisliikkeestä tuollaisen antennin minulle möivät, hintaakin oli about 150e. Tarkaan kyllä selvitin, että mihin käyttöön antenni tulee. EI ole eka kerta, kun alan spesiiali liikkeessä on hieman hapan myyjä ja myykin viellä väärää tavaraa. Tarttee vissii vaa giganteista ym tavarat ostaa...
Eli luuletteko, että tälläinen normaali antennin vahvistimen vaihto uudempaan ei auttaisi asiaa, jonne tulee yksi johto ja lähtee neljäulos ? - Vahvistetaan_ja_jaetaan
http://www.ficom.fi/ajankohtaista/index_2.html?Id=1485869725.html Sonera starttaa ensimmäiset 700 MHz:n tukiasemat huomenna eli 1.2.2017 aamulla Porvoossa ja Tammelassa. Saattaa jonkun laajakaistaisen UHF-aktiiviantennin vahvistin kyykähtää? Jatkossa kannattaa investoida erillisiin antenneihin ja laittaa antennien perään säädettävät vahvistimet, sekä laittaa 700 MHz LTE-suodatin valmiiksi UHF-antennin kaapeliin.
http://www.ficom.fi/ajankohtaista/index_2.html?&Id=1485849930.html DNA täräyttää ensimmäisen 700 MHz tukiasemansa päälle huomenna 1.2.2017 Somerolla.
Elisa ei ole ilmoittanut vielä 700 MHz järjestelmien suunnitelmistaan? Taitaa mennä aika Anvian toimintoja järjestellessä?
Taloyhtiöiden järjestelmiä päivittävien kannattaa tutustua Viestintäviraston määräykseen 65 kiinteistön sisäverkoista ja teleurakoinnista. Tällä hetkellä on voimassa Määräys 65 B/2016
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522973Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969