3.3.2017 Paradise Beach Negombo

Terve, pariksi viikoksi lähdössä tuonne. Onko siellä olleita/ parhaillaan olevia, joilta saisi vinkkejä, kuinka 2 vko:a saa tuolla kulumaan? Yleensä olemme suosineet yhdistelmämatkoja 1 1vko, niin ei maisema/ tekeminen pääse ainakaan loppumaan. Kuinka liikkuminen paikallisilla kulkuneuvoilla on hoitunut, kuinka pitkälle kannattaa ilman yöpymistä tuolta Negombosta lähteä?
17768
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kandyssa ja Colombossa päiväseltään ehtii käymään.

Äänestä

Täällä nyt ja välimatkat eivät hirveen pitkiä mutta aikaa menee kun liikenne ja tiet huonoja.juna hyvä keino ja halpa. Kirjoittelen lisää kun oon taas Suomessa ja kysele sitten mitä haluut. Täällä samassa hotellissa ollaan ja vinkkejä annetaan. Vielä yli viikko lomaa ja tekemistä riittää.

Äänestä

Valitsit sitte kaikista huonoimman paikan saarelta. Ainakin rantojen suhteen.

Äänestä

Rannassa ei mitään vikaa tai se riippuu mitä etsii. Olen ollut esim Thaimaassa, Keniassa ja Gambiassa ja samanlaisia rantoja sielläkin, roskaa löytyy ja myös siistiä rantaa. Täällä turhaan haukutaan tätä negombon rantaa. Onhan tossa vieressä kilometrin päässä oleva paikallisten oma ranta roskainen mutta ei se meidän lomaa pilaa. Varmaan löytyy hienompia ja siistimpiäkin rantoja mutta meille tämä kelpaa joten te jotka olette tulossa tänne, ei huolta. Uimassakin olemme olleet meressä mutta lapsille ei voi suositella mereen menemistä.

Äänestä

Onko Paradise Beach hotellin lähellä kauppaa, missä myydään olutta ja muita alkoholituotteita?

Äänestä

Olutta ja viinaa saa vaan pienistä kioskikojuista. tässä parin sadan metrin päässä on yksi mistä saa olutta ja toinen löytyy vähän kauempaa kävelymatkan päästä n 2 kilsaa ja sieltä saa myös muita alkoholijuomia.negombosta löydettiin vain yksi kuppila mistä saa janoon olutta!! Kannattaa ostaa koneesta viini jos juo sitä. Ravintoloita löytyy paljon hotellin läheltä mistä saa juotavaa.

Äänestä
  • Googlemapsilla löysin P.B. hotellista vasemmalle, aivan lähellä Lanza Beer Shopin ja hotellista oikealle, vähän kauenpana Akren Beer Shopin. Oluen hintoja kaupasta ostaessa en löytänyt netistä. Eiköhän näillä pärjätä oikein hyvin. Lähtö perjantaina 3.2.17.

    Äänestä

  • ToPee kirjoitti:

    Googlemapsilla löysin P.B. hotellista vasemmalle, aivan lähellä Lanza Beer Shopin ja hotellista oikealle, vähän kauenpana Akren Beer Shopin. Oluen hintoja kaupasta ostaessa en löytänyt netistä. Eiköhän näillä pärjätä oikein hyvin. Lähtö perjantaina 3.2.17.

    Olut suomen hinnoissa

    Äänestä

Tässä vinkkejä:
-Paradise beach hotelli Ok, aluksi tuntui olevan aika murjusta mutta tämä onkin hyvä,ystävällinen henkilökunta ja hyvä sijainti
-otettiin puolihoito 2viikoksi yht 70€ ja suosittelen.illallinen on 19.30-21.30 ja ruoka on tosi hyvää, keittoa,salaattia, lihaa, kalaa, kanaa, paikallista riisiä eri maustekastikkein,vihanneksia,jäätelöä yms. lähellä paljon ruokapaikkoja ja hinnat siinä 5-15€luokkaa plus juomat päälle joten puolihoito oli edullinen
-kun tultiin illalla hotelliin, huoneeseen tuotiin kolmioleipiä ja raastetta.huoneessa oli 2 vesipulloa ja vettä tuodaan joka päivä tuo kaksi pulloa. Huoneessa vedenkeitin,teetä,mutukshvis ja sokeria. Tuo vedenkeittimen vesi kannattaa kaataa pulloon jos ei juo teetä ja käyttää hampaanpesuun.vesikannu täytetään joka päivä uudelleen. Huoneet kuluneet mutta siistit ja suihkukin hyvä. Valot ovat huoneessa huonot joten kannattaa ottaa taskulamppu tms mukaan jos kaipaa lisävalot.
-ranta ihan tuossa edessä ja kun menet rannalle heti hyökkää kimppuun "vilman porukka" elikkä rättimyyjämuijat mutta kun sanoo heti että ei ja ei saa jäädä juttelee ja kättelee!myös isoja päiväpeitto myydään pitkin rantaa tai mitä lienevät. Vielä noista hameista niin ei kannata ostaa, kalliita ja tekevät ne itse.kaupasta saa laatutavaraa kunhan vaan muistaa tinkaa
-heti kun tulee rannalle, vasemmalla puolella on rantabaari, hyvä ruoka ja olut halvempi kuin hotellissa ja näköala on hieno. Oikealle kun lähtee kävelemään tulee ilman päästä paikallisten ranta missä viihtyvät viikonloppuna ja se on vähän likainen mutta sitten taas jatkuu hyvää rantaa.
-hyttysiä on ja me ostettiin kotoa jo hyttysässää apteekista ja on ihan toimiva
-aurinko on tosi kuumaa joten hyvät voiteet mukaan.
- kun tilaat jotain ruokaa ja juomaa muista että hintaan lisätään aina komissimaksu joka on 10prosenttia.hotellissa tätä ei tule.
-hotellialueella on paljon naakkoja jotka rääkyivät mutta niihin kyllä tottuu parissa päivässä. Jos on lintufobia niin ei paras valinta.
-tuktuk on nopee ja halpa liikkumistasi, tästä hotellista negombon keskustaan 200rupiaa, ei yhtään enempää.pyytävät jopa 400 mutta kun sanot 200 ja jos eivät hyväksy ja lähdet kävelee niin perään tulevatkaan hinta Ok.
-olutta saa negombossa vain yhdestä paikasta sataman ja kalamarkkina alueen välissä olevasta blue lagoon baarista, paikallisten tietävät ja auttavat kun kysyt.
-kannattaa mennä junalla kolomboon, jännä kokemus ja lippu maksoi 40rupiaa joka on jotain 35centtiä. Kolombo kuuma ja ruuhkainen paikka, suoraan rautatien edessä kauppoja ja basaarialue. Vessat ovat surkeita ja omat paperit mukaan. Junamatka kestää reilut puolitoista tuntia
-täällä on helppo ja turvallista liikkua ja kaikki ovat ystävällisiä ja avuliaita

Tässä jotain nyt ja vastaan jos haluutte tietää lisää.

Äänestä
  • Mitenkäs juomien hinnat, mitä maksaa olut hotellilla, entä rantabaarissa? Yleisesti hintataso on kaiketi alhainen? Pitääkö varautua siihen, että aina saa tinkiä melkein tuon puolet?
    Onko vinkkejä muista hyvistä ruokapaikoista? Me ei olla ajateltu tuota puolihoitoa, koska tykätään käydä joka päivä vähän eri paikassa syömässä. Ilmeisesti lähistöllä vaihtoehtoja riittää ihan mukavasti?
    Kävittekö millään paikallisten järjestämillä retkillä? Ainakin joku päivä merellä houkuttelisi. Parhaita snorklauspaikkoja löytyisi ilmeisesti Hikkaduwan suunnalta? Teittekö sinne mitään reissua?
    Myös hieronnassa ja parturissa on reissuilla tykätty piipahtaa. Näitäkin palveluita lienee saatavilla. Kokeilittekö niitä?
    TUIn sivuilla lukee, että adapteri tarvitaan. Saiko niitä hotellista? Ja vaihdoitteko rahaa hotellilla vai missä se hoitui helpoiten ja hyvällä kurssilla?

    Äänestä

  • Pianmatkaan kirjoitti:

    Mitenkäs juomien hinnat, mitä maksaa olut hotellilla, entä rantabaarissa? Yleisesti hintataso on kaiketi alhainen? Pitääkö varautua siihen, että aina saa tinkiä melkein tuon puolet?
    Onko vinkkejä muista hyvistä ruokapaikoista? Me ei olla ajateltu tuota puolihoitoa, koska tykätään käydä joka päivä vähän eri paikassa syömässä. Ilmeisesti lähistöllä vaihtoehtoja riittää ihan mukavasti?
    Kävittekö millään paikallisten järjestämillä retkillä? Ainakin joku päivä merellä houkuttelisi. Parhaita snorklauspaikkoja löytyisi ilmeisesti Hikkaduwan suunnalta? Teittekö sinne mitään reissua?
    Myös hieronnassa ja parturissa on reissuilla tykätty piipahtaa. Näitäkin palveluita lienee saatavilla. Kokeilittekö niitä?
    TUIn sivuilla lukee, että adapteri tarvitaan. Saiko niitä hotellista? Ja vaihdoitteko rahaa hotellilla vai missä se hoitui helpoiten ja hyvällä kurssilla?

    Olut+hotellissa+n+3,5+euroa(500+rupiaa)+rantabaareissa+ja+muualla+halvempaa.Viini+on+kallista+joten+sitä+jos+haluaa+juoda,kannattaa+tilata+valmiiksi+koneeseen.Valuutta+on+helppo,eli+1000+rupiaa+on+7+euroa.+Pienissä+kaupoissa+kannattaa+tinkiä,mutta+esim+Negombon+keskustassa+kaupoissa+on+kiinteät+hinnat.+Hotellista+kun+lähtee+vasemmalle+tulee+Sea+wiew+ravintola(tunnistaa+punaisesta+aidasta)+erittäin+suosittu+ja+edullinen+ruokapaikka,kannattaa+käydä.+En+suosittele+Grab+kalaravintolaa+joka+sijaitsee+ihan+hotellin+vieressä+oikealla,huono+palvelu+eikä+listassa+olevia+ruokia+ole+saatavilla,pari+nuorta+kaveria+siinä+sekoili+tailasuten+kanssa,joten+välttäkää.++Noita+ruokapaikkoja+kyllä+riittää+kadulla,mutta+äkkiä+tulee+hintaa+kun+ottaa+vielä+juomat+ja+muistaa+lisätä+laskuun+sen+10%.+Suosittelen+puolihoitoa,on+kyllä+sen+arvoista.+Itse+kävimme+silti+ulkona+muutaman+kerran+lounaalla+ja+välipalalla.+Retkillä+ei+käyty+vaikka+niitä+tyrkytettiin+joka+kulmalla+ja+Tuk+tukin+kyydissä.Teimme+itse+retken+Colomboon+junalla+ja+oli+upea+kokemus.Hieronta+parturi+jäi+kokematta.+Adapteria+ei+tarvita.+Rahaa+vaihdoimme+hotellissa+ihan+ok+kurssiin.+Hotellin+rannalla+vasemmalla+ihan+vieressä+on+kiva+ravintola,josta+on+kiva+katsella+auringonlaskua+ja+nauttia+juotavaa.

    Äänestä

  • Kiitos hyvistä vastauksista! Kiva, kun täällä saa ihan oikeaa keskustelua aikaa. Sri Lankasta löytyy vielä varsin vähän tietoa, niin tulee kyllä hyvä mieli, kun osaa vähän valmistautua.
    Varasitteko puolihoidon vasta hotellilta? Muistelisin, että Tuin hinta oli vähän kalliimpi kuin tuo mainitsemasi 70€/2vkoa. Mitään juomia se ei varmaan sisällä, vaan ne tilataan erikseen?
    Oliko ruoka lennolla hyvä ja täyttyikö isompikin vatsa?
    Matkakuume tässä alkaa vain entisestään nousta :)

    Äänestä

  • Pianmatkaan kirjoitti:

    Kiitos hyvistä vastauksista! Kiva, kun täällä saa ihan oikeaa keskustelua aikaa. Sri Lankasta löytyy vielä varsin vähän tietoa, niin tulee kyllä hyvä mieli, kun osaa vähän valmistautua.
    Varasitteko puolihoidon vasta hotellilta? Muistelisin, että Tuin hinta oli vähän kalliimpi kuin tuo mainitsemasi 70€/2vkoa. Mitään juomia se ei varmaan sisällä, vaan ne tilataan erikseen?
    Oliko ruoka lennolla hyvä ja täyttyikö isompikin vatsa?
    Matkakuume tässä alkaa vain entisestään nousta :)

    Varatttiin+puolihoito+etukäteen+Tuilta+ja+tosiaankin+toi+hinta+on+98+euroo+2+viikolta.+Paikanpäältä+ostettuna+kertakäynti+illallisella+maksoi++muistaakseni+1980+rupiaa+eli+15+euron+kieppeillä.+Juomat+täytyy+maksaa+eriseen+ja+niihin+tulee+myös+se+10+%+lisä.+Viinilasillinen+maksoi+ruokailussa+n500+rupiaa.Ruoka+oli+lennolla+ihan+ok+kanaa+ja+perunamuusia+vihanneksilla+ja+myöhemmin+vielä+sämpylää+ja+jukurttia.Paluumatkalla+ruoka+myös+ok.+Lentokentällä+pitää+olla+paluumatkalla+5+tuntia+ennen+lähtöä,mutta+se+aika+meni+kyllä+nopeesti.+Tuilta+saa+kupongin+millä+saa+juotavaa,leipää+ja+pullan.Vantaalla+vielä+lähtöselvityksessä+tarkistavat+että+maahantulolappu+on+voimassa.Kertoilen+lisää+jos+vielä+kysyttävää.+:-)

    Äänestä

  • Valitse Facebookista Paradise beach hotelli,sitten kuvat ja valitse kaikki.Siinä me 4 ollaan ekassa kuvassa hotellin merirosvo baarissa.

    Äänestä

Joko olette saaneet Tui:lta vastauksen, lähteekö 3.3. lento Sri Lankaan työnseisauksen vuoksi???

Äänestä
  • Olisi kiva juu kuulla pystyvätkö mitenkään vielä kommentoimaan, pelkät lennot silloin tilattu ;(

    Äänestä

Hei!
Tuonne ollaan menossa maaliskuussa 2018.
Kiitos infosta.
Kysyisin vielä, että mitä kannattaa tuoda tuliaisiksi?
Meilläkin puolihoito, kun ollaa kaksi viikkoa, niin ei aina jaksa lähteä ruuan perään.
Jos joku on juuri tuolta tullut, niin olisi mukava kuulla lisää tarinoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heinto kirjoitti:

Terve, pariksi viikoksi lähdössä tuonne. Onko siellä olleita/ parhaillaan olevia, joilta saisi vinkkejä, kuinka 2 vko:a saa tuolla kulumaan? Yleensä olemme suosineet yhdistelmämatkoja 1 1vko, niin ei maisema/ tekeminen pääse ainakaan loppumaan. Kuinka liikkuminen paikallisilla kulkuneuvoilla on hoitunut, kuinka pitkälle kannattaa ilman yöpymistä tuolta Negombosta lähteä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu