Acer pöytikseen väännetty xp jonka vuoksi uusi käyttis ei asennu cd:n tai tikun kautta, eikä palautuslevyistä ole enää tietoa. Eli homman nimi, pitäisi nyt keksiä laitteet kuten emolevy siihen, tarvitseeko muuta, tulee suht normaaliin käyttöön. Grafiikkakortilla ei kovin paljon merkitystä, pääasia että pysyy päivityksissä mukana eikä ala temppuilemaan. Hintataso olisi hyvä ettei mene kannattamattoman puolelle kun 400e saa jo uuden vastaavan myllyn.
Linux-päivityksissä ilmenee joillakin integroiduilla grafiikkakorteilla ongelmia, en ole tietoinen mistä moinen johtuu, lakkaa toimimasta oikein ja itellä mennyt uudelleenasennuksiksi käyttis tuossa tilanteessa. Ei voi aina uutta konetta hankkia jos joku osa ei pelitä. Jos kuulostaa tutulta, onko löytynyt ratkaisuja?
Pöytis on tämänmoinen, mitä laitetta /emoa ehdotuksiin. Tärkeää vinkit, koskei keltä kysyä ja en ole montaa emoa vaihtanut. Sen pieni kotelokoko ja erittäin hiljainen käyntiääni on plussaa.
https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16883114085
Aceriin uusi käyttis ja emolevy
6
231
Vastaukset
- järkevämpi-vaihtoehto
Vähemmällä vaivalla pääset kuin alat tuohon vaihtamaan emoa, kun hankit käytetyn pöytäkoneen keskusyksikön, joko kokonaisen, tai raadon missä on emolevy ja virtalähde ainakin ja paikat DDR3 muisteille. Siihen sitten laitat muistit, kovalevyn ja muunkin mitä Acerista irtoaa ja käytettyyn hankittun sopii.
Ei välttämättä tule maksamaan kuin muutaman kympin, ehkä satasen. - sdsdsdsdd
Emolevyn vaihtaminen tarkoittaisi jo täysin uutta tietokonetta. Mutta kun kyse on vielä toistaiseksi vanhasta AMD:n CPU kannasta (AM3 ) näin yleensäkin, niin tuo Athlonikin useimpiin viimeisiin AM3 emo malleihin taitaisi vielä mennä. Jos poistomyynnillä jostain saa tosi halvalla, niin mikä ettei - Samalla sitten melkein uusi prossukin...
Zenit tulee kohta ryminällä, niin ne myy kaiken tämän edellisen sukupolven vanhentuneen raudan nyt tieltä pois.- sdsdsdsdd
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/31524/dqhsq/Asrock-990FX-EXTREME3-AM3-ATX-emolevy
No huh, huh... Jos 990FX emot maksaa vieläkin tämän verran, niin tarvii olla AMD:n markkinointipuolella kyllä melkoisen paljon paskaa päässä (50€ olisi em. emolle oikea hinta, jos edes sitäkään) - Vai koska näiden poistomyynnin pitäisi alkaa?
Pahoin pelkään, että pilaavat hinnallaan tulevat Zenitkin, jos kuvittelevat unesta herräänneenä tulevan tosta vain kaikkien kuluttajien kukkaroille. Hinta pitää olla Intellin vastaaviin kiviin paljon halvempi, muussa tapauksessa paskaa sataa AMD:n Zenien päälle ja kovaa.
- kdsghhgj
Latasitko linuxiin nvidian näytönohjaimen? Se pitää tehdä erikseen.
Purkki näyttää sellaiselta, että en menisitä päivittämään mitenkään, jos kone on linkissä oleva.
XP ei estä toisen systeemin asennusta. Vika on bios asetuksissa. Vastausuuden varalle: verbit ovat olennainen osa kieltä. Ei voi vain vääntää jotain vääntää-verbiä lauseeseen. Miten XP voisi estää käyttiksen asennuksen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476