Näin vaalien alla on hyvä muistuttaa miten aktiivisesti kaupungin johtavat poliitikot ovat olleet lobbaamassa kaupungille aikanaan erittäin tärkeän OKL:n pysymistä Hämeenlinnassa ja sama koskee tietenkin VR:n junavuoroja nykyisin. Tuntuu siltä että valtuuston ja hallituksen kokoukset hoidetaan rutiinilla, mutta mitään ylimääräistä sitten ei enää viitsitä tehdä. Toivottavasti saamme kaupunkiin nyt aktiivisen valtuustojohtajan, joka keskittyy muuhunkin kuin riitelyyn.
Näin siis kansanedustaja Heinonen muutama vuosi sitten:
Hämeenlinnan valtuuston puheenjohtaja, Hämeen Sanomien toimittaja, Iisakki Kiemunki hyökkäsi minusta, perinteiseen tyyliinsä verrattuna, kovin erikoisella tavalla minua ja kokoomusta vastaan Hämeenlinnan OKL-kysymyksessä (HäSa 16.12). Ymmärrän hyvin, että vaalien läheisyys alkaa kuumentaa tunteita. Mutta siitäkin huolimatta on hyvä, että asioista keskustellaan.
Itse asiassa täytyy aluksi todeta, että vasta nyt neljä kuukautta ennen vaaleja Hämeenlinnan valtuustonpuheenjohtaja Iisakki Kiemunki ottaa ensimmäistä kertaa minuun yhteyttä, alueemme ainoana eduskunnan sivistysvaliokunnan jäsenenä. Hän ei siis ole kertaakaan ollut yhteydessä neljän vuoden aikana ja nytkin yhteydenotto tapahtui populistisesti lehtien palstoilla. Mutta parempi niin kuin ei ollenkaan.
Kysyin tänään myös opetusministeri Henna Virkkuselta, että onko Hämeenlinnan kaupungista oltu virallisesti häneen OKL:n suhteen yhteydessä. Ei ole kertaakaan hänen ministeriaikanaan.
Vielä OKL ja vähän muutakin
19
316
Vastaukset
- pofk894589
Samalla tavoin kävi VR junavuorojen kanssa. Kun tuli tieto että VR lakkauttaa vuoroja alkoi kiemunki möykkäämään asiasta facebook sivuillaan, sitä ennen ei laitettu tikkua ristiin asioiden eteen.
- AktiivistaAnkeutusta
Kari oli aktiivinen. Soitteli Siemensin johtajille mustamaalauksen jo vuonna 2010 ennen kuin multia oli tuskin kuorittu Kirstulasta.
- yöhön.asti
Päivän naurut!
- oma.moka
OKL:n johtajatar/rehtori mainitsi lehtihaastattelussa, että useampaan otteeseen olivat ehdottaneet palaveerausta lopettamispäätöksen välttämiseksi Sartsa-tyttöselle, jolla kalenterista ei kuitenkaan löytynyt koskaan tällaiselle tilaa. Taisi olla tekosyy, tai sitten ainakaan prioriteettien asettamisen osalta kyseinen henkilö ei ole tehtäviensä tasalla.
- OlinMukanakin
Oli montakin palaveria.
- Luuta.heilumaans
OlinMukanakin kirjoitti:
Oli montakin palaveria.
Sartsa-tyttösen käytös muistettiin.
- muistetaan
Totta kai hyvä käytös muistetaan kuten Karin hiukkasen toisenlainen Miekkalinnassa SCCrötöskuulusteluissa.
- suhmuratylleröt
muistetaan kirjoitti:
Totta kai hyvä käytös muistetaan kuten Karin hiukkasen toisenlainen Miekkalinnassa SCCrötöskuulusteluissa.
Kokdem-hallintoloisen valkopesu-vaihtoehto.
- nautittavaaa
Ihanaakatkeraa Persu sarkasmia
- TuhatSivua
Eikö perzukit muistanut laatia valituksia Tampereen Yliopistoon OKLstä ja VRlle junista?
- ergr55
Kiemungin aika meni pääosin riitelyssä, niin eihän siinä nyt kerkeä lobbailemaan
- Aikaa.riittää
Karilla on nyt aikaa lobbaukseen.
- Aikaa.riittää
Aikaa.riittää kirjoitti:
Karilla on nyt aikaa lobbaukseen.
KokDemTrollilla on nyt aikaa lobotointiin.
- ed44
Onneksi kiemunki ei ole enää valtuustojohtaja, kiitos luojalle.
- mennäänlinjurilla
Eiköhän tähän VR ja OKL tapaukseen olisi pitänyt heti puuttua kaupunginjohtajien, mutta ei tapahtunut mitään. Ihmettelen miten tänne valittiin tämmöinen hissukka kaupunginjohtajaksi. Turha näistä asioista on syyttää yksin Kiemunkia ja Rautiota, eiköhän se suurin syy ole näissä johtajissa, kun eivät tehneet työtään,
- panostuotosluku
Työaikaan ostoksilla toverimarketissa, autonkuljettaja kuskaa kolopallokentälle sekä kaikissa naislentopallotilaisuuksissa läsnä - pitäisikö muka jotakin muutakin vaatia?
- derkkuhanu
olet vain kateellinen.
- Katteee
Totta koska persulla on autonkuljettaja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M317034Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1083795Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453753KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501961Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331830Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e401827Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn281310- 771253
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj291171Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61156