Tarvitsen rahaa vaatteisiin mutta miten?

Karkkikaamelli

Olen 11.vuotias. Tarvitsisin rahaa kenkiin jotka ovat kalliit ja muuhun kivaan, rahaa tällä hetkellä 95€.en saa viikko/kuukausi rahaa, olen yrittänyt kerätä pulloja mutta ylensä se raha on noin 2-3€ joten en sillä rahalla voi osta mitään. Olen pyytänyt vanhempia mutta sanovat että jos haluat ostaa vaatteita (siis kyllä hekin osavat usein) niin osta onalla rahalla ja isovanhenpia näen niin harvoin etten heiltä viitsi alkaa kinuamasn joten NYT niitä vinkkejä kehiin kiitos.

7

900

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bonyswäy

      On se tietysti ikävää, mutta ei sinullakaan rassukalla ole muuta mahdollisuutta kun prostituutio. Sipilä on leikannut sinulta kaiken, aivan kaiken paitsi pankin, jonka päällä yleensä vain istut.

      Valitsemasi ammattilaisen tie on toimeen tarttuvan nuoren osoitus siitä, että Sipilä ja Berner voivat mennä vaikka sikalaan astuttavaksi.

    • Lilli-Marleena

      Voi voi tyttö parka. Mitees sinä nyt tuollalailla huoraksi aloit jo ala-asteella.

    • Pakarat_paukkumaan

      Kunhan NATO jenkki soturit saapuvat miehittämään Suomea, niin sinulla alkaa kulta-ajat. Ne pojat ei ikää kysele, eikä rahojaan säästele. Huumeitakin antavat, jotta sinun olisi kivempi työskennellä heijän kanssaan.

      Okinawalla ovat niittäneet mainetta alaikäisiä raiskaamalla ja huumeita levittämällä.

      http://yle.fi/uutiset/3-8157487

    • VaikkaOlisiProvo

      Olette henkisesti sairaita! Kaulakiikkuun kaikki 3 vastaajaa.

      • yityirt

        Aloitus oli trolli ja niin on vastauksetkin


    • Thaa

      Vanhempasi ovat vastuussa elatuksestasi, mukaanlukien asiallinen vaatetus. Onko sinulla jo sellaiset vaatteet, joita TARVITSET, nimittäin pisti silmään tuo "kalliita": ehkä vanhempasi vain tarkoittavat, että ei sinulta oikeasti mitään puutu, joten jos haluat jotain ylimääräistä ja vielä kallista, joudut maksamaan ne itse (minkä tarkoituksena on opettaa käyttämään rahaa viisaasti).

    • trolololoooo

      Trolli. Tai jos ei ole, kysy jostain nuorten keskustelupalstalta ym. Suomi24:kin on nuortenpalsta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe