-ristä:
Lastensairaalan "Enkelille" huikeat vuokrarahat sairaalasta - 3,5 miljoonaa vuodessa vuokrina lastensairaalasta.
- suomalaisilta keräämänsä rahat saa Anne Berner käyttöönsä.
Anne Berner olikin toiminut vuodesta 2012 lähtien veroparatiisiyhtiön johtajana.
Hyväntekeväisyys näyttää olevan myös hyvää liiketoimintaa. Liikenne ja viestintäministeri on Vallila Interiorin omistajia ja toiminut yrityksen toimitusjohtajana, samassa osoitteessa toimii myös lastensairaalalta vuokratuloja saava yritys.
Ministeri Bernerin yritykset ovat ennenkin harjoitelleet julkisen rahan käyttämistä. Vallila Interior käytti tukityöllistettyjä säännöllisesti. Edellisen työttömän työllistymisjakson umpeutuessa otettiin aina seuraava.
Tällainen säännöllinen verorahoin kustannetun ilmaisen työn ketjutus on arveluttavaa toimintaa. Kyse on ollut ammattitaitoisesta työvoimasta, jota käytettiin esimerkiksi ostotoiminnassa ja toimistotöissä.
Veroparatiisi väärä paikka ministerille!
Onko moraalitonta tai/ja törkeätä, että kansanedustajaehdokas esiintyy ennen vaaleja ”lastensairaalaprojektin enkelinä”, mutta vain vajaa puoli vuotta valituksi tulemisen jälkeen kansanedustaja ja uuden hallituksen viestintäministeri Anne Berner olikin toiminut vuodesta 2012 lähtien veroparatiisiyhtiön johtajana?
Kun asia paljastuu, Berner verhoaa sen suomalaisen perheyritysten hyvinvoinnin edellytysten asianajoon. Jos suomalaisten perheyritysten asiaa on ajettava välttelemällä lainvoimaisia veroja, onko se oikein?
Tämänkö vuoksi pienipalkkaisia sairaanhoitajia, kaupanmyyjiä, turvallisuus- ja yhteiskuntarauhan puolesta työskenteleviä virkamiehiä vaaditaan luopumaan ilta-, yö- sekä muista haittalisistä?
Miksi joidenkin pitää olla rahan suhteen niin ahneita, eikö jo riitä kun on jo miljonäärikerhoon päässyt?
Lastensairaalan "Enkelille" huikeat vuokrarahat !
Salattua-tietoa-Berne-
0
110
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas2221510- 961306
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle191238Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan61177Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?9968Minä täällä vaan
Ukko jota oot joutunu joskus sietämään työnpuolesta. Toivottelen kauniita unia💛86930Jos haluat jatkaa tutustumista
Pyydä mut suoraan kunnon treffeille. En lähde mihinkään epämääräiseen viestittelyyn enää.66905- 32880
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43861Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii58822