Meillä on varattuna autojuna-reissu niin, että auto on suksiboksin kanssa yhtä korkea kuin korkeuskategorian maksimiraja (omalla mittauksella pihalla 184 cm). Korkeampiin kategorioihin ei enää tilaa ollut. Kuinka paljon korkeudessa on ”kuormausvaraa” eli paljonko jää tässä tapauksessa tilaa suksiboksin ja katon välille?
Auton maksimikorkeus ja "kuormausvara" autojunassa
11
13257
Vastaukset
Katto on hyvin lähellä. Ei niissä ole yhtään ylimääräistä varaa. Jos 2 cm jää varaa niin se on siinä. JA jos auto onkin yli 184, niin ongelma on yksin teidän.
Ei niihin jätetä ylimääräistä varaa. Siksi myydään kalliimmalla se korkeampi paikka.- Autojunatestaaja
Kiitos vastauksesta. Korkeampi paikka on samanhintainen kuin matalampi, eli lähinnä tuo auton korkeus tarvitaan, jotta lastaajat tietävät, mihin auto sijoitetaan autovaunussa. Jos auto saa olla 184 cm, katto ei suinkaan voi olla 184 cm (auton katto raapiutuisi rikki), joten tarvitseehan siinä nyt ainakin 5-10 senttiä olla välissä tilaa, näin luulisin. Asiakkaan oma mittaus mittanauhalla saattaa kuitenkin poiketa VR:n mittauksesta (lasermitalla) toki useammankin sentin, eli ei tämä millään voi ihan muutaman sentin peliä olla.
- Autojunatestaaja
Ajattelin vaan että pitääkö laskea ilmaa renkaista että auto "madaltuu".
- Mittanauhamies
Jos asunnon huonekorkeus on 2,40, paljonko kuormausvaraa on korkeille huonekaluille?
Jos korkeus on 184, sinne ei voi ajaa 186 korkuista autoa. Niille on varattu oma tila. - Autojunatestaaja
Mittanauhamies kirjoitti:
Jos asunnon huonekorkeus on 2,40, paljonko kuormausvaraa on korkeille huonekaluille?
Jos korkeus on 184, sinne ei voi ajaa 186 korkuista autoa. Niille on varattu oma tila.VR ei kerro autojunan sisätilojen korkeutta (vertauksesi asunnon huonekorkeuteen), vaan kuinka korkea auto saa siellä olla (vertauksena esim. kuinka korkea kaappi voi olla). Lastausvaiheessa (oli kyseessä sitten auto tai kaappi) tarvitaan toki hieman tilaa, jottei auton (/kaapin) katto raavi kattoa, kun sen tilaan sijoittaa.
- YmmärrysÄläJätä
Lainaus VR sivulta. "Osittain katetun autovaunun alakertaan kuormattavan auton korkeus kattoteline ja -kuorma mukaan laskettuna voi olla enintään 1,65 m ja täysin katetussa autovaunussa 1,84 m."
Kuormausvaralle sama, auto ei voi olla 1,84 m korkeampi. - ddddddddddddddddd
VR:ään ei kannata tietenkään ottaa yhteyttä, voitte sitten ennen junan lähtöä ihmetellä porukassa kun auto ei mahdukkaan junaan. Ja VR:ssä toki syy.
- Autojunatestaaja
VR:ään on oltu toki yhteydessä. Mutta sehän se juuri metkaa onkin, että siellä ei osattu kysymykseen vastata.
- Mitenkävi
Autojunatestaaja kirjoitti:
VR:ään on oltu toki yhteydessä. Mutta sehän se juuri metkaa onkin, että siellä ei osattu kysymykseen vastata.
No miten kävi? Täällä sama ongelma!
- Persus
Alas ajavat autot joutuvat ajamaan rautapalkkien ali, mitkä kannattelevat yläkertaan kulkevien ajoreittiä. Nämä palkit ovat nippanappa maasta 184! Lisäksi talvella on vielä maassa jäätä ja lunta, joten 184 ei mahdu alta talvella!
Vanhanmallisiin autovaunuihin tuo korkeus menee automaattisesti ylös. - Anonyymi
Tervehdys,
Onko joku saanut tähän tarkkaan korkeuteen/pelivaraan selkeyttä? Mahtuuko auto junaan ja ulos jos kokonaiskorkeus hyvinkin tarkalleen 184 cm?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585505Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1744460En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163912Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k383476- 513451
- 583228
- 103030
- 262633
- 462287
- 392246