Olen vuokraamassa asuntoa ja alkoi mietityttää, kuinka iso riski on muuttaa asuntoon, jonka rappukäytävässä (ainakin alimmassa kerroksessa) haisee tunkkaiselta, todennäköisesti homeelta.
Asunto on 6. kerroksessa ja talo rakennettu 60-luvulla. Putkiremontti on tehty muutama vuosi sitten ja itse asunnossa ei mielestäni haissut vaikka en kovin hyvä olekaan haistamaan homeita. Yritin haistella 6. kerroksen rappukäytävää mutta en osaa sanoa että oliko nenä vain tottunut hajuun vai oliko siellä parempi ilma. E itse ole koskaan oireillut homeista. En vain haluaisi muuttaa homekämppään.
Asunnon vuokraaminen? Rappukäytävässä haisee
lfjjföskfakfkaäapwkfw
1
138
Vastaukset
- HomeSweetHaju
Monet pyykinpesuaineet haisevat "homeelle". Eli käy tarkistamassa esin taloyhtiön pesutupa ja kuvaushuone ettei tuo rappukäytävän haju tule sieltä.
Pyykin kuivaus huonolla ilmanvaihdolla varustetuissa kellaritiloissa aiheuttaa tuon pesuaineen lemun lisäksi toisaalta myös liiallista kosteutta, joka voi johtaa homevaurioihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 222347
- 911478
- 1161238
- 751120
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa18939- 52842
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa249841MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil209830Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo18821- 34785