mikähomeessamissä

näitäonnähty

Nyt näkyy olevan puheenaiheena kipsilevyjen homehtuminen ja miten vaarallista se onkaan, kun kehittyy homemyrkkyjä.
Ei kai se niin voi olla, että kuivassa talossa kipsilevystä tehdyt väliseinät alkavat homehtua ihan itsestään. mielestäni pahoista rakennusvirheistä kärsivän rakennuksen ongelmat on laitettu yksinomaan kipsilevyn syyksi (piru lukenut raamattua) otetaan nyt esimerkki laatoitettu kipsilevyseinä pesuhuoneessa, terve järkikin jo sanoo, miten siinä voi käydä.
Jos nyt oletetaan, että sisätilojen väliseinät alkavat lykkäämään homemyrkkyjä kuivassa huoneistossa, niin voisiko joku asiantuntija selvittää, että mistä syystä, onko pahvien välissä oleva kipsitäyte siihen syyllinen, vai tämä molemmin puolin oleva pahvi, olen nähnyt kuvia "kipsilevyn vaarallisuudesta" elikkä sen pinnassa olevasta mustasta matosta, jälki on kuin harjalla olisi levitetty tervaa.
Kuitenkin pahvia on käytetty rakenteissa iät ja ajat, enkä ole kuullut, että esim. pinkopahvi kuivassa seinässä homehtuisi. tai paperitapeetti, tai no sellaisen olen kuullut, että talon muovisen vesijohtoverkon suojaputket levittivät vesivuodon sattuessa kosteutta koko taloon niin, että tapeetit putoilivat seiniltä, kaippa siinäkin tapauksessa kipsilevyt homehtuivat ja niistä vaaroista puhuvat saivat vettä myllyynsä.

2

211

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iiiiiiii

      Näihin homejuttuihin ei kannata ottaa mitään kantaa. Niitä jauhaa vain ongelmaryhmä eikä niillä ole mitään järkisyytä.

      Pölypunkkia on vuosikausia osa ihmisistä poistanut pakkasessa tuulettamalla ja piiskaamalla mattoja/petivaatteita vaikka tutkijat ovat todistaneet, että eivät kuivien asuntojen yhteydessä pölypunkit voi elää.

      Kosteassa kellarissa hometta muodostuu puhtaalle lasilevylle. Samoin musta nokihome tulee kosteuden kanssa epäpuhtaalle pinnalle.

      Kuivassa asunnossa ei hometta voi olla, jopa leivänpala kuivaa

    • itsekehu

      ai,tämä trolli(t) on nyt täällä trollailemassa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      87
      2049
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1323
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      136
      993
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      214
      933
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      81
      827
    6. 95
      803
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      73
      691
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      51
      690
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 41
      566
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      449
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe