mikähomeessamissä

näitäonnähty

Nyt näkyy olevan puheenaiheena kipsilevyjen homehtuminen ja miten vaarallista se onkaan, kun kehittyy homemyrkkyjä.
Ei kai se niin voi olla, että kuivassa talossa kipsilevystä tehdyt väliseinät alkavat homehtua ihan itsestään. mielestäni pahoista rakennusvirheistä kärsivän rakennuksen ongelmat on laitettu yksinomaan kipsilevyn syyksi (piru lukenut raamattua) otetaan nyt esimerkki laatoitettu kipsilevyseinä pesuhuoneessa, terve järkikin jo sanoo, miten siinä voi käydä.
Jos nyt oletetaan, että sisätilojen väliseinät alkavat lykkäämään homemyrkkyjä kuivassa huoneistossa, niin voisiko joku asiantuntija selvittää, että mistä syystä, onko pahvien välissä oleva kipsitäyte siihen syyllinen, vai tämä molemmin puolin oleva pahvi, olen nähnyt kuvia "kipsilevyn vaarallisuudesta" elikkä sen pinnassa olevasta mustasta matosta, jälki on kuin harjalla olisi levitetty tervaa.
Kuitenkin pahvia on käytetty rakenteissa iät ja ajat, enkä ole kuullut, että esim. pinkopahvi kuivassa seinässä homehtuisi. tai paperitapeetti, tai no sellaisen olen kuullut, että talon muovisen vesijohtoverkon suojaputket levittivät vesivuodon sattuessa kosteutta koko taloon niin, että tapeetit putoilivat seiniltä, kaippa siinäkin tapauksessa kipsilevyt homehtuivat ja niistä vaaroista puhuvat saivat vettä myllyynsä.

2

211

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iiiiiiii

      Näihin homejuttuihin ei kannata ottaa mitään kantaa. Niitä jauhaa vain ongelmaryhmä eikä niillä ole mitään järkisyytä.

      Pölypunkkia on vuosikausia osa ihmisistä poistanut pakkasessa tuulettamalla ja piiskaamalla mattoja/petivaatteita vaikka tutkijat ovat todistaneet, että eivät kuivien asuntojen yhteydessä pölypunkit voi elää.

      Kosteassa kellarissa hometta muodostuu puhtaalle lasilevylle. Samoin musta nokihome tulee kosteuden kanssa epäpuhtaalle pinnalle.

      Kuivassa asunnossa ei hometta voi olla, jopa leivänpala kuivaa

    • itsekehu

      ai,tämä trolli(t) on nyt täällä trollailemassa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      351
      1011
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      69
      711
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      34
      607
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      547
    5. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      513
    6. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      39
      512
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      315
      478
    8. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      449
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      74
      448
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      411
    Aihe