Hallitustyöskentely tökkii, miten erota?

päähajoo

Täällä kun ei ole omaa keskustelualuetta taloyhtiöistä, niin laitan postauksen tänne. Eli meidän taloyhtiömme hallitustyöskentely tökkii melko pahasti. Kyseessä on pieni hallitus ja minä olen puheenjohtaja. Se vastuu siirtyi aikoinaan minulle sen enempää kyselemättä, sillä entinen puheenjohtaja muutti pois. No nyt hallituksen jäsenet kuin muutkin osakkaat ovat pitäneet minua ns. yleismiehenä, joka hoitaa käytännössä kaikki puheenjohtajan vastuun ulkopuolellekin jäävät asiat. Miltei talonmieheksikin on tituleerattu. Jos vaikka taloyhtiöön tarvitsee hankkia jotain remonttitarpeita tai tilata joku huoltomies paikalle jne., sen hoidan minä. Jos taas täytyy hoitaa taloyhtiön juoksevia asioita, nekin olen minä hoitanut. Yleensä joudun vielä hoitamaan nämä asiat työajallani, koska eihän virastot sun muut yritykset ja yhteyshenkilöt ole käytettävissä iltaisin. Eli ikäänkuin muita hallituksen jäseniä ei kiinnostaisi ottaa vastuulleen edes osaa siitä työmäärästä, mitä minä teen. Suuremmissa remonteissa tai muissa TY:n huoltoon liittyvissä asioissa olen jakanut tehtäviä muille jäsenille, mutta vastaus on ollut tyyliin "hoida sinä kun olet se johtaja...". Sitten ne tulevat taputtelemaan olalle ja elostelevat, viime aikoina on alkanut v#tuttamaan tämmöinen. Niin ja meidän TY:ssä ei makseta korvausta hallitustyöskentelystä.

Hallitusporukka kun ei tunnu olevan aktiivinen, niin enpä minäkään viitsisi enää laittaa tikkua ristiin. Olen yrittänyt erota puheenjohtajan tehtävistä, mutta läpihuutona hallitus on vaatinut minut pj:ksi. Millä helvetillä tästä puheenjohtajuudesta pääsee eroon, muuten kuin muuttamalla pois?!

12

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halljäsen37

      Mainitsemasi tehtävät ovat sellaisia, jotka isännöitsijä hoitaa. Teillä ei taida olla siis edes sellaista?
      Jos haluat eroon koko hallitustouhusta, niin siihen riittää vapaamuotoinen ilmoitus muille hallituksenjäsenille. Ero astuu voimaan heti. Jäljelle jäävien hallitusjäsenten pitää sitten lain mukaan hankkia uusi pj tai kutsua yhtiökokous paikalle.
      Voit myös ehdottaa isännöitsijän hankkimista yhtiölle tai sitten palkkiota hallituksen puheenjohtajalle. Kaikki lähtee kuitenkin siitä, että uskallat ilmoittaa oman tahtosi.

      • päähajoo

        Jäi tosiaan tuo isännöitsijä mainitsematta. Tietenkin taloyhtiöllämme on isännöitsijä, joka kuuluu ihan maanlaajuiseen isännöitsijätoimistoketjuun. Osakkaat eivät tunnu arvostavan isännöitsijän läsnäoloa, sillä olen monen kuullut moittivan isännöitsijää. Olen käsittänyt naapureiden puheista, että tässä taloyhtiössä on aina halveksittu isännöitsijää. Kuulemma aikoinaan on ollut joku huijari-isännöitsijä, joka veti rahaa välistä, joten liekkö tästä iskoistunut käsitys, että kaikki isännöitsijät huijaavat. Joka tapauksessa isännöitsijä meillä siis on ja itse olen hänen kanssaan paljonkin tekemisissä, ei varmaan yllätä? Olen kuitenkin tyytyväihen isännöitsijäämme ja hommat ovat mielestäni aina hoituneet.

        Palatakseni tuohon eroamiseen, että tuolla kirjallisella ilmoituksellahan se hoituu, mutta voi sitä itkun ja parun määrää, mikä siitä aiheutuu. Varmaan kaatuu koko hallitus, kun kukaan ei halua ottaa pj:n tehtäviä vastuulleen. Siksi se onkin meillä aina ollut läpihuutojuttu, kuten tuossa mainitsin. Jos taloyhtiön hallituksiin halutaan aina uusia jäseniä, niin miksei pj:n tehtäviäkin voisi kierrättää?


    • liianko.helppoa

      Heh, jospa vaikka ilmoittaisit yhtiökokouksessa ettet ole enää käytettävissä taloyhtiön hallituksen tehtäviin?

      • päähajoo

        Ei se vaan toimi! Siitä lähtien kun minut valitsivat pj:ksi olen jokaisessa yhtiökokouksessa tehnyt selväksi, etten jatka tehtävässä. Mutta kuten tuossa jo mainitsin, niin läpihuutona minut on kirjattu pöytäkirjaan hallituksen puheenjohtakasi. Että näin.


    • kkkkkkkkkhjg

      Hieman omakehu haisee.
      Uskallatko todella sanoa kieltäytyväsi. Sanovatkin perkeleet, että valitaan sitten toinen.
      Heh heh.

      Kautta-aikain maailmassa on ollut itsensä korvaamattomaksi tuntevia ihmisiä.
      Heidän poistumisensa jälkeen maailma on kuitenkin jakanut pyörimistään entiseen malliinsa.

      Jos oikeasti haluat eroon hallitusvastuusta, niin sana EI riittää.

      Onhan se hieman vaikea sanoa, jos omakehu vaivaa.

      • tiabetus

        Voi näennäisesti kieltäytyä hallituksesta ja silti tulla valituksi ohi yhtiökokouksen kun on korvaamaton.


      • korvaton
        tiabetus kirjoitti:

        Voi näennäisesti kieltäytyä hallituksesta ja silti tulla valituksi ohi yhtiökokouksen kun on korvaamaton.

        Päässä näkyy vippaavan aika lailla.


    • Viisuri

      Minuakin jäi mietityttämään aloittajan kirjoitus. Ei sympatiaa. Huonosti olet hoitanut asiat, kun suostut juoksupojaksi ja jokapaikan höyläksi. Vai onko se oma pätemiskeinosi? Se hivelee pirusti itsetuntoa, kun saa olla "johtaja".Kun on tarpeeksi jämäkkä saa asiat toimimaan. Jos haluaa päteä ja olla korvaamaton, saa juosta joka suuntaan eikä mikään riitä.

      Ole nyt kerrankin jämerä ja jää pois, oikeasti. Mutta muista, että et arvostele seuraajaasi. Jokainen hoitaa hommia omalla tavallaan ja vaikka oletkin niin hiton hyvä ja pätevä, hommia voi hajauttaa. Oikeasti.

      Nekin minä olen hoitanut ...turhan usein. Hyvällä yhteistyöllä ja neuvottelemalla asiat hoituu. Mutta jos muut asukkaat kokee, että olet ns. päällepäsmäri, kaikentietävä jyrä niin se yhteistyöhalukkuus pian katoaa. Olisko peiliin katsomisen paikka?

    • 565465

      aloittaja taitaa tarvita preppausta pj:n palkkiosta päättämiseen

      • gfdxhgxfdhxg

        Kyllähän aloittaja voi jatkaa ihan hyvin hallituksen puheenjohtaja. Ei siinä hommassa tarvitse miksikään yleismies jantuseksi ruveta. Isännöitsijä on hallituksen renki. Isännöitsijä sitten käskyttää huoltomiehiä oman prokollansa mukaisesti. Niin ne asiat hoituu.

        Hallitus voi ohjeistaa asukkaita esim ilmoitustaululla, jossa kerrotaan huoltoyhtiön yhteystiedot.


    • hallpj

      Pienessä yhtiössä ei välttämättä ole juuri ketään pätevää tai edes sopivaa hallitukseen, saatikka sitten puheenjohtajaksi. Asukkaat voivat olla esim. niin iäkkäitä, ettei heistä oikein ole päättämään yhteisistä asioista - mitenkään yleistämättä kaikkiin vanhuksiin.

      Jos sitten se ainoakin hallituksessa jolle puhelin ja tietokone ovat tuttuja laitteita kyllästyy talkootyöhön, niin taloyhtiö on pulassa. Se ei ole kenenkään etu, yhtiöllä pitää olla toimiva hallinto. Joskus harvoin hallitukseen otetaan yhtiön ulkopuolisia jäseniä, mutta tavoitetila sellainen ei voi olla. Pelkästään isännöitsijänkään varassa toimiminen "nukkehallituksen" alla ei ole hyvä juttu.

      Kannattaa osakkaan roolissa miettiä kun ehdottelee yhtiökokouksessa, ettei hallitusTYÖSTÄ maksettaisi pientäkään palkkiota, kiinnostaisiko itseä ilmainen työ.

      • "Joskus harvoin hallitukseen otetaan yhtiön ulkopuolisia jäseniä, mutta tavoitetila sellainen ei voi olla. Pelkästään isännöitsijänkään varassa toimiminen "nukkehallituksen" alla ei ole hyvä juttu."

        Olen kanssasi samaa mieltä, mutta ulkopuolisten hallituksen jäsenten osalta osittain eri mieltä. Siinä olet oikeassa, että hallitusammattilaisten palkkaaminen on varsin harvinaista (aina välillä on tosin pakko todeta, että valitettavan harvinaista). Sen sijaan monissa hallituksissa toimii osakkaiden perillisiä, siis lapsia tai lapsenlapsia, hekin ovat "ulkopuolisia" hallituksen jäseniä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3908
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      353
      3027
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1665
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      821
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      69
      793
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    Aihe