Jahtikauden 2016 huvimetsästäjä valittu

JahtikaudenHuvimetsästäj

Jahtikauden 2016 huvimetsästäjän tittelistä käytiin jälleen kova kamppailu.

Tavanomaisen rikollisuuden piirissä kuvottavampia salametsästystapauksia oli koloon ajetun pienen ilvesnaaraan rääkkääminen polttamalla eläintä bensalla ja tappamalla eläinparka suurella joukolla ja reuhtomalla jo elotonta ruhoa. Muistakaan inhottavista rikoksista ei tullut pulaa.

Vahvaa näyttöä esitti myös metsästäjä, joka piipahdettuaan luonnossa eläimiä ahdistelemamassa sitoi koiransa auton vetokoukkuun, unohti piskin ja lähti ajamaan….

Surkeaa oli myös lukea metsästäjästä, joka ampui kaverinsa kauriina….

Vuoden huvimetsästäjäksi nimitettiin kuitenkin hemmo, joka jahtikauden kääntyessä lopulleen murtautui sikalaan, riisui housunsa ja kyykistyi 250 kg karjun astuttavaksi. Paineet olivat tietysti kasvaneet, kun poikien ”sorsajahdin” suhinat olivat taas päättyneet.

12

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heh heh.....Hyvin on raati onnistunut valinnassaan. On tietysti valitettavaa kun eläimet kärsivät näissä metsästäjien sekoiluissa ja leikeissä, mutta hirnumatta näitä juttuja ei voi lukea. Kuten jo mainitsemissani lakipykälissä (metsästyslaki uusiksi) ehdotin, niin metsästäjän kamppeet tulisi vaihtaa pelleasuun.

      • Riittäisi_sitten

        sateenkaarimetsästäjälle "metsästystamineita", eikö vaan?

        Mutta eikö ole mukavaa kun itse kysyy ja itse vastaa, niin aina saa mieleisensä lopputuloksen?


      • Heh heh, sinähän pelkäät minua ihan yhtä paljon kuin tuommonen hysteerinen apina pelkää sutta. Selitetäänpä tollolle pikkusen, jotta ymmärtää mitä tarkoitan:

        Sinä siis pelkäät sutta hysteerisesti ja paskot heti housuihisi nähtyäsi mitä tahansa jälkiä metsässä luullessasi niitä suden jättämäksi. Samalla tavalla jos tänne kirjoittaa joku muukin fiksu kuin minä, niin tuommonen pallinaamaraukka heti luulee pelottavan Susianalyytikon olleen asialla. Ja pelkosi minua kohtaan johtuu vajavuuden tunteesta, koet itsesi riittämättömäksi aistiessasi ylivertaisen älykkyyteni sinuun verrattuna. Kiitokset vielä ketjun aloittajalle, mainio avaus.


      • HyväHuomio
        Susianalyytikko kirjoitti:

        Heh heh, sinähän pelkäät minua ihan yhtä paljon kuin tuommonen hysteerinen apina pelkää sutta. Selitetäänpä tollolle pikkusen, jotta ymmärtää mitä tarkoitan:

        Sinä siis pelkäät sutta hysteerisesti ja paskot heti housuihisi nähtyäsi mitä tahansa jälkiä metsässä luullessasi niitä suden jättämäksi. Samalla tavalla jos tänne kirjoittaa joku muukin fiksu kuin minä, niin tuommonen pallinaamaraukka heti luulee pelottavan Susianalyytikon olleen asialla. Ja pelkosi minua kohtaan johtuu vajavuuden tunteesta, koet itsesi riittämättömäksi aistiessasi ylivertaisen älykkyyteni sinuun verrattuna. Kiitokset vielä ketjun aloittajalle, mainio avaus.

        Hyvä huomio. Todella naurettavaa, että huvimetsästäjät pelkäävät susianalyytikkoa samalla primitiivisellä tavalla kuin he pelkäävät sutta....

        Huvimetsästäjille susi on luonnon järjestys, jota he vastustavat sekä järki, jota he eivät ymmärrä. Susianalyytikko on ylivoimainen kriitikko joka käy yli mestsästäjän älyn ja iskee siksi hupiukon hermoon.


      • Edelleen_siis

        kun itse kysyy ja itse vastaa, niin saa aina mieleisensä lopputuloksen.


    • assssssssdasasaasassa

      Jaa se analyytikko on tänne siirtynyt. Raukka ei pystynyt vastaamaan kysymyksiin siinä uusi aselakikeskustelussa... lähti pakoon kun hänen mietteitään kyseenalaistettiin.... ÄLÄ SAATANA JÄTÄ JUTTUA KESKEN SENKIN RUMPPAKULLI.

      • Heh heh, apinahan on ihan hysteerinen. Älä nyt kuiteskaan housuun pasko jos kissan tai koiran jäljet hangella näet.


      • assssssssdasasaasassa2

        Mitä ajattelit saavuttaa noilla vuodesta toiseen jatkuvilla paskakirjoituksilla. Ne on niin paskaa tekstiä, että jos ne julkaistaisiin joskus paperilla (mitä ei ikinä tapahdu) tulisi siitä niin paska kirja, ettei se kelpaa edes perseen pyyhkimiseen..

        Ahahahahhaah muista kyykyttää anaalisutta.


    • onneaneuvokselle

      Assssd...... hyvä kysymys, kyllä meriiteillä Huvimetsästysneuvoksen arvonimi on saavutettu.
      Perusteita en kehtaa kirjoitella, ne voitte listata vaikka tähän ketjuun.

      • Huvimetsästysneuvoksen

        Arvonimestä:
        2013 se tapahtui, kun lyyti toisen nimimerkin suojalla tuli kaapista ulos ja paljasteli poitsukaveriensa kanssa harrastamiaan ampuma-aseettomia puuhia huvimetsästyslaavuillaan. Poitsujen puuhailut on naamioitu "metsästykseksi", vaikka kyseessä on ryhmän intiimit leikit eli homostelurietastelu.
        2013 jälkeen vuosittainen vuoden huvimetsästäjän statukseen yltäminen on ollut katkeamaton, niinpä Huvimetsästysneuvos-arvo on vähintä, mitä saavutuksista voidaan myöntää.


    • huvisuojelija

      Kukahan se tai ketkä ne rakastaa ja tykkää eläimistä enemmän kuin metsästäjät? No metsästyksen vastustajat ym. eläinten ja susien suojelijat, joten suuremmalla todennäköisyydellä navetassa on käynyt joku eläinten ystävä, joka on tykännyt eläimistä todella paljon :) ?. Epäilen kovasti, että susien suojelija on maakuntamatkallaan pistäytynyt navetassa käydäkseen tekemässä susia metsästävän maalaisisännän karjalle kuisaa, mutta houkutus on käynytkin isoksi, oli tarjolla kunnon karjua ja koko homma päättyi sitten nolosti?

      • Anonyymi

        Kysessä oli maitofirman maalaismannekiini. Sellaista on elämä susipelkureiden takamailla...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      68
      2932
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      52
      2230
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      22
      1923
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      385
      1440
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      66
      1353
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      30
      1319
    7. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1109
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      1079
    9. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      72
      977
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      47
      963
    Aihe