Toivakan Koirankiduttaja!

PistääNIIIINvihaksi

Taas näitä, joita eläimistä pitävä ihminen ei haluaisi nähdä. Eikö valtiovalta saa ikinä uutta eläinsuojelulakia, niin ettei näitä toistuvia tapauksia tule.

"Viranomaiset joutuivat lopettamaan 19 huonokuntoista koiraa Jyväskylän seutukuntaan kuuluvassa Toivakassa perjantaina, uutisoi Keskisuomalainen. Koirat kuuluivat naiselle, joka tuomittiin syksyllä eläintensuojelurikoksesta."

Jos sama akka on jo kerran tuomittu eläinsuojelurikoksesta.
"Nainen on saanut tuomion vastaavista laiminlyönneistä jo kaksi vuotta sitten, kertoo Keskisuomalainen. Lehden mukaan naisella on ollut hallussaan kerralla jopa 60 koiraa."
Kun on tehnyt kerran eläinsuojelurikoksen, henkilö tekee sen yleensä uudelleen. Pitäisi laatia laki, ettei enää ikinä mitään eläintä sellaiselle ihmiselle. Aina eläin joutuu kärsimään ihmisen typeryydestä.

Kyllä on niin saamaton hallitus meillä, ettei siellä ole ketään, joka ajaisi eläinten asioita.
Onneksi nyt on uusi puolue Suomen Eläinoikeuspuolue.

3

620

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rapinenkatti

      Pillun nuoletukseen tarvitaan koira , muutenhan niitä ei olisi ainuttakaan yhdessäkään taloudessa .

    • SaastoistaSaastoin

      Voi saatana mitä ihmistä vituttaa tälläinen saasta.

    • Rikollisiahyysätään

      Eläinrääkkääjä on kaikkein alatasoisin ihminen. Ikuisiksi ajoiksi vain eläimet pois ja naama, sekä nimi esille. Suomessa hyssytellään rikoksentekijöitä. Entisaikaan laitettiin jalkapuuhun kirkonmäelle ja ohikulkijat sai sylkeä päin naamaa. Se olisi nykyisinkin eläinten rääkkääjille oikein.

      Miksi muuten meillä sallitaan, että rikolliset saavat peittää kasvonsa oikeussalissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      282
      1126
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      260
      951
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      910
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      102
      853
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      99
      799
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      73
      798
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      107
      669
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      551
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      458
    Aihe