Kuntavaalit 2017 Kokkola / Karleby

Joko Kokkolalaiset äänioikeutetut on alkaneet keskittymään kuntavaaleihin 2017.? Aikansa paljon on ollut myös poliisilla tehtävää näitten muutamien nykyisten luottohenkilöiden kanssa, mitä on lehdestä seurannut..Olkaa tarkkoja, ja seuratkaa ehdokkaita, myös heidän taustansa neljävuotta taaksepäin. Ei äänestetä semmosia luottohenkilöitä enää jotka kulkevat poliisissa tekemässä tutkintapyyntöjä, mitä ihmeellisimmistä asioista omista puoluetoveristaan. Luottohenkilön pitää säästää energiansa äänestäjiinsä, ei omaan itseensä..Pitää muistaa, että jos sinun luottohenkilö viihtyy paremmin poliisiasemalla juoruamassa, kuin äänestämälläsi paikalla, niin hän on kiinnostunut enemmän omista asioistaan kuin sinun, ja perheesi arvoista.
16308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Onko muka olemassa vielä ihmisiä jotka ajattelee muita? On niin luotto mennyt vähän yhteen sun toiseen suuntaan.

1Äänestä

No ketä tarkoitat? Kai sen voi sanoa jos kerran ehdokkaasta kyse?

Äänestä

Varma valinta hän joka lupaa kaikkein vähiten, silloin voi tulla yllätyksiä ylöspäin.

Nykyiset tunarit kuppikuntineen eivät ole Kokkolan taloutta nostaneet ainoastaan verojen korotuksilla ja palvelumaksujen korotuksilla on rahastettu ja mainospuheissa itseään kehuttu.

1Äänestä

Samaa mieltä avaajan kanssa. On surullista miten monet luottohenkilöt käyttäytyy päästyään valituksi. Uskon, että Rkp / Perussuomalaiset ovat suurimmat riitapukarit. Tarkoitan, että mainituillani puolueilla on suurimmat sisäiset ongelmat..Ei jatkoon. Sitä en tiedä, että onko Jutta Urpilainen mukana Kokkolan kuntavaaleissa 2017, jos on niin. Ei jatkoon.

Äänestä

Eiköhän+kokkolaisten+olisi+aika+ottaa+järki+käteen+ja+lopettaa+se+vanhojen+tuttavien+ja+hyväveliverkostojen+äänestäminen.+Nyt+on+monet+vaalikaudet+istunut+noin+70-80%+samat+henkilöt+ja+Kokkola+menee+vuosi+vuodelta+syvemmälle.+Kuntaliitosten+jälkeen+on+käyty+vain+taistelua+kylien+kesken+ja+koko+kaupungin+etu+on+täysin+unohdettu.+Nyt+olisi+aika+pudottaa+kaikki+yli+kaksi+vaalikautta+istunee+"vanhat+parrat"+ja+hakea+uusia+ideita+omaavia+henkilöitä+valtuustoon.+Tämä+on+vetoomus+yli+kaikkien+puoluerajojen.

1Äänestä
  • Onhan siellä se yksi joka puhuu vaan Norpasta ja kalavesistä. Tietenkin myös Eu asettamasta natura-alueista. Tais jäädä omat maat naturan alle. Kannattais siirtyä vihreitten puolueeseen.

    Äänestä

Annan ääneni sille puolueelle joka löytää riviinsä eniten aktiivisia nuoria aikuisia. Vanhat vaihtoon!

Äänestä

Ei kai tämä Kivelän majuri ole taas ehdokkaana. Sehän laskee muidenkin ehdokkaiden älykkyysosamäärää ja vaalien arvostusta.

1Äänestä

Nuoret tehkää vallankumous näissä vaaleissa. Kokkolassa nuoret marssivat vallankumousmarssin vuonna 2000. Muistaako kukaan?

Äänestä

2000 vuonna hymm ja mitä on sen jälkeen saatu aikaan?

Pienituloiset, vanhukset ja vammaiset lähtekää tekin marssiin mukaan, silloin voimat on yhdistetty.

Muistaako kukaan 1956 yleislakkoa silloin saatiin nousuun yhteiskunnan hyvinvoinnin kasvu.

Sitten vielä, työläisillä on enemmistö, mutta herroilla on valta, suuntaa voidaan muuttaa vain äänestämällä työläisiä jotka marssivat työläisten juhlapäivänä Vappu marsseissa, tosin sielläkin marssii teeskentelijöitä, jotka haluavat herrojen joukkoon.

Äänestä

Kuntavaalit uhkaavat jäädä tulevien maakuntavaalien alle. Ihmiset eivät tiedä riittävästi, mitä asioita vielä jää kuntien päätettäväksi. Kaikki puolueet tuntuvat kärsivän ehdokaskadosta. Nyt jos koskaan esimerkiksi Kokkolassa pitäisi osaavien henkilöiden terästäytyä ja lähteä mukaan. On aivan turhaa ajan haaskausta ja lisäksi sairasta puhua näillä sivuilla mitä sattuu. Kun joku aloittaa uuden keskustelun, on sen aihe jo parin kommentin jälkeen hukassa. Ei kai anonymiteetti tarkoita sitä, että pitäisi järki kadottaa, kun sanaisen arkkunsa avaa.

Mitä taas tulee ikään ja osaamiseen. Ei ole itsestäänselvää, että vanhat ulos ja nuoret sisään. Toki uudistumista tarvitaan, mutta kyllä ikä tuo kokemusta ja ennenkaikkea näkemystä. Tärkeintä on, että kunkin alan paras osaaminen saataisiin kehiin kehittämään ja päättämään.

Äänestä
  • Ihmiset eivät tosiaankaan tiedä, mutta eivät tiedä hekään jolle "typerät" ovat vallan antaneet.

    Asioiden hoitaminen tarkoittanee parempaan päin menoa, mutta mistä löytyy "valittuja" jotka kykenevät siihen.

    Kokkola on työläiskaupunki, mutta valta on äänestetty oikeistolle joka hoitaa kokkolan taloutta siten että nostetaan veroprosenttia, kiinteistöveroja sekä erilaisia palvelumaksuja, maksumiehiksi joutuvat työläiset ja heidän vanhemmat sekä sairaat ja muut vammaiset.

    Äänestä

  • tutkittua-tietoa kirjoitti:

    Ihmiset eivät tosiaankaan tiedä, mutta eivät tiedä hekään jolle "typerät" ovat vallan antaneet.

    Asioiden hoitaminen tarkoittanee parempaan päin menoa, mutta mistä löytyy "valittuja" jotka kykenevät siihen.

    Kokkola on työläiskaupunki, mutta valta on äänestetty oikeistolle joka hoitaa kokkolan taloutta siten että nostetaan veroprosenttia, kiinteistöveroja sekä erilaisia palvelumaksuja, maksumiehiksi joutuvat työläiset ja heidän vanhemmat sekä sairaat ja muut vammaiset.

    Tämän vuoden tuloveroprosentista ja kiinteistöveroprosentista päätettäessä kokoomuksen Janne Jukkola esitti veroprosenttien pitämistä ennallaan ja häntä kannattaneet olivat muita kokoomuslaisia, keskustalaisia ja perussuomalaisia.

    http://kokkola.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=20164983-7

    Äänestä

Demarien kokouksessa juuri erä nuori kertoi ja esitti selväsanaisesti vastustavansa Kiljusen ja Rinteen (ilaskiven) taitetun indeksin poistamista ja sen mitä siitä seuraisi.

Äänestä

Yksi vaikuttavista tekijöistä kuntien asioiden hoidossa on äänestysprosentti. Turkittua tietoa on se, että kuntavaalien äänestysprosentti oli v. 1984 peräti 74, kun se oli vuonna 2012 vain 58,3. Nyt pitäisi tarkkaan miettiä, kellä on vara jäädä pois äänestysuurnilta. on aivan turha yrittää jakaa siten, että työläiskaupungissa oikeisto johtaa - ja johtaa harhaan. Ovatko työläiset äänestäneet oikeiston valtaan vai ovatko he jättäneet kokonaan äänetämättä, jolloin valveutunut oikeisto on saanut edustajansa päättämään?

Ei tarvitse tutkia, kun toteaa, että ensimmäinen tosiasia on se, että lakisääteiset sotepuolen kustannukset ovat vuosivuodelta paukkuneet yli budjettien ja ovat osoittatuneet siten arvaamattomiksi. Nyt siirtyy homma maakunnille.

Toinen tosiasia, joka myöskään ei tarvitse tutkintaa, on että kalifi kalifin paikalle. Tarkoitan sitä, että esim. itse en talousosaajana pyri insinööritaitoja ja -osaamista vaativille paikoille. Ts. hyvän päätöksenteon takaa paremmin, jos on kulloisenkin alan osaamista. Kokouspalkkioiden keräilijät pitäisi saada kartsituksi pois luottamuspaikkojen täyttämisessä. Myös turhanaikaiset naiskiintiökyttäilyt hiiteen! Jos nainen osaa siinä kuin mieskin, niin kyllä se ilmenee.

Äänestä

Onkohan tämä tunnettu laulaja ehdokkaana tänä vuonna?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wss- kirjoitti:

Joko Kokkolalaiset äänioikeutetut on alkaneet keskittymään kuntavaaleihin 2017.? Aikansa paljon on ollut myös poliisilla tehtävää näitten muutamien nykyisten luottohenkilöiden kanssa, mitä on lehdestä seurannut..Olkaa tarkkoja, ja seuratkaa ehdokkaita, myös heidän taustansa neljävuotta taaksepäin. Ei äänestetä semmosia luottohenkilöitä enää jotka kulkevat poliisissa tekemässä tutkintapyyntöjä, mitä ihmeellisimmistä asioista omista puoluetoveristaan. Luottohenkilön pitää säästää energiansa äänestäjiinsä, ei omaan itseensä..Pitää muistaa, että jos sinun luottohenkilö viihtyy paremmin poliisiasemalla juoruamassa, kuin äänestämälläsi paikalla, niin hän on kiinnostunut enemmän omista asioistaan kuin sinun, ja perheesi arvoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu