Juu alkaa pikkuhiljaa riittämään,tunnen itseni huijatuksi, kehui vuokran antajat rauhalliseksi taloksi ja paskan marjat:äänet kuuluu helvetin hyvin,kova äänistä tömistelyä,puheensorinaa,rappukäytävä äänet,ovien paiskomiset jne,voi vittu oikeasti,joskus ois kiva saada nukuttua,aamulla pitäisi jaksaa herätä töihin, mut mökä jatkuu aamuyön asti,isännöitsijä ei välitä,musta valitettiin mut muut pitää,varsinkin alakerran huutavat kakarat ja yläkerran norsutömistelijä ja poraaja kovaa ääntä
Takalankuja jyväskylä
5
568
Vastaukset
- olouttajiuH
Pilkun jälkeen tulee välilyönti.
- normiämy
Tälläistä se on , kun pitää saada asunnot vuokrattua. Eihän kukaan muuttaisi asuntoihin, missä on huono äänieristys. Useimmissa kerrostaloasunnoissa on. Olen asunut eri puolilla Suomea kerrostaloissa ja sama juttu kaikissa. Äänieristys on huono. On sattuman kauppaa saada naapurit, jotka eivät metelöi. Varsinkin nykyisin tuntuu, että kukaan ei piittaa paskaakaan kenenkään toisen kotirauhasta. Jos menet valittamaan häiriköijälle itse, niin seurauksena on vain entistä kovempaa häiriköintiä. Ainakin siinä tapauksessa, jos häiriköinti on ollut alunperinkin tarkoituksellisen tahallista. Muuttaminen ei välttämättä paranna tilannetta. Voihan siellä uudessakin asunnossa olla sama edessä. Olen kokenut tämän monesti.
- Huijattuol
Harmittaa vaan kun ei oo varaa muuttaakaan, kuuleman mukaan jopa 2000 luvun taloissa on huono äänieristys,harmittaa myös se kun tunnen itseni huijatuksi. Täällä ei edes ole kerrostalon sääntöjä seinässä, kuulemma vanhaa ja rauhallista väkeä asuu täällä,mut en arvannut et alapuolella asuu lapsiperhe,joissa lapset välillä karjuu ja huutaa jopa yölläkin ja yläpuolella kovaääninen puhuja ja kolistelija. Ei todellakaan välitetä muista naapureista,ovia paiskotaan ja rappukäytävässä tömistellään kovaäänisesti varsinkin yöllä, lisäksi nää rappuset on mun seinän takana jossa on mun sänkykin (sori en osaa selittää,yksiö muutenkin niin äänet kuuluu selvästi) äänieristys on todellakin monissa suomen asunnoissa huono.
- Anonyymi
Asun tässä nyt ja valehdeltiin, ettei äänet kuulu. Kaikki kuuluu, remonttia 24/7 kuukaudesta toiseen. Hysteeristen kakaroiden juoksu ja kirkuminen, hakataan vaikka seiniä jos ei muuten ääntä saada tarpeeksi naapureille. Huudatetaan musaa ja telkkaria ja marssitaan kengät jalassa. Tuoakointikielto parvekkeella, niin rappuralli on jatkuva yölläkin. Älkää ikinä muuttako tänne, jos kämppää tarjotaan!
Suomeen pitäisi saada laki, jossa kaikki vanhat kerrostalot puretaan automaattisesti ja kun tehdään uusi tilalle niin varmistetaan että se äänieristys on kunnossa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1517642Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2055651Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.354574KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104196Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk753924Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,303656Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on122971Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1032894Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,712416Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1122305