Hei kaikki tämän keskustelupalstan lukijat! Minä ja ystäväni etsimme ohjelmistotekniikan harjoittelupaikkaa kesäksi tai syksyksi, mielellään pääkaupunkiseudulta. Harjoittelu on osa tutkintoa.
Voisitteko suositella jotain hyvää paikkaa meille?
Voisitteko suositella jotain hyvää paikkaa meille?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Menkää suoraan Tukholmaan. Kiitos pakkoruotsin teillähän on sujuva ruotsinkielentaito. Ei liene kummoinenkaan homma löytää työtä. Kesä Tukholmassa olisi varmaan varsin loistava viettää.
En osaa suositella mitään tiettyä työnantajaa mutta näistä linkeistä voi katsella tarjontaa.
http://www.mytech.fi/kesatyot/avoimet
http://www.opiskelupaikka.fi/Tyopaikka-harjoittelu/Tyonhaku/Avoimia-tyopaikkoja
Täältä pisteet Solitalle.
Täältäkin pisteet Solitalle.
Ei missään nimessä Solitalle - ellet ole valmis vähän lipomaan ruskealta puolelta
Tiedolle, tottakai!
Piste myös Fujitsulle!
Olen kuullut että ainakin Aalto-yliopiston talentit suuntaavat nykyään korkeasta osaamisesta ja erinomaisesta viihtyvyydestä tunnettuihin huippuyrityksiin, jopa palkan kustannuksella. Näissä paikoissa vaihtuvuus on yleensä pientä ja yritysten työntekijät vinkkaavat mielellään avoimia paikkoja kontakteilleen.
En mainitse tässä erikseen mitään tiettyjä yrityksiä, sillä onnistunut valinta on monen tekijän summa ja joskus kiinni jopa onnesta.
Paikan valinnassa kannattaa olla hieman varovainenkin, sillä esimerkiksi Otaniemessä on pari ICT-alan yritystä, jotka ovat surullisen kuuluisia työntekijöihin kohdistuneista asiattomuuksista ja hyvin korkeasta vaihtuvuudesta.
Nämä ”high qualitya” mainostavat hikipajat kannattaa tietysti kiertää kaukaa.