Euroopan viimeiset sedanistit

Liftback

4

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näkökohtia_nämäkin

      Ajelin sedaneilla 1979–2008 eli lähemmäs kolme vuosikymmentä. Siirryin sitten farkkuun (VW Golf Variant, jota on myyty Amerikassa mallinimellä Jetta Wagon) ja viimeiset pari vuotta on allani ollut toinen farkku M-B C Touring.

      Olen viimeisten liki 9 vuoden aikana monta kertaa miettinyt, onko farkkuihin siirtymisessä ollut oikeasti järkeä. Isommalle kuormauskyvylle on ollut käyttöä aniharvoin; uudelleen kaksihenkiseksi kutistuneen ruokakuntani mökkikamat mahtuisivat aivan yhtä hyvin sedanin takapaksiin ja takapenkille. Farkun varjopuolia puolestaan ovat korkeampi hankintahinta, suurempi paino ja ilmanvastus → suurempi kulutus sekä huonompi näkyvyys taakse (varsinkin sateella). Lämmityslaitteilla on enemmän lämmitettävää tilaa ja akustisestikin taitaa sedan olla miellyttävämpi (vähämeluisempi). Melkeinpä ainoaksi plussaksi taitaa ainakin omalla kohdallani jäädä se, että farkulle lienee käytettynä enemmän ottajia eli siitä voi kuvitella saavansa paremman hinnan vaihdokkina tai suoraan myytäessä.

      Edustuskäyttö on sitten tietenkin puhtaasti sedaneille varattu alue. Ministeri-/vuorineuvostasolla ja siitä pari porrasta alempanakin nähty farkku tai hatchback on peräti harvinainen!

    • golfkoppero

      Tosi vähä on näkyvästi liikentees, folkkarii sedaanii?

    • Konttiperä

      Sedanit tulevat vielä takaisin!

    • Metsolan_Erkki

      Ostin kesällä Jetan. Järki voitti. Mihin tarvitaan farmari-golffin tai passatin peräloosia, kun harvoin on koko 5-henkinen perhe yhdessä menossa kamoineen mihinkään. Ja sittenkin sovitaan. Sovittiinhan sitä lapsuudessa 600-fiatiinkin 4 henkeä. Nykyisin vaan pitää huonokuntoisille läskeille olla helevetin suuret autot millä näyttää että täältä pesee, kun munat on surkastunut ja keuhkot huutaa hoosiannaa. Ja jos pitää kuljettaa suksia tai muuta isoa niin niitähän voi kuljettaa entisellä 1-auto Touranilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6872
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3777
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2585
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      280
      2463
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2111
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1825
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1800
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      133
      1366
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1295
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      70
      1277
    Aihe