Cairnin vaivat

eetu-cairni

Minulla on miltei 13-vuotias leikattu cairniuros. Viime talvena alkoivat terveysongelmat, pyörtyily, heikkous mm. Nyt on sydänlääkkeet mutta uusi vaiva alkoi noin viikko sitten: koira on selvästi kipeä, ei miel liiku paljoa, vatsa tuntuu kovasti pinkeältä ja aristaa. Koira on syönyt hyvin, oikeastaan paremmin kuin aktiiviaikoina. (Se on aina ollut huono syömään ja usein pitänyt ripulipäiviä koko ikänsä. )
Pissaa on mielestäni tullut aiempaa vähemmän ja kakkaaminen on ollut vaikeaa vaikka uloste on ollut löysää, ja ehkä syömisen määrään nähden vähän.
Käytin koiraa lääkärissä, verikokeissa mm haima-arvot olivat hieman koholla. Ultrassa ei löytynyt mitään, joku suoli oli pullistunut kuitenkin. Lääkäri määräsi Litalgin-kipulääkettä viideksi päiväksi, ja ensin näytti että vatsa pehmeni mutta nyt se on entistä pinkeämpi.
Kiinnostaisi tietää olisiko kellään samantapaisia kokemuksia ja löytyisikö koiralleni vielä apua.

0

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

        Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
        Maailman menoa
        192
        5132
      2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

        Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
        Maailman menoa
        34
        4523
      3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

        Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
        Maailman menoa
        12
        3169
      4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

        Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
        Maailman menoa
        260
        3070
      5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

        "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
        Maailman menoa
        159
        3012
      6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

        Aivan totaalisesti..
        Ikävä
        54
        2568
      7. Oot se sinä

        Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
        Ikävä
        27
        1939
      8. Vieläkö olet

        Rakastunut minuun? Minä sinuun
        Ikävä
        56
        1903
      9. Toivotko vielä kohtaamista

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        83
        1872
      10. Ei siinä kauan

        Menisi jos olisimme kahden
        Ikävä
        23
        1815
      Aihe