6vko pennut huonoja syömään

ufjtfr

pennut täyttävät 6vko. Aikuispaino n. 7kg. Ovat erittäin huonoja syömään. Pussin kyljessä oleva määrä on 2dl/pvä, syövät ehkä 4dl yhteensä (4 pentua).
On kokeiltu nyt lisätä hyväntuoksuista purkkiruokaa ja vaikka mitä, mutta ei auta! Ell on käyty ja pennuissa ei ole vikaa. Mitä tekisitte?

1

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yritä vaihtaa ruokaa. Tarjoa sellaisia nappuloita joita voi antaa niin kuivana kuin kostutettunakin.
      Meidän pennun kanssa tuo ruokahomma oli kans persiistä. Välillä kelpasi tuo ja välillä tuo. Välillä halusi narskutella kuiviltaan ja välillä piti kostuttaa. Useimmiten tippa kotiruokaa pelasti homman (jos ei ollut liian maustettua). Broileri ja kana joukossa kävi useimmiten.

      Sitten isompana rupesi syömään paremmin mutta vasta noin kolmisen viikkoa sitten on syönyt joka päivä ruokansa kunnolla. Koira on nyt 3 vuotias.

      Sitä ennen oli noin 3-4 päivää hyvää syömistä. Ei kuitenkaan koko kuppia kerralla vaan "päivän mittaan". Sitten oli joko huono syöntipäivä tai täydellinen paastopäivä.
      Tällä on menty tähän asti lukuunottamatta nyt tätä kolmen viikon jaksoa jolloin olen sille antanut joinakin päivinä lisäruokaa koska kuppi on tyhjä jo puoliltapäivin.

      Se liikkuu aika paljon mutta niin se teki pienenäkin.
      En enää mieti asiaa sen kummemmin vaan syö kun syö ja jos ei niin on syömättä.
      Se ei juuri koskaan kerjää. Joskus käy niin mutta se on hyvin harvinaista.
      Muut meidän sakut ovat osanneet sen vallan paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2578
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2462
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      21
      1957
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1752
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      54
      1720
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      925
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    8. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      29
      818
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      807
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      36
      797
    Aihe