pennut täyttävät 6vko. Aikuispaino n. 7kg. Ovat erittäin huonoja syömään. Pussin kyljessä oleva määrä on 2dl/pvä, syövät ehkä 4dl yhteensä (4 pentua).
On kokeiltu nyt lisätä hyväntuoksuista purkkiruokaa ja vaikka mitä, mutta ei auta! Ell on käyty ja pennuissa ei ole vikaa. Mitä tekisitte?
6vko pennut huonoja syömään
1
135
Vastaukset
Yritä vaihtaa ruokaa. Tarjoa sellaisia nappuloita joita voi antaa niin kuivana kuin kostutettunakin.
Meidän pennun kanssa tuo ruokahomma oli kans persiistä. Välillä kelpasi tuo ja välillä tuo. Välillä halusi narskutella kuiviltaan ja välillä piti kostuttaa. Useimmiten tippa kotiruokaa pelasti homman (jos ei ollut liian maustettua). Broileri ja kana joukossa kävi useimmiten.
Sitten isompana rupesi syömään paremmin mutta vasta noin kolmisen viikkoa sitten on syönyt joka päivä ruokansa kunnolla. Koira on nyt 3 vuotias.
Sitä ennen oli noin 3-4 päivää hyvää syömistä. Ei kuitenkaan koko kuppia kerralla vaan "päivän mittaan". Sitten oli joko huono syöntipäivä tai täydellinen paastopäivä.
Tällä on menty tähän asti lukuunottamatta nyt tätä kolmen viikon jaksoa jolloin olen sille antanut joinakin päivinä lisäruokaa koska kuppi on tyhjä jo puoliltapäivin.
Se liikkuu aika paljon mutta niin se teki pienenäkin.
En enää mieti asiaa sen kummemmin vaan syö kun syö ja jos ei niin on syömättä.
Se ei juuri koskaan kerjää. Joskus käy niin mutta se on hyvin harvinaista.
Muut meidän sakut ovat osanneet sen vallan paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3188190Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1016433Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743693- 752646
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee402520- 452383
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222226- 1152114
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962024- 481603