Mikä paikka on paras häkille? Onko olohuone hyvä vai häiritseekö telkkari? tiedän että häkin pitäisi kai olla aika korkealla, mutta meillä olisi sellainen hieman matalampi pöytä. se ei taida käydä häkille...? pelkäävätkö linnut kauheasti jos ovat noin 50cm korkealla pöydällä? eli jäävät kyllä ihmisen pään alapuolelle.
häkin sijoitus
2
267
Vastaukset
- -M-
Olohuone on muuten hyvä, mutta jos kovin myöhään katsotte telkkaa niin kannattaa ainakin peittää häkki ja vähän vaimentaa ääntä että linnut saavat riittävästi nukuttua.
Linnut kyllä tottuvat nopeasti omaan väkeen, eli vähän matalampikaan sijainti ei juuri haittaa suhteellisen rauhallisessa taloudessa, eli jos ei ole kauhean villejä tenavia, riehakkaita koiria tms äkkinäisiä liikkeitä tekeviä otuksia koko ajan häkin ohi viuhtomassa tai hyvin usein vieraita ihmisiä paikalla. Alussa kotiutusvaiheessa voisi olla paikallaan joksikin aikaa joku koroke häkin alla (muistathan että suositeltu minimikoko peipohäkille on 0,31m2 eli esim noin 70x45cm, korkeutta kuutisenkymmentä senttiä, ja isompi häkki on aina suotava jos lintuja ei paljoa jouda lennättää vapaana).
Ihan ovenpieleen ei häkkiä myöskään kannata laittaa jos ihmisiä liikkuu paljon edestakaisin, vetoisaa paikkaa suoraan tuuletusikkunan alla kannattaa myös välttää. Valoisaa saa olla, mutta kesäkuumalla kannattaa tarkistaa ettei häkin paikka taas paahdu liikaa.- twingo
... lintujenomistaja kiittää vastauksesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233133Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3763Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68750Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3700Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35607Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32591- 41540
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20539Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3529- 40521