Miten sijoittaisitte

Sijoitusta

Miten ja milloin sijoittaisitte 25000€?

6

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsk

      Itse sijoitin lähes vastaavan summan seuraavasti: 30% osakepoimintoihin, 20% S&P 500 ETF, 20% EuroStoxx 50 ETF, 10% USA REIT ETF, 10% ex-USA REIT ETF ja 10% kotimainen yhdistelmärahasto, josta nostot maksuttomia.

    • ristiaallokkoa

      Rippuu aikajänteestä ja siitä miten tärkeää osaa tuo summa itselleen edustaa. Leipärahojaan ei ole viisasta sijoittaa.

      Mikäli riskeeraa rahansa tarvita alle 4-5 vuoden, niin ehkä parempi olla sijoittamatta pääomariskisiin kohteisiin.

      Liika hajauttaminen tappaa tuoton. Saattaisin laittaa koko summan jopa vain Nokiaan viiden vuoden aikajänne mielessä ja sitten vain istuisin käsieni päällä kursiliikkeistä piittaamatta ja kuittaisin osingot odotellessa. Varmasti muitakin on.

      Nokialla on nyt pahin takana ja se riskeeraa olla yrityksellisesti tasaisen nousevassa syklissään, ellei sitten mailma ympärillä repeä. Tosin tämä vuosi 2017 riskeeraa olla edelleen maltillisempi, rauhallisempi väilivuosi ennen vahvempaa markkinan kasvua G5:n myötä.

      Rehellisesti sanoen, istelläni sijoituksohteiden ideat ovat nykyisessä globaalissa ja kovin ristiaallokkoisessa maailmantilanteessa melko jäissä. Yleisellä tasolla arvosustasot ovat nousseet jo kauan, voiko se edelleen jatkua? Mikäli yleisindeksit kyykkäävät, niin hyvässäkin tikissä olevien yrityksien arvostustasot laskevat. Eli en osaa sanoa olisko nyt oikea syklin vaihe / markkinatilanne rahojaan laittaa kiinni osakkeisiin.

      *

      Näkökulma: Sijoittaja, älä mene tähän ”halpaan”

      "Lisää rahaa osakkeisiin, kun pörssi-indeksi Dow rikkoo 20 000 pisteen ennätyksen? Ei ainakaan siksi, kirjoittaa Taloussanomien erikoistoimittaja Jan Hurri."

      - http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/porssiuutiset/art-2000005031294.html

      *

      "Miljardööri George Soros povaa markkinoille syvää sukellusta Donald Trumpin valtakauden alkaessa Yhdysvalloissa."

      - http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/art-2000005053293.html

      *

      'Tällä tuloskaudella tulokset eivät ole se kiinnostavin asia – ”Poliittiset riskit ovat tulleet jäädäkseen” '

      - http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/porssiuutiset/art-2000005059854.html

      *

      Hyvät osingotkaat eivät auta jos ko. toimiala kyykkää tai on syklinsä huipuilla.

      "Sijoittaja, näistä osakkeista voit odottaa hyviä osinkoja"

      - http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/porssiuutiset/art-2000005047596.html

      *

      Sopulina ei kannata sijoittaa, vaan tehdä ne _omat_ vastuulliset ratkaisunsa.

      Kennekään neuvoja ei kannata seurata sokeati, ei edes niiden pankkisetien, mutta jos niissä kokee olevan ideaa, niin tehdä _itse_ kaikki varmistavat analysinsä ja lopulliset ratkaisunsa.

      "Nordnet: Piensijoittajilla suurin myyntiaalto vuosiin – eniten myytiin Nordeaa ja Outokumpua"

      - http://www.iltasanomat.fi/taloussanomat/oma-raha/art-2000005032270.html

      *

      Aivan ensiksi kannustaisin sijoittamaan itseensä, eli hankkimaan sijoiskirjoja ja sulatella niiden aineistota kaikessa rauhassa.

    • omakas

      Nyt heti Vontobelin knock-out indeksiwarranttaihin. Vipukerrointa siitä mukaan kepeästi vaikka 20-kertaisesti, jolloin jos kurssit nousevat 10%, niin sinulla nouse 200% eli 75 000€:oon. Vastaavasti tietenkin jos kurssit laskevat 5%, niin menetät kaiken. Eli riskejä ja mahdollisuuksia on.

    • hajautusta

      Joka toinen kk osakeostoja tonnilla. Ajallinen hajautus noin ok. Vähintään 5 eri yhtiön osakkeita, joilla hyvä talous, esim. UPM, Sampo ja Oriola.

    • aivanpihalla

      Neste oil-All in.

    • sepustus

      En sijoittaisi tässä tilanteessa mihinkään. Itse asiassa, itselläni on suurempi summa odottamassa sopivaa hetkeä. Voi olla, että joudun odottamaan pitkään, mutta oman strategian mukaan mennään.
      Sulle ostaminenkin voi olla hyvä idea. En tiedä......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      173
      11954
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      50
      6549
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      102
      4839
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      85
      4624
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      67
      4582
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      51
      4102
    7. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4082
    8. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      98
      3842
    9. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      20
      3549
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3544
    Aihe