Kuinkas sijoitetut lapset nyt niin eritoten ansaitsevat matkoja?
Välittämisestähän sijarit ovat kautta aikojen paasanneet ja siitä että eivät he rahan vuoksi ole sijareiksi ryhtyneet.
Huonotuloinen tavallinen perhe ei pysty edes haaveilemaan ulkomaanmatkoista! Isä/äiti voi tehdä kahta työtä; kas kun sostoimestapa ei myönnetä tt.tukea mm vuokraan mikäli maksut ja laskut on suoritettu säntillisesti; ko perheissä eletään kädestä suuhun.
Minkä vuoksi matkailu on sinusta ihan lastensuojelullinen kysymys?
sijotetun pitäis ansaita matkoja...
8
397
Vastaukset
- matkaapukkaa
Perhehoitoliitolleko kysymyksen esität, vai kenelle? Kyllä sijoitetut ansaitsevat perhehoitoliiton kustantaman etelänmatkan siinä, missä sijaisperheen omat lapset.
- IhanOikeastiko
Mikä on "perhehoitoliiton kustantama etelänmatka"?
En ole edes kuullut tuollaisesta.
- Pauliina.Niska
Menisit töihin tai hankkisit kunnon koulutuksen (vaikka insinööri tai lääkäri) niin kyllä sullakin olis rahaa matkustaa etkä vaan ulisisi kateellisena! :)
- päävoitto.uusipeli
Missä kohtaa näet ulinaa ja mitä tekemistä ammatilla on lastensuojelun kanssa? Ja kuinka sait tulkituksi kateuttakin kirjoitukseen?
Tuolla sijaispuolella oli eräs sitä mieltä, että matkustaminen jotenkin kuuluu normaaliin sijaisperhe-elämään. En millään ilveellä näe siinä mitään yhteyttä perheitten hyvinvointiin! - menesinätöihin
Olen töissä! Maksan verot, mutten tykkää siitä, että verorahoilla polkaistaan yrityksiä pystyyn.
- lentokonealle
Parempi matkustaa tyylillä, kuin nuokkua homeisessa matkailuautossa satoja- satoja kilometrejä. Tylsää ja ikävystyttävää. Hyi. Varsinkin, kun seura on huonoa, lapsia kaltoin kohtelevaa.
- Täysin.kyllästynyt
Ne perheetkö eivät saisi lomailla ulkomailla, joissa on sijoitettu lapsi?
- puolisomukaan
Toki, kun ottavat ainakin sen oman lapsen kanssa seurustelevan sijoitetun lapsen mukaan. Muista ei niin väliä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979