Susia kaupunkiympäristössä

WOLFENDERI

Miksi susien sallitaan lisääntyä niin, että niillä ei ole moneen sukupolveeen ollut minkäänlaista mahdollisuutta oppia ihmispelkoa, eli niitä ei metsästetä ???

Koska jos susia halutaan SuomenMaassa olevan, niin ihmistä niiden pitää pelätä !!!!!!!!!
Sillä koska jos susien ihmisarkuus häviää niin konflikti on valmis....!!!!

Ei minulla susia vastaan mitään ole, mutta niiden paikka on siellä Suomen yhä harvenevissa erämetsissä ja niillä suurilla saloilla, ( A. E. Järvinen).

Susia pitäisi metsästää säännöllisesti ja koko ajan, jotta ihmisarkuus ei häviäisi !!!!!!!

On se helppo siellä jossain takatöölössä pienessä kerrostalokaksionmurjussa olla niin vihreäpartajeesus ja uhota, että kyllä susi kuuluu Suomen luontoon............
Kun ei ole mitään käsitystä eikä kokemusperäistä tietoa sudesta, kuin perjantai-illan luonto-ohjelmat,,,,,,,,,,

Kyllä susi kuuluu SuomenLuontoon olen samaa mieltä, mutta sen pitää osata elää ja olla nykyäänkin, kuin ennenwanhaan, ja pelätä IHMISTÄ, kuin silloin KEKKOSENAIKAAN.!!!!

Silloin kaikki oli paremmin!!!!!

Sudetkin kunnioittivat silloin ihmistä ja jätivät lemmikki- ja metsästyskoirat rauhaan.

Täälä maalla asutaan ns. metsän keskellä (omakotitalossa ja tontti on jotain pari hehtaaria) ja koiraystävämme lasketaan päivittäin ulos niiden omaa luonnollista käyttäytymistä toteuttamaan.

Tähän meidän oikeuteemme emme halua mitään eikä minkäänlaista susirajoitusta !!!!!!!!!!!!!
Susille vapaa metsästysoikeus ja TAPPORAHA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

t: wolfenderi

3

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • samemind

      OlenSamaaMieltä !!!!!!

    • ensuojele

      suis eii ei kuulu, suomen luontoon, ee pieniin eekä suurii erämaehin. Se siitä, et eeku paakku "persiille" joka näkköö sen. Minun luvalla suap ampua, kun minäkin ammun ja luonnonsuojelu "pirkot" ja "jahvetit" suap tulla mun puheelle, tästä asiasta.

    • onko se niin saamarin väärin jos susi ottaa yhen koiran pihasta kerran vuodessa? susi kuuluu Suomen luontoon, ja se että saamme sen pidettyäkin, edellyttää metsästyslupia. mutta ammuppa sinä vaikka jokainen susi, jonka näet! niitä nimittäin harva näkee. miksiköhän?!! urpo!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      179
      2698
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2519
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2207
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2073
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1444
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      206
      1439
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1173
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1138
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1073
    Aihe