Lauantai on peri-köyhä-suomalaisen makkarapäivä. Perinteisesti.
Se kyllä on ollut sunnuntaimakkara ennen aikaan. Lauantaimakkara on kehitetty vasta 1920-luvulla.
"Lauantaimakkara, eli lördagskorv onkin suomalainen erikoisuus.
Lauantaimakkara syntyi sunnuntaimakkarasta
Tiede-lehden mukaan lauantaimakkaran nimi on todennäköisesti saanut alkunsa jo aiemmin markkinoille tulleesta sunnuntaimakkarasta.
Sunnuntaimakkara, hienommalta nimeltään lyoninmakkara oli lauantaimakkaran tapainen leikkele. Tällaisia tehdastekoisia leikkelemakkaroita pidettiin 1900-luvun alkuvuosikymmenillä erityisen hienona ruokana. Niiden rakenne ja koostumus oli tasalaatuista verrattuna muihin makkaroihin.
Koska leikkeleet miellettiin hienommaksi ruoaksi, työläisillä oli varaa herkutella makkaroilla yleensä vain viikonloppuisin tilipussin myötä. Lauantai oli siis oiva lauantaimakkarapäivä!"
Maistuuko makkara tänään
19
413
Vastaukset
- pekonihodari
Trumpetistiksi ryhtymättä pyysin ärrällä pedarin, kun en pidarista diggaa. Valkoisen talon tiedotuspäällikön huolettomat tviitit huvittavat – "Onko huonoin pala pekonia parempi kuin paras makkara?"
- Tiritiriteijaa
Makkara oli tosiaankin meidän perällä jotakuinkin sosio-ekonomisesta asemasta riippumaton harvinainen herkku (ainakin leivän päällä) minun lapsuudessani. Niinpä muistan, että ostin ensimmäisillä viikkorahoillani sekä pätkän lenkkimakkaraa että siivutettuna jotain leikkelemakkaraa. Hyvin todennäköisesti se oli lauantaita.
Ja mitä tulee tähän päivään, niin oli tosiaankin suunnitteilla metsäretki lapsenlapsen liikuttamisineen ja makkaranpaistamisineen. Mutta eihän tuonne hernerokkasumuun kannata nyt lähteä vaan vasta keväämmällä. Toden puhuakseni olin suunnitellut tärveleväni meidän molempien terveyttä paistamalla makkaran sijaan tikkupullaa. - Havukkainen
Joo, lenkki uuniin, kesäkurpitsaa ja perunaa rinnalle. Nyt ei mitään juomia kun solidaarisuudesta en ota. Kumppanilla lääkekuuri, ei voi käyttää alkoa.
Kirkas päivä ilahduttaa, samoin Kontinen &Peers (kuin kirjoitetaankaan). - Siilimuorikka3
Juu koiran kanssa puoliksi yksi nakki, se aito :).
- niin-ne-ajat-muuttuu
Köyhillä ei ollut ennenvanhaan varaa syödä makkaroita. Jos sai Juhannuksena paistaa kokolla lenkinpätkän, niin siitä osasi nauttia. Nykyisin kyllä maistuu esim. uunilenkki leivänpäällä, tai paljaaltaan haukattuna.
- Siilimuorikka3
Meille ostettiin ennen wanhaan kotiin metri-lenkkiä. Siis lauantai-makkaran lisäksi.
- henrjii
olen lopettanut makkaran syönnit, nooh uutenavuoten soin kyllä pari nakkia.
Sixpakkini alkaa tulla näkyviin, vielä kun alan nostelemaan painoja, niin kyllä ne
alkaa löytyä .
Lauvantai on hienojakoista ja tasalaatuista, toisin kuin jotkut kallit lihamakkarat,
mutta nyt ei vaan maistuJuustomakkara hyvää on. Kuntoilu menee painon nostoksi. 40kg nousi. Talvi meni sitä laskiessa.
- sinaa.ja.ketsua
Jääkaapissa odottaa paketti Hakalan Suomi-lenkkiä. Jos lämmitän saunan osa siitä lämpiää kiukaalla. Ellen sauno niin vetelen sitä kylmänä sinapin ja huurteisen kanssa. Hyvä suolapala samalla kun katsoo Putousta.
- Pulp-fictio
Lauantaimakkaraa, mutta hienompaa oli gotler mielestäni, koska makkaralle oli näytetty lihaakin. Miten sipuli-t-makkara?
Nykyisin ostan joskus metwurstia. Jossain vaiheessa HK-blööö kiintiö tuli täyteen: raakana ilman lisäaineita - hih.
Mutta Kyrön makkaraa aina ihmettelin, koska se oli sellainen kierteinen möhkyrä - vähän epäesteettisen näköinen.
Eikös makkarat tätänykyä ole lihaisampia kuin joskus muinoin - muistan jauhosta puhutun.
Aaa, mutta markkinoilla on ostettava yksi tirisevä, jos rupeaa hiukomaan.
Retkillä oli makkara kanssa muinoin ehdoton eines. - En-o-varma-mut
Kyrön makkara oli kai alkujaan hevosen lihaa?
Minä avasin kännykän.
Sen verran alkoi kiukuttamaan tuo jatkuva epäily.
Saa soittaa.
Jos ei soita, saa miettiä miksi järkeä moittiakaan.
H.- salkullinen
Monesko kalja menossa?
salkullinen kirjoitti:
Monesko kalja menossa?
Jos ei soita, saa miettiä miksi järkeä moittiakaan.
H.- henrjii
hunksz kirjoitti:
Jos ei soita, saa miettiä miksi järkeä moittiakaan.
H.jaahas tämä meni taas runkuttamiseksi, minä soitan sulle aamulla, koska
illalla ei ole aikaa
https://www.youtube.com/watch?v=u03rKo_Zh5U&list=RDu03rKo_Zh5U - EitaidaOllaJonotusta
hunksz kirjoitti:
Jos ei soita, saa miettiä miksi järkeä moittiakaan.
H.Mikä siinä Huaweissa on ettei se ole päällä koko ajan?
Vähän on ihmisten aliarvioimista ja halpuuttamista, että avaa luurin ja siitä vasiten ilmoittaa "nyt voitte soittaa, muulloin pitäkää turpanne kiinni". - Siilimuorikka3
EitaidaOllaJonotusta kirjoitti:
Mikä siinä Huaweissa on ettei se ole päällä koko ajan?
Vähän on ihmisten aliarvioimista ja halpuuttamista, että avaa luurin ja siitä vasiten ilmoittaa "nyt voitte soittaa, muulloin pitäkää turpanne kiinni".Se on varmaan sellainen "varakännykkä". Tai "lisäkännykkä". Jota käytetään vain tietyissä paikoissa tai tilanteissa.
- Täysliha
Heippa kaikille! Natriumnitriitin/nitraatin tiedetään aiheuttavan syöpää koe-eläimille. Sitä käytetään makkaroissa ja leikkeleissä. E-koodit ovat E250 ja E251. Ostaako itselle (ja lapsille?) makkaraa vai kyljystä, hmm..
http://partner.ttl.fi/ova/natnit.html
Ei mulla muuta tällä kertaa, hyvää kevättä kaikille! :) Ei maistu makkara tänään. Leikkelemakkarat yleensä jää kaupan hyllyyn. Kesällä tulee väliin saunan jälkeen Huilun Tuhtia grillistä syötyä.
Mutta huomenna olisi syytä makkaran maistua. Kai toinen kerta vuoden sisään kun ranskalaisia ja uunimakkaraa. Enempi teki mieli päästä ruuanlaitossa helpolla kuin mieli kyseistä "ruokaa".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1302245
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261958Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121489Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121337Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701231- 931048
- 17967
- 88913
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115752