Ollaan lähdössä loka - marraskuun vaihteessa otsikossa mainitulle reissulle. Onko kellään kokemuksia tai vinkkejä? Kapkaupunki? Turvallisuus ja liikkuminen? Rovos Rail kokemukset ovat myös tervetulleita. Lento on Brith Airwaylla Johannesburgiin eli kokemukset siitä ovat myös tervetulleita.
Rovos Rail, Kapkaupunkin ja safari
4
1586
Vastaukset
- Stellenbosch
Vähän tarkennusta kiitos. Itselläni on kokemusta monista eri safaripaikoista, Rovoksesta ja paljosta muustakin Etelä-Afrikassa. 12v siellä ravanneena tiedän yhtä ja toista, mutta onko omatoimi? Matkatoimiston järjestämä? Missä safari/safarit? Missä majoitukset? jne jne.
- RoberRedford
Ollaan lähdössä Albatrossin ryhmämatkalle. Majoitumme ensin Honey Guide (tai jotain sinne päin) leirissä, josta teemme safareita muutamana päivänä. Sitten Rovos Rail 3 päivää ja lopuksi Kapkaupungissa parisen päivää. Hotellia en muista. Matkalle lähdemme lokakuun lopussa. Uskon että matkatoimisto on järjestänyt käytännön jutut ihan ok, mutta olisi kiva tietää lähinnä mitä Kapkaupungissa kannattaisi tehdä ja onko turvallista liikkua ja minkälaista on Rovos Raililla? Mitä mukaan reissuun, vaatetus yms.
l - Tuuli996
Stellenbosch minulla aikomus matkustaa Afrikkaan kahdestaan tyttöni kanssa minnepäin on turvallista mennä? Lentoja ei vielä varattu ja suuntakin hukassa ajatuksena Nigeria, Kapkaupunki ? Safaria ja eläimiä jahtaamassa.
- einim
Tuuli996 kirjoitti:
Stellenbosch minulla aikomus matkustaa Afrikkaan kahdestaan tyttöni kanssa minnepäin on turvallista mennä? Lentoja ei vielä varattu ja suuntakin hukassa ajatuksena Nigeria, Kapkaupunki ? Safaria ja eläimiä jahtaamassa.
Etelä-Afrikka on hyvä vaihtoehto safareille,kaunis maa,paljon nähtävää,halpa,hyvä ilmasto,sama aikavyöhyke.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3269131Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835668Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3335190SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden753628Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33062Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662643Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal612575Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42402Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72338- 1132306