Rovos Rail, Kapkaupunkin ja safari

RobertRedford

Ollaan lähdössä loka - marraskuun vaihteessa otsikossa mainitulle reissulle. Onko kellään kokemuksia tai vinkkejä? Kapkaupunki? Turvallisuus ja liikkuminen? Rovos Rail kokemukset ovat myös tervetulleita. Lento on Brith Airwaylla Johannesburgiin eli kokemukset siitä ovat myös tervetulleita.

4

1494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Stellenbosch

      Vähän tarkennusta kiitos. Itselläni on kokemusta monista eri safaripaikoista, Rovoksesta ja paljosta muustakin Etelä-Afrikassa. 12v siellä ravanneena tiedän yhtä ja toista, mutta onko omatoimi? Matkatoimiston järjestämä? Missä safari/safarit? Missä majoitukset? jne jne.

      • RoberRedford

        Ollaan lähdössä Albatrossin ryhmämatkalle. Majoitumme ensin Honey Guide (tai jotain sinne päin) leirissä, josta teemme safareita muutamana päivänä. Sitten Rovos Rail 3 päivää ja lopuksi Kapkaupungissa parisen päivää. Hotellia en muista. Matkalle lähdemme lokakuun lopussa. Uskon että matkatoimisto on järjestänyt käytännön jutut ihan ok, mutta olisi kiva tietää lähinnä mitä Kapkaupungissa kannattaisi tehdä ja onko turvallista liikkua ja minkälaista on Rovos Raililla? Mitä mukaan reissuun, vaatetus yms.

        l


      • Tuuli996

        Stellenbosch minulla aikomus matkustaa Afrikkaan kahdestaan tyttöni kanssa minnepäin on turvallista mennä? Lentoja ei vielä varattu ja suuntakin hukassa ajatuksena Nigeria, Kapkaupunki ? Safaria ja eläimiä jahtaamassa.


      • einim
        Tuuli996 kirjoitti:

        Stellenbosch minulla aikomus matkustaa Afrikkaan kahdestaan tyttöni kanssa minnepäin on turvallista mennä? Lentoja ei vielä varattu ja suuntakin hukassa ajatuksena Nigeria, Kapkaupunki ? Safaria ja eläimiä jahtaamassa.

        Etelä-Afrikka on hyvä vaihtoehto safareille,kaunis maa,paljon nähtävää,halpa,hyvä ilmasto,sama aikavyöhyke.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      77
      3000
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      62
      2297
    3. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      27
      2043
    4. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      385
      1490
    5. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      68
      1414
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      44
      1358
    7. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      86
      1200
    8. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      23
      1154
    9. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      56
      1139
    10. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      47
      1020
    Aihe