Eli minulla on 11 kuukauden ikäinen iso koira,joka hieman keventää toista takajalkaa.
Kävellessä ei onnu, ravatessa ontuu lievästi. Seistessä ei varaa painoa yhtä paljon, pitkän lenkin jälkeen saattaa seistä toinen takajalka hieman ilmassa. Ei aristele kun jalkaa taivuttelee ja koskee.
Koiralla on välikuvattu erittäin löysät D lonkat, voisiko johtua tästä takajalkojen keventäminen? Aiemmin kevensi toistakin mutta ei yhtä paljon, nyt sitten toista.
Mietin myös voiko olla polven ristisiteessä vikaa? Koira ei arista polvea, polvi ei naksu tm.. Koiralla todettiin lievää OCD-muutosta polvessa pentuna, mutta se myös todettiin parantuneeksi myöhemmin, ja n 7 kuukauden iässä polvet kuvattiin taas eikä niissä näkynyt mitään.
Kumpaahan voisi siis olla? Vien koiran kyllä tutkittavaksi jos voimakas keventäminen ja ontuminen jatkuu.
Lonkka vai ristiside? keventää takajalkaa
2
2938
Vastaukset
- eihyvältäkuulosta
Ei kyllä tuosta mitään voi päätellä, muuta kun sen, ettei normaalia kyllä ole.Lekurilta kannattaa kysyä, että missä vika,ja voiko jotenkin leikkauksella, fysioterapialla, hierojalla, saada helpotusta koiran toispuoliseen kulkuun.Ei ole koiralle hyväksi liikkua noin, ajatteleppa omalle kohdalle.Koirat ei kipua näytä, vaikka tunnustelis kuinka, mutta kipuja varmaan on, jos ei normaalisti pysty edes liikkumaan.Joten kyllä käyttäisin koiran el, ja kysyisin onko tarve kipulääkkeelle, tai muille toimenpiteille.Mitä kauemmin vinossa kulkee, sen enemmän menee jumiin,ja käyttää lihaksiaan toispuoleisesti, tulee virheasentoja koko kroppaan, ja koiralla kurjaa liikkua noin.
- APkumpaahanolis
Voisko olla panosteiittia? Tutkin asiaa ja löysin useampia tapauksia sekä suomesta että ulkomailta joisa samanrotuinen koira on samoilla ikäkuukausilla saanut vastaavia oireita ja diagnosoitu panosteiitiksi! Soittelen kyllä ensi viikolla ortopedillemme ja varaan ajan kuviin! On vaan ollut niin huono tuuri tämän koiran kanssa (oli myös kyynärdysplasiaa) että minun tuurilla joutuu leikattavaksi eikä ole mitään kasvukipuja... :(
AP
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648