Pankin testin mukaan olen ''hyvin varovainen''. En olisi uskaltanut laittaa lainkaan rahaa pankkitilin ulkopuolelle, mutta merkittävän suuri tuotto verrattuna tilitalletukseen ja samalla kuitenkin suhteellisen olematon riski sai minut sijoittamaan jonkin verran rahaa joka kuukausi hieman lisää niin, että 75% menee rahastoihin ja 25% osakkeisiin. Mitä rahoilleni tulevaisuudessa tulee tapahtumaan ja mitä asioita minun kannattaa nyt erityisesti seurata lähiaikoina?
Aloitin sijoittamisen
1231231
291921
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Aika turha niitä on seurailla. Jatkat vaan samaan malliin.
Tietenkin halutessasi voit käyttää aikaa sijoitustesi vatvomiseen vaikka kuinka paljon, mutta on hyvin epävarmaa saatko tuolle ajalle minkäänlaista korvausta paremman tuoton muodossa. Useimmiten käy päinvastoin. Jos nyt kuitenkin välttämättä haluat alkaa käyttämään aikaa, niin suosittelen perehtymään momentumiin eli että myyt kurssien laskettua jonkun verran ja ostat nousun jo alettua.
Ai niin, lisään vielä hajautuksen korkosijoituksiin. Niillä voit pienentää riskiäsi. En tosin anna takeita siitä, että toimivatko tänä tai ensi vuonna, mutta pitkällä tähtäimellä ovat yleensä toimineet. Valtionlainat siis tarkemmin sanoen, koska ne korreloivat negatiivisesti osakkeiden kanssa.
nyt kun aloittaa, on hyvä mahdollisuus ostaa kalliilla. Toki voi käydä toisinkin. eipä sitä voi varmasti tietää
Mulle pankintäti ei suositellu rahastoja, koska ne ovat epävarma sijoitus. Niistä ei välttämättä saa omaansa takaisin.
Kyllä ne osakkeetkin on epävarma, varsinkin jos lyöt rahasi kiinni yhteen tai kahteen firmaan. Rahastotkin ovat hyviä tiettyinä aikoina, mutta aina on muistettava tarvittava hajautus!
Sijoittamisessa pitkäjänteisyys ja säännöllisyys yleensä palkitaan. Sijoittamalla tasasumman joka kuukausi vuodesta toiseen todennäköisesti pärjää pitkällä tähtäimellä, jos sijoituskohde on hyvin hajautettu eivätkä kulut ole liian suuret. Tällöin ei tarvitse myöskään murehtia kurssien nousuja ja laskuja, kun tulee tasaisen osto-ohjelman ansiosta ostaneeksi sijoituskohteita joskus kalliimmalla ja joskus halvemmalla, jolloin hinta on todennäköisesti keskimäärin varsin kohtuullinen. Korkoa korolle -efekti voi kasvattaa sijoitusta huimasti, kun sijoitusaika on riittävän pitkä.
Tasainen sijoitustahti sopii, jos myös tulot ovat tasaiset eli sijoitettavaa uutta rahaa tulee talouteen tasaista tahtia, mutta mielestäni jos nyt on näpeissä polttelemassa rahaläjä, niin on turhaa, hölmöä (sijoittamisen idea on kuitenkin ottaa sitä riskiä ja ajallisen hajauttamisen lopussa on kuitenkin all-in) ja kallista (sillä sijoittamaton osuus rahoista ei varmasti tuota) riskinvälttelyä alkaa sitä ajallisesti hajauttamaan.
Tästä nyt on monta näkemystä ja tuntuisi olevan niin, että olen vähemmistössä oman linjani kanssa, mutta sanoinpa nyt aloittelijalle kuitenkin.
Jos tulee markkinoille ajanhetkellä X rahakasan kanssa, joutuu valitsemaan all-in tai ajallisen hajautuksen. Kumpikin on riski.
All-in on kuitenkin siinä mielessä isompi riski, että jos se sattuu väärin, niin se voi olla sitten todella väärin. All-in teknokupla? All-in 2007? Kiitos ei, en halua antaa edes sitä mahdollisuutta. Mieluummin valitsen ajallisen hajautuksen silläkin uhalla, että jonkin verran tuottoa jää saamatta.
Jos nyt tulisin markkinoille, panttaisin varmaan enimpiä ostoja, koska kurssit ovat monella mittarilla paremminkin korkealla kuin matalalla. Saattaisin silti aloittaa varovaisen osto-ohjelman siltä varalta, että nousu jatkuukin. Tavallaan varautuisin vähän kaikkeen, mutta joihinkin vaihtoehtoihin paremmin, ja ennen kaikkea pyrkisin välttämään suuria virheitä. Tämä toteutuu varsin näppärästi tasaisen osto-ohjelman kanssa, mutta siinäkin on luonnollisesti se taustaoletus, että pystyy sijoittamaan tasaisesti vuodesta toiseen eikä onnettomasti tule sijoittaneeksi pelkästään korkeasuhdanteen aikaan.
Ja mitäs sitten teet, kun osto-ohjelmasi lopuksi olet all-in? Miksi se all-in olisi silloin kivempi tilanne kuin nyt? Voihan romahdus iskeä osto-ohjelmasi viimeisen erän jälkeenkin?
Eikö olisi loogisempaa sitten vain pysyä poissa osakkeista kokonaan tai olla jatkuvasti puoliksi käteisenä? Tosin itse en käteistä suosittele missään tilanteessa koskaan. Ainakin lähtökohtaisesti ja useimmiten USA:n valtionlainat ovat korreloineet negatiivisesti osakemarkkinan kanssa, joten olisi mielestäni loogisempaa turvata salkkua hajauttamalla osa niihin.
Eli jos verrataan, että toinen sijoittaa esimerkiksi 10 000€ osakkeisiin ajallisesti hajauttaen viiden vuoden aikana ja toinen taas laittaa 5000€ osakkeisiin ja 5000€ USA:n valtionlainoihin, niin väitän, että kaikilla riskikorjatun tuoton mittareilla tämä jälkimmäinen olisi voittanut, ainakin useimpina historian ajanjaksoina. Viime loppuvuosi oli yksi harvoista poikkeuksista tähän sääntöön.
Laitanpa tähän kolmen salkun vertailun linkkien taakse. Kuhunkin salkkuun syötetään yhteensä $6000
1. Ajallisesti hajautettu Salkku 1. Aluksi tuhat euroa, sitten viiden vuoden ajan joka vuosi $1000lisää.
2. Ajallisesti hajauttamaton Salkku 2. Aluksi koko $6000 pelkkiin osakkeisiin ja viiden vuoden unohdus.
3. Omaisuusluokittain hajautettu, mutta ajallisesti hajauttamaton Salkku 3. Aluksi $3000 osakkeisiin, $3000 pitkiin US bondeihin.
https://goo.gl/yDbSsp
https://goo.gl/EJ18Mh
https://goo.gl/OXwf51
(linkit taisivat mennä väärinpäin, pahoitteluni, en nyt tässä ehdi tai pysty korjaamaan)
1. Ajallisesti hajautetun osakesalkun alakvartiili $6,815 ja yläkvartiili $9,259
2. All-in osakesalkun kvartiiliväli $7,589 - $12,842
3. 50-50-hajautetun salkun kvartiiliväli $8,636 - $11,329.
Keskimäärin parhaiten tuotti siis All-in osakesalkku, mikä ei varmaan yllättänyt.
Pienimmällä suhteellisella vaihteluvälillä tuottoa toi 50-50-hajautettu salkku. Rahallisesti aavistuksen pienempi vaihteluväli oli ajallisesti hajautetulla salkulla, mutta prosentuaalisesti näyttäisi ainakin silmämääräisesti nousevan yli 50-50 - salkun, koska 50-50 salkku tuotti huomattavasti paremmin ja loppusummat olivat siis isompia.
Vertailun matalin alakvartiili nähdään ajallisesti hajautetulla salkulla eli ainakaan alakvartiileja mittarina käyttäen se ei ole kummoinen riskinvähentäjä, parhaiten se näyttää vähentävän rikastumisriskiä.
Kvartiileittain katsottuna ajallisesti hajautettu salkku hävisi viidessä vuodessa $6,000 kokonaissijoituksella n. $750 - $3,600 osakesalkulle ja $1,800 - $2,100 omaisuusluokittain hajautetulle salkulle.
Mikäli oletamme, että ajallinen hajauttaja on saanut munimansa käteiset inflaatiosuojaan esimerkiksi Norwegianille, niin kvartiiliväli nousisi $7 459 - $10 096:iin. Edelleen tappio kahdelle muulle salkulle näyttäisi varsin selvältä, vaikka tilanne paranikin.
4. Jos taas 50-50 sijoittaja olisi MYÖS ajallisesti hajauttanut ja saanut käteisensä inflaatiosuojaan, niin kvartiiliväli olisi $7,807 - $9,201. Tässä olisi siis kaikkein pienin vaihteluväli, vain n. $1 400, mikä olisi prosentuaalisestikin muita pienempi. Toisaalta alakvartiilin arvo on vain reilut $200 korkeampi kuin All-In-vaihtoehdolla, kun taas yläkvartiili hävisi All-Inille n.$3,600.
Alimmat desiilit voisivat saada ajallisen hajauttamisen näyttäytymään parempana, mutta niitä PFVisualizer ei valitettavasti anna. Kuitenkin ihan mediaanista katsoen tuo ajallinen hajauttaminen tulee mielestäni törkeän kalliiksi, kun odotusarvoisesti (mediaani, kvartiilien puolivälissä) häviää jopa nelinumeroisia summia noin lyhyellä aikavälillä ja pienehköllä sijoitussummalla.
Täytyy kyllä huomata, ettei korkosijoittaminen välttämättä tule jatkossa olemaan lähellekään niin kannattavaa kuin PFVisualizerin käyttämän datan aikana 70-luvulta eteenpäin.
Myönnettävä myös on, että ajallinen hajauttaminen tuo turvaa niin kauan kuin joku osuus omaisuudesta on käteisenä. Turvan hinta alentuneena tuotto-odotuksena on vaan mielestäni törkeä.
All-in on tuolla tavalla kivempi siksi, että hinta on keskimääräisempi. Olenpa ostanut nousevaan, laskevaan tai sahailevaan kurssiin, eri aikoihin ostaminen on tasannut vaihteluita. Ei osu pohjille, muttei tule tehtyä all-in huippukurssiinkaan, mikä olisi karkea virhe - virheen vakavuus riippuu tietenkin kuinka korkeaan kurssiin ja millä instrumenteilla tai osakkeilla. Mitä huomattavampi ja itselle merkittävämpi summa, sitä pidemmälle ajalle se on syytä jakaa. Pyrin varautumaan vähän kaikkeen enkä tavoittele maksimaalista tuottoa pohjia tai huippuja kalastelemalla, vaan hyvää keskimääräistä tuottoa pitkältä ajalta.
Jos inflaatio ei ole erityisen korkealla, käteisen makuuttaminen tilillä ei hirveitä maksa. Korkean inflaation oloissa voisi löytyä korkeakorkoista tiliä tai jotain korkosijoituksia, joissa on pieni riski mutta edes jonkin verran tuottoa. Varautuminen maksaa ja saa mielestäni jonkin verran maksaakin. Kantapään kautta oppineena pyrin aina pitämään jonkin verran käteiskassaa odottamattoman hyviä ostotilaisuuksia varten.
Jos tietämys on käytännössä nolla niin voin antaa vain yhden hyvän vinkin. Seuraa tarkoin mitä Trump tekee ja mitä siitä mahdollisesti pian seuraa. Trump on mahdollisuus myös osakemarkkinoilla, mutta ihan yhtä lailla hän voi saada aikaan katastrofin.
Ei ole mielestäni hyvä vinkki. Trump on täysin arvaamaton ja niin ovat osakemarkkinatkin, etenkin lyhyellä tähtäimellä.
Jos ei tiedä sijoittamisesta mitään, kannattaa lukea aiheesta ennen kuin tekee mitään suurempia liikkeitä. Tietoa löytyy ilmaiseksikin netistä ja kirjastosta.
Trumpin perusteella sijoittaminen on ajanut piinkovia ammattilaisiakin täysin väärään suuntaan.
Ensin Trumpin tappion piti olla varman. Piti myös olla varmaa, että kurssit romahtavat, jos Trump voittaa. No Trump sitten voitti, mutta kurssit lähtivätkin lähiaikojen parhaaseen nousuun. Kaikki siis meni tasan päinvastoin kuin piti yleisimpien analyysien mukaan. Vaikka siis olisit uskonut Trumpin voittavan, niin olisit pörssissä todennäköisesti hävinnyt, koska olisit laittanut sijoituksesi siihen asentoon, että kurssit laskevat.
Trumpin protektionismin piti laskea kursseja, mutta eipä oikeastaan ole siitäkään merkkejä vieläkään.
Toisaalta Trumpin investoinnit ja verohelpotukset olisivat ilmeinen boosti osakemarkkinalle, mutta näiden läpimenohan voi vielä kaatua.
Kaiken kaikkiaan kyllä Trumpin perusteella sijoittaminen on tosiaan niitä viimeisiä neuvoja, joita mistään mitään tietämättömälle voi antaa. Hyvin harva ammattilainenkaan Trumpin vaikutuksia analysoiden pystyy rahaa tekemään.
Täysin arvaamaton Trump ei kyllä ole tähän asti ollut, vaan on toteuttanut tasan lupaamaansa politiikkaa.
Nuo pankkien tarjoamat valmispaketit ovat täyttä roskaa, häviät rahasi ennen pitkää niihin. Lisäksi palkkiot ovat niin korkeat että vain hyvällä tuurilla onnistut pääsemään edes hetkittäin voitolle.
Ei ne välttämättä täyttä roskaa ole, mutta kulut kannattaa selvittää, erityisesti TER-luku. On rahastoissa se etu, että ei itse tarvitse tehdä mitään ja hajautuksen saa valmiina.
Kertokaahan oletteko saaneet sijoituksillenne tuottoa?
Olen vinkkiä vailla.Mihinkä kannattaisi sijoittaa 15.000euroa?
Oletteko kaikki sijoituksillanne voittajia,vaiko hävijäijä?
Pientä salkunrakennusta kolme vuotta, salkun arvo tällä hetkellä 15k, josta tuoton osuus ollut heinäkuun lopussa reilut 1400e. Kaikkia osinkoja en ole sijoittanut uudestaan.
Tästä ketjusta 2,5v takaa: "nyt kun aloittaa, on hyvä mahdollisuus ostaa kalliilla. Toki voi käydä toisinkin. eipä sitä voi varmasti tietää"
15.000 on sen verran pieni määrä että sen kun hajauttaa vaikka viiteen osakkeeseen niin ei siinä paljon per osake tule.
Sampo Plc A
Nokian Tyres Plc
UPM-Kymmene Corporation
Kesko Corporation B
Tieto Corporation
Elisa Corporation
Cargotec Oyj
Fortum Corporation
Nordea Bank AB (publ) FDR
Metso Corporation
Neste Oil Corporation
Orion Corporation B
KONE Corporation
Konecranes Plc
Metsä Board Oyj B
Stora Enso Oyj R
Valmet
Tuossa nyt on viiden vuoden tähtäimellä aika varmoja suomalaisia firmoja.
Minkä helskutan takia "ookke" hävisi Nordealle miljoonan ja oikeudenkäyntikulut?
Ihmetyttää! Kun netti on täynnä toinen toistaan parempia neuvoja antavia kansalai-
sia . Eikö nämä kaikenmaailman hömpötykset ole pankkien rahastukeinoja.Saavat
lypsettyä sijoittajien rahat,siksi eivät tunne enää vanhaa vakiintunutta tapaa mak-
saa kohtuullista korkoa.
Itsekin aloitin juuri osakesalkkuilun, ehkä karvan liian aikaisin kun näyttää tiputus vaan jatkuvan, vaikka katsoin että valitsemissani yhtiöissä oli pudottu jo melkoisen alas vuodenvaihteen jälkeen. Mikään äkkihötkyily ei sovi minulle, joten ei kai se auta kuin katsoa miten hommat etenee ja koettaa kestää vaikka vähän miinukselle mennäänkin. Kyllä kai sieltä jossain vaiheessa noustavakin on.
Niinhän ne sanovat, että on tärkeintä, että aloittaa. Tietääpähän sitten miten homma toimii. Itse jahkailin aloittamisen kanssa ties kuin kauan ihan turhaan.
Nyt seuraan itse rauhallisesti mitä tapahtuu. Ramirentin takia joudun kuitenkin tekemään tappiota.
Laitoin joulukuun lopussa 10000 euroa sp500 bear x20-viputuotteeseen. Kaikki varmaan tietävät miten rahojeni kävi. Onneksi on mitä hävitä.
Jos kiinnostaa laajentaa näkemystään niin suosittelen crypto com:n visakorttia. Mahdollisuus mm ilmaiseen LoungeKey:hin 👍🏽
https://kokemuksia-crypto-visa-kortista.webnode.fi/crypto-visa-lounge-access/
Wincapita ???
tästä tekstistä löytyi aika hyviä sijoitusvinkkejä uusille sijoittajille https://www.kauppalehti.fi/lehdistotiedotteet/emtir-marketing-osakevalittajatorg-mukana-tukemassa-piensijoittajien-vastuullista-vaurastumista/edea0a58-393e-3144-9f54-1b527c17b1d5
Suomalaisten varallisuus perustuu asuntoihin ja nyt ne romahtaa 🤣
Itse+sijoitan+jenkkiosakkeisiin+ja+olenkin+koonnut+sieltä+salkun+joka+maksaa+osinkoa+viikoittain.+Tämän+sain+kasaan+n.+500+eurolla.+Kulut+tämän+kautte+on+0.10%+valuutanvaihdosta.+Tämä+on+ollut+siitä+positiivinen+ja+sopinutkin+kotiäidille,+kun+pienin+sijoitettava+summa+on+1e.+Tilisiirrot+ilmaisia+ja+kortilla+siirtäessä+2000e+asti+ilmainen+ja+senkin+jälkeen+kohtuullinen+0.7fee.+Pystyt+ostamaan+vaikka+0.37+osaketta+kerralla.+
Tällä+hetkellä+on+täälä+tarjous+kun+liittyy+saa+vähintään+100e+arvoista+osaketta+siivun+kun+tallettaa+kortilta+euron+tai+tilisiirtona+10e.+Helppo+sysäys+sijoittamiseen.+Tätä+käyttää+mm.+Ville+Kinanen+sekä+Lari+Heinonen+
www.trading212.com/invite/11QSCIxnyX
11QSCIxnyX
Huom.+ylläolevassa+viestissä+mainostetaan+sijoittamista+CFD-johdannaisiin,+mikä+rinnastuu+Suomen+verotuksessa+vedonlyöntiin.+Voitollisista+kaupoista+maksat+verot,+tappioita+ei+huomioida+mitenkään.+Lisäksi+niissä+on+aikamoinen+vastapuoliriski,+eli+riski+siitä+että+sopimuksen+tarjoaja+ajautuu+maksukyvyttämäksi+eikä+pysty+hoitamaan+velvollisuuksiaan.
https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/omaisuus/sijoitukset/ukk/sijoitin-cfd-sopimukseen-eli-hinnanerosopimukseen.-miten-ilmoitan-saamani-voitot-veroilmoituksessa-saanko-vähentää-tappiot/+
"CFD-hinnanerosopimuksiin+ei+sovelleta+luovutusvoittoverotuksen+säännöksiä+eikä+tappioita+voi+vähentää+voitoista.
Jos+saat+CFD-+eli+hinnanerosopimuksesta+voittoa,+se+verotetaan+pääomatulona.+Pääomatulon+veroprosentti+on+30+%+30+000+euroon+asti+ja+sen+ylittävältä+osalta+maksetaan+veroa+34+%.
Hinnanerosopimuksesta+syntynyttä+tappiota+ei+huomioida+verotuksessa+millään+tavalla+–+ei+luovutustappiona+eikä+vähennyskelpoisina+kuluina.
Huomaa,+että+hinnanerosopimusten+verotuksessa+jokainen+tapahtuma+käsitellään+itsenäisesti.+Voitolliset+kaupat+verotetaan+siis+pääomatulona+eikä+tappiollisia+kauppoja+voi+vähentää+voitoista.+Jos+käyt+kauppaa+CFD-sopimuksilla,+voit+siis+menettää+sijoittamasi+pääoman+ja+olla+silti+verovelvollinen+voitollisista+kaupoistasi."