Osa teistä on varmastikin lukenut TSH-kirjat ennen elokuvien katsomista (itse tein toisinpäin, joten haluaisin kuulla teidän ajatuksianne). Millaisia mielikuvia teille syntyi kirjan perusteella tarinan henkilöistä, maisemista ym.? Ja kun/jos katsoitte elokuvat, vastasivatko teidän mielikuvanne Peter Jacksonin näkemyksiä?
Tässäpä jotain jutuntynkää...
3
519
Vastaukset
- Ithil
Luin itseasiassa mooooonta vuotta ennen elokuvien katsomista ja tottakai hahmot olivat HIEMAN erilaisempia, kuten paikatkin. Mutta klonkku oli hyvin samanlainen kuin olin kuvitellut. Entit taas kuvittelin sellaisiksi vähemmän fyysisiksi....tavallaan muotoaan muuttaviksi...
Ja rautapiha oli pelottavan paljon sellainen kuin millaiseksi minä sen ajattelin. Kuten Aragorn (siinä tapauksessa näyttelijä teki kyllä aivan nappisuorituksen!)
Siltikkään elokuva ei ollut mitenkään huonompi kuin omat kuvitelmani. Päinvastoin. Vaikka kirja onkin kirjoitettu hyvin visuaalisesti ja sitä kautta asiat kuvittelee hyvin tarkkaan niin ei kuitenkaan niin hyvin etteikö filmiversiosta saisi paljon enemmän irti. (Kaikki yksityiskohdat, ilmeet, eleet...) Ja se oli mielestäni hyvä että tekemiseen oli todella panostettu. Sanomistakin toki löytäisi, mutta kun olin nähnyt elokuvat niin kyllä ihastuin.Ei kirjaa ja elokuvia voi pitää samana asiana.
Yksi syy varmaan siihen, miksi omat kuvitelmani joidenkin hahmojen ulkonäöistä tai paikoista ei eronnut niin hirvittävästi oli se, että elokuvassa visuaalista ilmettä suunnittelemassa olleet Alan Lee ja John Howe (meniköhän nimet oikein..?) Ovat aiemminkin tehneet sormusten herra kuvitusta, jotka tulivat tutuksi jo paljon ennen elokuvaa...- erikoistutkija
Itsekin ihmettelin elokuvien jälkeen miksi kaikki olikin niin tutun oloista, vaikka yleensä omat mielikuvani poikkeavat selvästi kirjafilmatisointien visuaalisesta ilmeestä. Syy oli varmaankin noiden kyseisten artistien, joiden työt olivat muokanneet omaa mielikuvaani Keski-Maasta jo ennakolta.
Vaikka elokuvat eivät mielestäni olleet mitään täydellisiä, täytyy kyllä olla tyytyväinen Jacksonin visuaaliseen näkemykseen. Varsinkin pahikset ja maantieteelliset paikat olivat todella huolella tehtyjä ja vastasivat omaa näkemystäni.
Kyllä ne Jacksonin näkemykset aika hyvin muistaakseni vastasivat omia kuvitelmiani. Aragornin tosin ajattelin vanhemman näköiseksi, eikä minun kuvitelmissani haltioilla ollut suippoja korvia. Kuolleiden kulkuteiden kummitukset eivät juuri vastanneet kuvitelmiani, vaikka olivatkin leffassa aika hienoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 323937
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131879Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631344Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951276Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.671146Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51011- 47921
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti331884En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39872Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26871