Minulla on muutaman vuoden ikäinen kyseinen kannettava ja en tiedä niin paljoa näistä, että paljonko olisi järkevä muistin määrä kun käyttöjärjestelmäksi asennettu windows 7:n tilalle 64 bit windows 10 ja koneessa vain 130 Gigan kovalevy.
Paljonko maksaa muistit ja ja 256 tai isompi ssd kovalevy ja miten ne asennetaan koneeseen.
Kone on alkuperäinen 130 GB kovalevyllä ja 2 Gigalla muistia.
Olisin iloinen, jos saisin tietoa ja neuvoja.. Minulla läppäreissä peukalo keskellä kämmentä.
Paljonko maksaa muistit ja ja 256 tai isompi ssd kovalevy ja miten ne asennetaan koneeseen.
Kone on alkuperäinen 130 GB kovalevyllä ja 2 Gigalla muistia.
Olisin iloinen, jos saisin tietoa ja neuvoja.. Minulla läppäreissä peukalo keskellä kämmentä.
Vastaukset 13
Vanhimmat
windows vie kovalevyltä tilaa noin 30 gigaa, joten muille tiedostoille jää hyvin tilaa. 2 gigaa ram muistia riittää ihan peruskäyttöön. Ulkoinen kovalevy on vaivattomin hankinta, ennenkuin alkaa vajavaisilla tiedoilla sorkkimaan konetta.
Puhtaan asennuksen jälkeen kympin tilankulutus on paljon matalampi kuin päivityksen jälkeen.
Pelkkä 64-bit win10pro vie noin 8 gigaa, ja win10 Office 2016 Pro Plus vievät yhteensä 12 gigaa. 130GB kovalevyllä vapaana on vielä 118 gigaa näiden asennuksen jälkeen.
2 gigaa ram-muistia sen sijaan on liian vähän eikä riitä edes nettiselauskäyttöön, ja kannattaa päivittää 4 gigaan.
2 gigaa ram-muistia sen sijaan on liian vähän eikä riitä edes nettiselauskäyttöön, ja kannattaa päivittää 4 gigaan.
Kannattaa ennemmin osta lisää muistikampoja kuin päivittää.
Puhu selko Suomea!
Riittää 2 GB nettiselauskäyttöön Windows 10:ssäkin. Laihemmissa Linuxeissakin aivan hyvin. Unityssä tuskin...
http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c02785145
Jos se on tuo niin tuossa speksejä. Max. RAM 8 GB DDR2 800 MHz tai 667 MHz eli PC2-6400 tai PC2-5300.
4 GB eli 2 kpl 2GB kampoja varmaan riittäisi aivan hyvin.
Kone on jo sen verran iäkäs ja tehoton (varsinkin jos on AMD:n piirisarjalla) ettei SSD-levystä ehkä olisi siinä juurikaan nopeushyötyä. Eli olisi hukkainvestointi.
Samainen kone on tää mun
win10 vie rammia bootin jälkeen 1GB, Debian testing Xfce 200MB. Joka koneeseen paras käyttis näin:
http://cdimage.debian.org/cdimage/stretch_di_rc1/amd64/iso-cd/
Valitse netinstaller ja siinä Debian Desktop ja Xfce. Ota käyttöön Whisker menu plugin.
Nvidia näytönohjaimen ajuri lataa nvidian sivuilta, muut ajurit ovat vakiona ja ovat hyviä. Amd gpuohjaimelle voi joutua asentamaan firmwaren:
https://packages.debian.org/stretch/firmware-amd-graphics
Synaptic ohjelmalla asennat ja päivität silloin kun huvittaa. Debian testing Xfce toimii monta kertaa nopeammin ja vakaammin kuin mikään ms windows ja on helpompi käyttää, esim desktopia voi säätää miten huvittaa ja Synapticilla voi asentaa ja poistaa monta ohjelmaa samalla kertaa. Kuten huomaat, windowsin käyttö on odottelua.
Ei se uudelleen käynnistys vie muistia minnekään!!!
Mulla on 615 malli, ei voi laittaa yli 2 gigan muisteja, mutta löytyy myös 615 malli johon käy 4 gigan muisti. Mulla on yksi 2 gigan ddr2 sdram ylimääräsenä.
On kyllä ärsyttävää että laitevalmistajat samalla mallinumerolla kauppaa kannettavia joissa on aivan erilainen emo ja eri valmistajan piirisarjakin.
Joo.. siksi tää olikin hankala, kun maahantuoja väitti, ettei kyseistä mallia ole tullut 64bit suorittimella koskaan Suomeen ja sen takia 32 bittinen windows 7 oli alunperin, mutta pakotetusti sain asennettua windows 10 64bit koneelle.. Vakaampi nyt, kun tässä 64bittinen suoritin, mutta muuten ei koneelle olla tehty muutoksia muutaman vuoden aikana, mitä kone on ollut mulla käytössä.
Lisäksi vielä samalla mallinumerolla olevassa voi olla vaikka minkämoinen piirisaraja, vaikka sen valmistaja sama olisikin. Ja ties mitä muita eroja. Näytönohjainkin voi olla vaikka mitä.
http://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-Hardware-and-Upgrade-Questions/Compaq-615-hard-drive/td-p/1381677
Tuolla toiseksi alimmassa viestissä varoitellaan että Compaq 615 olis vain SATA I levyillä (tai SATA I moodissa) toimiva. Onkohan tottakaan.
Ei ainakaan tietäisi kovin paljon hyvää SSD nopeutustoiveita ajatellen.