Mitä huomioitavia riskejä sisältyy, jos teen kaupat yksityisen rakennuspuolen pienyrittäjän kanssa valmistuvasta talosta. Käytännössä firman yksi mies tehnyt taloa yksin. Talo nyt harjakorkeudessa ja valmis syksyllä. Osa talosta pitäisi jo maksaa, jos sen itselleen haluaa. Itse suunniteltu perustalo, ei talofirmaa tms. takana. Mitä jos kyseinen firma menee nurin? ei ole ketään - kenelle reklamoi yms. Tuo nyt tuli minulle mieleen. Mitä muut ajattelette? Talo näyttää siis hyvältä , nykytekniikan mukaisesti rakennetulta kaikinpuolin. Voiko tässä kuitenkin mennä pahasti jotain mönkään? Kyseessä on meille kuitenkin isot rahat.
Uuden talon ostaminen - meneekö mönkään?
6
263
Vastaukset
- OnKokemusta
Jättäisin väliin....usko pois,tulet nukkumaan yösi paaaljoon paremmin kun unohdat koko jutun.
- montakysymystänousee
Asiassahan ratkaisevat monet seikat.
Mitä pankkisi sanoo ko. kiinteistön hankinnasta?
Voithan sanoa, että pankki myöntää lainan vain muuttovalmista kiinteistöä vastaan.
Miltä myyjän luottotiedot näyttävät?
Oletko selvittänyt rakentajan taustoja, oletko seurannut ko. talon nousemista perustuksista saakka, onko kyseisellä rakentajalla alan pätevyys, onko hän tehnyt kunnollista työn jälkeä? - sfasdf
en ole ollut mukana katsomassa, miten taloa on tehty perustuksien, salaojien , eristeiden yms. osalta. Ei mitään tietoa, sanaan vaan luotettava. Riskihän se tiety on, että alkaakin jossain vaiheessa paljastumaan, että asioita ei ole tehty riittävän hyvin ja jo valmiiksi kalliiseen taloon tulee edelleen vielä jotain kallista.
Hitto, voi olla parempi asua vaatimattomammin ilman isoja lainahuolia. - reippaastivainostamaan
Ostatpa uuden tai vanhan, yksityiseltä tai isoltakin yritykseltä niin aina on riski epäonnistua. Mutta onnistumisen mahdollisuus on onneksi nykyään vielä 80% isompi :)
Itse tekisin tuollaisen kaupan siten, että myyjälle maksat 80 - 90% valmiusasteen mukaisesta arvosta. Eli maksat hieman vähemmän, mitä rakennus oikeasti maksaa sillä hetkellä. Ensimmäisestä maksuerästä sovit myyjän kanssa että 50 000 euroa siirretään sulkutilille, jonka rakentaja saa nostaa vasta sitten, kun talo on lopputarkastettu ja kaikki työt on hyväksytysti suoritettu. Tuo summa on eräänlaisena vakuutena siltä varalta, että joku jää kesken.
Tietysti kaniin jätettävä summa täytyy suhteuttaa talon kokonaisarvoon. Jos talon hintalappu on 500 000 euroa, niin summan pitäisi olla isompi.
Ja sopimuksen tekemiseen ei kannata käyttää muuta kuin asian osaavaa lakifirmaa. Itse väsätyt sopimukset nousevat riitatilanteessa itseään vastaan satavarmasti. - panzer
Asiantunteva rakennusmestaripalvelu maksaa 1000€ päivässä mutta se hinta kannattaa maksaa kun on kysymys "viimeisenpäälle" arvioinneista. Suosittelen.
- kor.jaus
Heh, vai tonni päivässä. Tuohon toinen tonni-kaksi päälle, niis saat vastaavan mestarin omakotityömaalle puoleksi vuodeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El796407MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny415488Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.624309NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun784188Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja693937Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.801317- 731140
- 3281135
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?32910Toivotko, että
Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?62831