(tyttö)kissamme (8kk) ei suostu syömään kuivamuonaa sitten millään. Olen kokeillut "eläinkaupan raksuja", erilaisia markettiruokia, ym. Veteen liottamistakin olen yrittänyt.. huonolla menestyksellä. Kissa syö muuteen hyvin. Voi paksusti
ja leikkii normaalisti. Olisko kellään minkäänlaisia
keinoja saada kisu syömään myös kuivamuonaa??
Kai se olis sentään hyvä hampaidenkin kannalta?
ja leikkii normaalisti. Olisko kellään minkäänlaisia
keinoja saada kisu syömään myös kuivamuonaa??
Kai se olis sentään hyvä hampaidenkin kannalta?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei :)!
Jos kisusi ei syö kuivamuonaa, syy voi olla hyvinkin yksinkertainen: se ei pidä siitä. Voithan laittaa nappuloita tarjolle kissan kuppiin josta se sitten niitä syö jos haluaa.
Useimmat kuivaruoat ovat aika huonosti sulavia varsinkin pentukissan massulle, joten tuo esim. veteen liottaminen on ihan hyvä juttu joka tapauksessa! Ja jos kissa syö muuta ruokaa hyvin niin enpä olisi huolissani.
Hampaiden kannalta paljon parempi vaihtoehto on raaka naudanliha, ja lisäksi se tekee vatsalle ja ruoansulatukselle hyvää :)!
Jos kissasi syö pelkästään marketin purkkiruokia, ei se niistä millään saa tarpeeksi ravintoa! Ne on pelkkää vatsantäytettä ja 80% vettä. Niillä ei elä. Vaihda ainakin eläinkaupan 90% lihapurkkeihin, ja opeta kissa syömään rakaa lihaa.
Turvota raksut, älä anna muuta, kyllä nälän tullen pitäisi noin nuorelle vielä maistua. Sitten voi oppia syömään kuivanakin, mutta se raaka liha olisi kaikkein tärkein.
Meillä oli sama juttu. 6 kkn ikäinen tyttökissa ei suostunut syömään mitään kaupan ruokia. Eläinlääkäri sanoi että sille voi tulla vitamiininpuutostiloja. Joten emme antaneet sille muuta kuin kuivaruokaa ja vettä. Kesti 3 vrk ennen kuin se suostui syömään. Silloinkin piti hieman houkutella makkaranpalalla. Tuungin pienen makkaranpalan täyteen raksuja kissa söi ensin sen ja alkoi sitten rouskuttaa kuivaruokaa. Ja rouskuttaa edelleekin. Kissa huomasi että tämähän on oikeasti syötävää... Kaupan tuoreruokiin se ei vieläkään koske, mutta se ei haittaa. Teen sille itse tuoreruuat. Kissa pärjää vaikka viikon ilman ruokaa, se ei tapa itseään nälkään. Nyt ainakin meidän kissan vitamiinintarve on turvattu.
Miksi ihmeessä kissojen pitäisi syödä kuivamuonaa? Minusta sinulla on harvinaisen fiksu kissa kun kieltäytyy :)
Tutkimusten mukaan kunnon lihapala puhdistaa hampaatkin parhaiten.
Luepa seuraava:
http://www.felinefuture.com/nutrition/bpo_ch4.php