Miten olette selvinneet jäätyneen olkapään kanssa ja miten kuntouttaneet?
Minkä ikäisenä tuli? Onko uusinut?
Onko yliliikkuvat nivelet?
Jäätynyt olkapää
5
464
Vastaukset
- JäämiesOlkapäineen
Mulle tehtiin narkoosimanipulaatio reilu kaksi viikkoa sitten. Liikelaajuudet parani samantien leikkauksen jälkeen. Ongelmana on tällä hetkellä on se, että parantunut liikelaajuus tulee esille vain venyttelyn jälkeen. Ilman venyttelyä olkapää on aika tönkkö edelleen..ei taivu sinne minne haluaa. Johtuuko sitten mahdollisesta tulehduksesta/turvotuksesta, joka on olkapäässä vai mistä?
Tuo on varmasti aika yksilöllistä miten olkapää kelläkin kuntoutuu. Tällä hetkellä näyttää aika huonolta. Arvio on, että ei tästä millään tule alkuperäisen veroista. Käytännössä venyttelen olkapäätä monta kertaa päivän aikana. Katsotaan mikä tilanne on vaikka kuukauden päästä. - klimppaaja
Fysioterapia , hyvä fysioterapeutti, paljon tehtiin töitä. liikeradat palutuneet melkein kokonaan. Kaksi vuotta se kesti , ei ole uusinut. Toivottavasti ei niin ei käy. Kipuihin Buranaa ja Panadolia, molempia.
- kokennut
Jäätynyt olkapää paranee yleensä itsekseen n.2 vuodessa.
- venyttelyä
Nyt on runsas vuosi mennyt jäätyneen olkapään kanssa . Venyttelyä ,sauvakävelyä, kyllä hidasta on ,jos paranee koskaan. Venyttelyn jälkeen pystyn nostamaan käden pään yli ,mutta lepotilasta ei vielä onnistu.Siellä on varmaan myös lihas/jänne revähdys nekin kestää parantua.
- klimppaaja
Kestä vielä toinen vuosi, parasta jos kipu on hellittänyt. Liikeradat palautuu hiljalleen sille tasolle kun palautuu. Kannattaa oikeasti käyttää ammattiapua jumppaamiseen ja käyttää käsiään niihin askareisiin mihin suinkin pystyy. Lepo ei tässä vaivassa oo hyväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä16411531- 288132
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.566014Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1664977- 214747
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai394384Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1014285- 1013652
- 803290
- 481791