Matkan peruuntuminen

Harmittaa1

Varasin lokakuussa matkan Lontooseen.Tarkoitus oli mennä hiihtolomalla ke-su.Marraskuussa menin sijaiseksi päiväkotiin ja sain tietää tästä sijaisuudesta vasta sen jälkeen kun olin matkan varannut.Menin siis sellaiseen paikkaan jossa olin ennenkin ollut ja pomo minut tiesi.Anosin vapaata tuon 3 päivää ja kerroin pomolle että minulla on matka.Nyt tänään tuli työvuorot ja kappas mulla on koko viikko töitä..Mites ton matkan käy kun mun täytyy se peruuttaa.Menetänkö matkarahat vai saanko jotain takaisin kun koko matka on maksettu?

4

186

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekinpomo

      Juttele nyt vielä kerran asiallisesti pomosi kanssa. Jos hän on yhtäänkään inhimillinen ihminen, hän järjestää vuorosi niin, että pääset lomalle. Tee vaikka muutama vuoro etukäteen. Tsemppiä matkaan :)

    • Pomoitsekin

      Juttele nyt vielä kerran asiallisesti pomosi kanssa. Jos hän on yhtäänkään inhimillinen ihminen, hän järjestää vuorosi niin, että pääset lomalle. Tee vaikka jokunen ylimääräinen vuoro etukäteen. Tsemppiä matkaan :)

    • Harmittaa1

      Täytyy sille varmaan jutella.Harmittaa ihan vietävästi.Mä yritin matkaehtojakin lueskella mutten niistä oikein mitään ymmärtänyt.Taitaa mennä rahat hukkaan.

    • Hyväämatkaa

      Kirjoitit että olit anonut tuon loman (siis hyvissä ajoin ) jos voit sen osoittaa niin loma on myönnettävä ! työnantajan olisi silloin pitänyt vastata joko myöntää tai ei ja perustella hylkääminen ( useimmissa työsopimuksissa ei työnantaja päätä talvilomista ne on sovittava) direktio oikeus vain kesä kautena.
      matkan hintaa et saa takaisin oma syy . tietysti laske matkan hinta - rokuli päivät kumpi on edullisempi ? muista 7 pv poissa ilmoittamatta = irtisanominen !
      juttele vielä esimiehen kanssa jos ei onnistu niin ota yhteys luottamusmieheen !
      Joskus on joku sairastunutkin ? mutta rokulilla ei huijata .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2885
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      42
      1599
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1232
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1095
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1019
    10. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      61
      1003
    Aihe