Tasoryhmät.

Nöpötti

Aloitan heti näin että vihaan tasoryhmiä.
Ne sulkee ovia,mahdollisuuksia,kuluttaa aikaa kehitykseltä.
Peruskoulussahan oli joskus tasoryhmät joista luovuttiin koska ne tuhosi monen pojan elämän kun eivät päässeet kuin ammattikouluun.
Puhun pojista koska tytöistä/naisista kyllä puhutaan ja huolehditaan riittävästi.
Ensinnäkin jalkapallossa joukkueen alemmat ryhmät ovat kalliita suhteessa laatuun.
Taitaa suurinosa joukkueista vieläkin laskuttaa edustuksen ja loosereiden maksut tasan.HEI HERÄTKÄÄÄ!
Tein sitten aivan tahallani kirjoitusvirheitä,että älkää niistä vaivautuko.

6

1973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • t1ber1us

      Se, että seurat nyhtävät rahaa lasten haaveilla on kieltämättä väärin. Tasan menevät seuramaksut ymmärtäisin, jos valmentajat olisivat samaa tasoa. Ykkösjoukkueen alapuolelle ei vaan koskaan riitä hyviä valmentajia. Jos joku paljastuu hyväksi valmentajaksi odottaa seuraavalla kaudella komento ykkösryhmää valmentamaan.

      Isoihin seuroihin kannattaa menmä ainoastaan, jos on mahdollista harjoitella ja pelata ykkösporukan kanssa. Muuten edessä on taantuminen ja lompakon keveneminen turhaan.

    • Jalkapelle

      Tasoryhmäläiset treenaa vähintään kolmesti ja pelit päälle. Sitten kesällä vastaan asettuu URHEILULLISESTI paremmat jääkiekon harrastajat, jotka koko talven harjoittelemalla pelissä voittavat futarit aika helposti, vaikka ykköslaji on jääkiekko. Mitä tämä kertoo tasoryhmien todellisesta tasosta? Ts. Suuremmat seurat eivät panosta kunnolla lahjakkuuksiin vaan keräävät rahat ylisuurina kuukausimaksuina/ turnausmaksuina ykkösjoukkueiden menoihin, eikä se koske vain nk.haastaja ryhmiä. Harjoitus ei tuota pelaavaa yksilöä vaan lajia opitaan pelaamalla. Kuuntelin yhtä nuorta, joka harrasti molempia lajeja niin sanojensa mukaan lätkää ja futista ei voi edes kunnolla verrata kun harjoitusten sisältö on ihan toista luokkaa,..joskus kesken harkan kun kaikki toimi niin valmentaja usein keskeytti " älä tee näin" ja treenistä hävisi kaikki into ja ilo, vaikka kaikki menikin ihan hyvin. Näin jaliksessa. Myöhemmin sitten Valitsi lätkän kun tuli pieni näkemysero joukkuepelistä.

      • Seuraaja

        Ei lätkän pelaajat ole yhtään sen urheilullisempia ja kyllä nykypäivänä on suurissa futisseuroissa on ammattivalmentajat ihan pikkujunnuista lähtien


    • Realismia

      Kannatan tasoryhmiä, joissa tietysti joustoa kun kehittyy. Motivaatio ja halu oppia fudista niin etenee. Sama homma koulussa. Tasoryhmät ja työrauha.

    • Realismus

      Tasorymät on hyvä. Osaa höntsää osa pelaa. Ei vanhempien ajattelu tässä ratkaise vaan lapsen taidot.

    • Isäpappanumerokymppi

      Realismus mee hoitoon oot joku valmentaja joka luulee että poikas pääsee ammattilaiseksi.. vaikka on täys haastepelaaja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      238
      6121
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4948
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4296
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3041
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      120
      3005
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      78
      2489
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2436
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      190
      1689
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1649
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      69
      1456
    Aihe