Puhelinliittymän kuukausimaksu oli 0,69 euroa 2016. Syyskuussa 2016 hinta nousi 2,87 euroon. Tammikuussa 2017 tuli DNA:lta ilmoitus, että kuukausimaksu nousee maaliskuussa 4,90 euroon!
610 prosentin nousu DNA:n kk-maksuissa
10
304
Vastaukset
- Poispois
Vaikka ovat pieniä summia, niin vaihtoon vaan. Paras tapa ilmoittaa mielipiteensä, on irtisanoa liittymä. Globetel perusliittymä 1,59€/kk. soneran verkossa. Varmaan pian nostavat hintaa nekin, mutta on varmaan aina halvempi, kuin isojen operaattorien hinnat. Isoille operaattoreille tulee kalliiksi, pitää turhanpäiväisiä istuskelijoita markettien käytävillä.
- ihmettelijät-
Poistin juuri, miten on muuten mahdollista operraattorilla avata nettiliittymä ilman asiakkaan lupaa, mitä DNA tekee parhaillaan, niille joilla oli ennestään vain matkapuhelinliittymä.
- Kartelli
Myös TeleFinland nosti vuosi sitten perusliittymän kk-maksunsa 5,00 euroon/kk. Korotusta siinäkin oli yli 600%. Hinnat näyttää olevan nyt sovittu samoiksi kaikilla operaattoreilla. Onkohan tässä kyseessä operaatororeiden yhteisesti sovittu hintakartelli? Ko. yhtiöt takovat ainakin hyvää tulosta.
- köyhätkyykkyyn
Hintakartellilta näyttää. Tarkoitus nostattaa halpisliittymät pois.
- Hitsinvimpeli
On se vaan rankkaa kun mitään ei saa ilmaiseksi. Pelkästään SIM-kortti maksaa firmalle, samoin se verkossa roikkuva puhelin syö kapasiteettia. Puhelinoperaattoritkaan ei ole mitään hyväntekeväisyysfirmoja, joiden palveluita saisi käyttää maksutta ihan vaan siksi, että maksaminen on ikävää. Jos taloutesi kaatuu parin euron nostoon, suosittelen hankkiutumaan eroon kaikista vimpaimista ja muuttamaan sähköttömään mökkiin omavaraistalouteen ja olemaan hiljaa. Sitten voi lähettää vaikkapa savumerkkejä ilmaiseksi keräämistään puista tekemällään nuotiolla. Eiköstä juu?
- miettijä-
entä sitten. onko sulla joku ongelma, vai ilmoititko vain tapahtuneen
- ygv
joo multakin huijataan laskuja laskun perään.netistä yritetään liikaa
- LuuriBuumi
Saunalahdelta löytyy vielä ihan oikeasti edullisia liittymiä.
- LuuriBuumi
Suora lainaus Saunalahden sivuilta:
Kuukausimaksu 0 € / kk
Eipä tule kalliiksi ei. Noita on itsellä käytössä muutama. Eikä ole edes mitään kusetusta noissa liittymissä. - ihmettelijä.-
LuuriBuumi kirjoitti:
Suora lainaus Saunalahden sivuilta:
Kuukausimaksu 0 € / kk
Eipä tule kalliiksi ei. Noita on itsellä käytössä muutama. Eikä ole edes mitään kusetusta noissa liittymissä.niin missä liittymissä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-629490Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1367174Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036662Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1835019- 1714799
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.983563- 1702471
- 662348
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642303- 582122