Miksi Lumiallani viestien lähettäminen on estetty? Ei voi aloittaa uutta keskustelua eikä vastata, kun "En ole robotti" -tarkastus ei tee mitään, tulee vain pyörivä rinkula, johon jää jumiin.
Tämän kirjoitin tietokoneelta, jossa on käytössä sivujen selkeyttämisen takia AdBlock...
En käy täällä Suomi24:ssä enää kuin ehkä pari kertaa kuukaudessa... Joskus aiemmin, kun tämä Suomi24 toimi kännykällä hyvin, luin mm. montaa tietotekniikka-palstaa ja vastasin myös käyttäjien kysymyksiin silloin kun aloitus oli osaamisalueellani. Tietysti nyt olemalla poissa täältä säästän aikaani ja aikahan on rahaa.
reCAPTCHA... valitse kaikki kuvat, joissa on palmupuita. Vastasin kaksi, mutta piti vielä lisätä, kun en tunnistanut palmuja yhdestä. Sen jälkeen piti valita kuvat, joissa oli terassi ja nyt meni läpi ja Suomi24 tietää, etten ole robotti.
Ja tuo robottikysely menee hirveän äkkiä vanhaksi. Pitää taas vastata kun kirjoitin yo. kappaleen. Nyt piti valita kuvat, joissa näkyy henkilöautoja ja meni oikein.
WIndows Phone 8.1 ja IE: reCAPTCHA ei toimi?
7
455
Vastaukset
- Niinpä-niin-
Kato ku ohjelmoijan pitää näyttää osaamistaan ja käyttää erikoisuuksia. Pelkän peruskoodin käyttö kun olisi alentava. Tosin se toimii, mutta järki ei ole niin hienostunutta. Haittana on toimimattomuus.
- uutta-puhelinta
Ei kai koko foorumi ole kunnolla Windows Phonella koskaan toiminutkaan. Pikku hiljaa unholaan jäävä järjestelmä muutenkin, varsinkin 8.1, jota käyttää muutama promille maailman matkapuhelinten omistajista, niin tuskin on hirveästi intressejä korjailla jonkun vanhan Windowsin ongelmia Suomi24-forumilla.
- ookko.nää.pölijä
Mitä höpötät maailman matkapuhelinten omistajista. Nyt ollaan Suomessa ja suomalaisessa palveluissa. Lumioita on Suomessa käyttäjillä paljon!
- lumia.925
näyttää tuo botti-testi toimivan 8.1:llä ja IE_llä. Muutoin ei vain toimi. Esim. juurikin tuo viestin kirjoitus - kun painaa "Lähetä", kaatuu koko selain!!!!
- lähetän.lähteekö
Testaan Nokia Lumiallani, jossa Windows Phone 8.1.
Ei nyt kaatunut eli onko korjattu?- lähetän.lähteekö
Pääsin vasta nyt jatkamaan ja jatkan nyt tietokoneella, koska kännykällä ei enää onnistunutkaan... Ja tämän sivuston piti olla optimoitu kännykkäkäyttäjille.
Sain siis tuon yo. viestin lähetettyä yllättäen tänne Suomi24:n Suomi24-palstalle. Kun yritin vastata viestiini kertoakseni, että toimihan se Nokia Lumialla (WP 8.1, selaimena pakettiin kuuuluva IE), niin ei toiminutkaan enää....
Kirjoitin vastauksen ja valitsin En ole robotti. Sain niitä kuvia ja valitsin testatakseni tahallaan väärin. Sen jälkeen olisi pitänyt tulla uusi tehtävä, mutta tuli ilmoitus...
Viesti verkkosivulta
Yhteyden muodostaminen reCAPTCHA-
widgettiin epäonnistui. Tarkista yhteys ja
yritä uudelleen.
Siis mitä?
Yritin uudestaan, avautuu se kysely, mutta kuvia ei näkynyt ja sitten taas tuo yo. ilmoitus, ettei yhteyttä reCAPTCHA-widgettiin.
Luovutan. Tätä Suomi24 oli yllättäen kännykälläni uudistuksen jälkeen oikeasti toimivampi kuin mitä ennen uudistusta, mutta ei ole enää aikoihin.
Suosikkiselaimellani palstalle mennessä kestää puolisen minuuttia ennen kuin sivu rauhoittuu. Sitä ennen pomppii alkuun vähän väliä aina kun joku sivun komponentti (=mainos tai joku muu sivua siirtävä osa) on ladattu...
Sivu pomppii ylös vähän väliä keskustelua luettaessa, joten muutamaa vastausta pidempien keskustelujen lukeminen on turhauttavaa, kun saa hakea lukukohtaa uudestaan ja uudestaan.
Ei ollut tuollaisia ongelmia aluksi ja palstat toimivat Nokia Lumialla IE:n lisäksi toisellakin selaimella. Mitä Suomi24:n kehitystiimi ja ylläpito oikein tekevät?
Haluaako Suomi24:n ylläpito ja kehitystiimi, että käyttäjät lähtevät täältä?
terveisin entinen aktiivikirjoittaja
- Anonyymi
Paljon on toivomiselle sijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572814Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362419SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past941970Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851305Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301149Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155851Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80774Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52706Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43665