Ympyrät/pallot näkökentässä

Silmäiliä

Tervehdys.
Näistä palloista/ympyröistä/madoista/valoista ja ties mistä on keskusteltu täällä 1000 ja yksi kertaa, mutta tähän en ole vielä löytänyt vastausta: Kun käännän äärimmilleen ylös, oikealle tai vasemmelle, näkökenttään ilmestyy jonkin asteinen pallo/ympyrä. Pystyn suurentamaan niitä kääntämällä silmää edellä mainittuihin suuntiin. Eli toisinsanoen kun nyt näpyttelen tekstiä sormet sauhuten, niin niitä ei näy missään. Eli siis jotenkin tuntuu liittyvän silmien liikkeeseen. Väriltään näyttävät tummilta, mutta niissä näyttää olevan myös vähän vihreää ja violettia.

Muistaakseni minulla on ollut näitä niin kauan kuin jaksan muistaa, joten normaalia arkea ne ei haittaa, mutta kyllä ovat häiritseviä.

Olen menossa kuvauttamaan silmänpohjat perjantaina, mutta olisi kiva kuulla vähän ennakkoon, että mitähän hemmettiä?:D:D

7

386

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 878978978

      Laitan sulle linkin englannin kieliselle sivulle:
      http://www.webmd.com/eye-health/benign-eye-floaters#1
      Löydät asiasta tietoa hakusanalla 'floaters'. En tiedä suomen kielen vastinetta. Iän myötä floaterseista voi tulla suhteellisen ongelmallinen asia henkilölle.

      • Silmäiliä

        Kiitos avusta! Olen ehtinyt kehitellä jo kaikki maholliset silmäsairaudet, vaikka ikää napsahtaa mittariin vasta huhtikuussa 20.


      • Lasihiiri

        Floaterit ovat suomeksi lasiaissamentumia.


    • lääkäriinmars

      Voivat johtua myös rei'istä verkkokalvon reuna-alueilla. Koska reiät ovat reunoilla, näkyvät pallot vain ääriasennoissa. Suosittelisin varmuuden vuoksi käymään lääkärissä, erityisesti, jos olet likinäköinen.

      • lääkäriinmars

        Niinhän olitkin kirjoittanut, että olet menossa kuvauttamaan silmänpohjat. Toivottavasti lääkärille etkä optikolle, sillä optikon laitteilla ei käsittääkseni saa kuvaa verkkokalvon (silmänpohjan) reuna-alueista. Toivottavasti asia joka tapauksessa selviää, eikä kyse ole mistään vakavasta!


    • Silmäiliä

      Moi, en tiedä oletko linjoilla, mutta kuinka vakava tila nuo reiät verkkokalvossa voi olla

      • verkkokalvoreiät

        En ole silmälääkäri, mutta itseltäni on hoidettu molempien silmien verkkokalvoista reikiä, joten sitä kautta tiedän aiheesta aika paljon. Reiät eivät välttämättä aiheuta mitään haittaa näölle, mutta pahimmassa tapauksessa ne voivat johtaa verkkokalvon irtoamiseen, joka on näköä vakavasti uhkaava tila (hoitamattomana johtaa sokeutumiseen). Sitä, kuinka usein näin käy, en osaa sanoa. Verkkokalvon irtauma oireilee usein ns. nokisateena tai voimakkaana salamointina, googlaamalla löydät helposti lisätietoa. Reiät verkkokalvossa voidaan hoitaa helposti paikallispuudutuksessa laseroimalla. Tällöin reiät ikään kuin rajataan, jotta ne eivät pääse suurenemaan tai repeämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      100
      1129
    2. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      50
      932
    3. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      119
      903
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      145
      877
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      677
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      669
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      627
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      594
    9. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      102
      583
    10. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      579
    11. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      568
    12. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      80
      540
    13. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      62
      534
    14. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      509
    15. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      494
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      4
      483
    17. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      473
    18. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      469
    19. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      31
      466
    20. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      42
      460
    Aihe