Ympyrät/pallot näkökentässä

Silmäiliä

Tervehdys.
Näistä palloista/ympyröistä/madoista/valoista ja ties mistä on keskusteltu täällä 1000 ja yksi kertaa, mutta tähän en ole vielä löytänyt vastausta: Kun käännän äärimmilleen ylös, oikealle tai vasemmelle, näkökenttään ilmestyy jonkin asteinen pallo/ympyrä. Pystyn suurentamaan niitä kääntämällä silmää edellä mainittuihin suuntiin. Eli toisinsanoen kun nyt näpyttelen tekstiä sormet sauhuten, niin niitä ei näy missään. Eli siis jotenkin tuntuu liittyvän silmien liikkeeseen. Väriltään näyttävät tummilta, mutta niissä näyttää olevan myös vähän vihreää ja violettia.

Muistaakseni minulla on ollut näitä niin kauan kuin jaksan muistaa, joten normaalia arkea ne ei haittaa, mutta kyllä ovat häiritseviä.

Olen menossa kuvauttamaan silmänpohjat perjantaina, mutta olisi kiva kuulla vähän ennakkoon, että mitähän hemmettiä?:D:D

7

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 878978978

      Laitan sulle linkin englannin kieliselle sivulle:
      http://www.webmd.com/eye-health/benign-eye-floaters#1
      Löydät asiasta tietoa hakusanalla 'floaters'. En tiedä suomen kielen vastinetta. Iän myötä floaterseista voi tulla suhteellisen ongelmallinen asia henkilölle.

      • Silmäiliä

        Kiitos avusta! Olen ehtinyt kehitellä jo kaikki maholliset silmäsairaudet, vaikka ikää napsahtaa mittariin vasta huhtikuussa 20.


      • Lasihiiri

        Floaterit ovat suomeksi lasiaissamentumia.


    • lääkäriinmars

      Voivat johtua myös rei'istä verkkokalvon reuna-alueilla. Koska reiät ovat reunoilla, näkyvät pallot vain ääriasennoissa. Suosittelisin varmuuden vuoksi käymään lääkärissä, erityisesti, jos olet likinäköinen.

      • lääkäriinmars

        Niinhän olitkin kirjoittanut, että olet menossa kuvauttamaan silmänpohjat. Toivottavasti lääkärille etkä optikolle, sillä optikon laitteilla ei käsittääkseni saa kuvaa verkkokalvon (silmänpohjan) reuna-alueista. Toivottavasti asia joka tapauksessa selviää, eikä kyse ole mistään vakavasta!


    • Silmäiliä

      Moi, en tiedä oletko linjoilla, mutta kuinka vakava tila nuo reiät verkkokalvossa voi olla

      • verkkokalvoreiät

        En ole silmälääkäri, mutta itseltäni on hoidettu molempien silmien verkkokalvoista reikiä, joten sitä kautta tiedän aiheesta aika paljon. Reiät eivät välttämättä aiheuta mitään haittaa näölle, mutta pahimmassa tapauksessa ne voivat johtaa verkkokalvon irtoamiseen, joka on näköä vakavasti uhkaava tila (hoitamattomana johtaa sokeutumiseen). Sitä, kuinka usein näin käy, en osaa sanoa. Verkkokalvon irtauma oireilee usein ns. nokisateena tai voimakkaana salamointina, googlaamalla löydät helposti lisätietoa. Reiät verkkokalvossa voidaan hoitaa helposti paikallispuudutuksessa laseroimalla. Tällöin reiät ikään kuin rajataan, jotta ne eivät pääse suurenemaan tai repeämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      273
      5122
    2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      53
      4221
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      93
      3609
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      50
      2719
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      20
      1909
    6. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      46
      1863
    7. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      111
      1725
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      98
      1501
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      71
      1095
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      146
      1073
    Aihe