Kävin vkl:n asuntoesittelyssä katsomassa v. -90 valmistunutta raapattua betonitaloa. Sisäpuolelta joidenkin ikkunoiden alla puuttui peitelistat ikkunan alapuolelta, näki hyvin, että seinät onkin rakennettu ontelolaatoista (aukot näkyi). Tuntui tosi oudolta, eikö ontelolaatta on lähinnä pohjan rakennusmateriaali? Mikä tässä ratkaisussa on nyt ideana ja mitä riskejä mahdollisesti? Styrox on kuulemma eristeenä, missäköhän se mahtaa sijaita?
Betonirakenteinen talo, ontelolaattaa seinissä
3
269
Vastaukset
Eriste sijaitsee ulkopuolella, siinä rappauksen alla. Ainakin toivottavasti. Voi siinä olla vielä joku pinnoitus välissä.
Ontelolaattaa voi käyttää myös kantavana rakenteena (kunhan joku on laskenut, että kestää kuorman. Omakotitalossa aika varmasti kestää). https://fi.wikipedia.org/wiki/Ontelolaatta
Riskejä? Jos huoneilmaa pääsee laattaan JA lämmöneristyksessä on vikaa, voi kosteus kondensoitua laatan reikiin. Siellä voi sitten tulla vaikka homeongelmia. Vähän riippuu muusta rakenteesta. Pitäisin aika pienenä tätä riskiä.- Rak.inssi1986
Miksi kosteus kondesoituisi reikiin? Sehän tarkoittaisi että eristys on niin huono, että betoniseinä on sisältä lähes pakkasella.
Rak.inssi1986 kirjoitti:
Miksi kosteus kondesoituisi reikiin? Sehän tarkoittaisi että eristys on niin huono, että betoniseinä on sisältä lähes pakkasella.
Riippuu sisäpuolen kosteudesta. Kyllä kondensoitumista voi tapahtua (ja tapahtuukin) melkeinpä missä normaalissa lämpötilassa tahansa.
Betonikin on eriste. Jos ilmassa on yhtä paljon kosteutta betonin sisällä olevassa putkessa ja huoneessa sisällä, kondensoitumista tapahtuu ensin betonin sisällä. Toki tämä vaatii varsin heikkotasoista eristystä, kuten tuossa viestissäni yritin painottaa.
Ajatellaan tilannetta vaikkapa saunassa. Kosteusprosentti intohimoisella vedenheittäjällä lähentelee sataa ja lämpöä on nasevat 80 astetta (jeps, hulluja on moneen junaan). Jos nyt tätä ilmaa pääsee merkittävissä määrin sinne betonin sisään, niin kondensoituminen käynnistyy hyvin herkästi. Tässä nyt ei merkittävää ongelmaa ole, koska tuo myös kuivuu suhteellisen nopeasti (ei jatkuva kosteusrasite).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712310En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831011Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n55989- 108980
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81931- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21848Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67746Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299694- 33687