Betonirakenteinen talo, ontelolaattaa seinissä

Kävin vkl:n asuntoesittelyssä katsomassa v. -90 valmistunutta raapattua betonitaloa. Sisäpuolelta joidenkin ikkunoiden alla puuttui peitelistat ikkunan alapuolelta, näki hyvin, että seinät onkin rakennettu ontelolaatoista (aukot näkyi). Tuntui tosi oudolta, eikö ontelolaatta on lähinnä pohjan rakennusmateriaali? Mikä tässä ratkaisussa on nyt ideana ja mitä riskejä mahdollisesti? Styrox on kuulemma eristeenä, missäköhän se mahtaa sijaita?

3

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eriste sijaitsee ulkopuolella, siinä rappauksen alla. Ainakin toivottavasti. Voi siinä olla vielä joku pinnoitus välissä.

      Ontelolaattaa voi käyttää myös kantavana rakenteena (kunhan joku on laskenut, että kestää kuorman. Omakotitalossa aika varmasti kestää). https://fi.wikipedia.org/wiki/Ontelolaatta

      Riskejä? Jos huoneilmaa pääsee laattaan JA lämmöneristyksessä on vikaa, voi kosteus kondensoitua laatan reikiin. Siellä voi sitten tulla vaikka homeongelmia. Vähän riippuu muusta rakenteesta. Pitäisin aika pienenä tätä riskiä.

      • Rak.inssi1986

        Miksi kosteus kondesoituisi reikiin? Sehän tarkoittaisi että eristys on niin huono, että betoniseinä on sisältä lähes pakkasella.


      • Rak.inssi1986 kirjoitti:

        Miksi kosteus kondesoituisi reikiin? Sehän tarkoittaisi että eristys on niin huono, että betoniseinä on sisältä lähes pakkasella.

        Riippuu sisäpuolen kosteudesta. Kyllä kondensoitumista voi tapahtua (ja tapahtuukin) melkeinpä missä normaalissa lämpötilassa tahansa.

        Betonikin on eriste. Jos ilmassa on yhtä paljon kosteutta betonin sisällä olevassa putkessa ja huoneessa sisällä, kondensoitumista tapahtuu ensin betonin sisällä. Toki tämä vaatii varsin heikkotasoista eristystä, kuten tuossa viestissäni yritin painottaa.

        Ajatellaan tilannetta vaikkapa saunassa. Kosteusprosentti intohimoisella vedenheittäjällä lähentelee sataa ja lämpöä on nasevat 80 astetta (jeps, hulluja on moneen junaan). Jos nyt tätä ilmaa pääsee merkittävissä määrin sinne betonin sisään, niin kondensoituminen käynnistyy hyvin herkästi. Tässä nyt ei merkittävää ongelmaa ole, koska tuo myös kuivuu suhteellisen nopeasti (ei jatkuva kosteusrasite).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      19
      2557
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      36
      1530
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      60
      1259
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      298
      1182
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      946
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      927
    7. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      175
      763
    8. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      58
      743
    9. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      63
      740
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      90
      712
    Aihe