Ärsyttää, kun minulle todettiin oppimisvaikeus vasta äskettäin ja nyt neuropsykologin ja tukiopetusten jälkeen olen oppinut eri aineiden jutut paremmin. Valitettavasti seiskalla, kasilla ja ysin syksy meni todella huonosti. Arvosanat ovat jotain kutosen ja seiskan luokkaa, paras arvosana oli ruotsin kielestä (8). Lukuaineiden keskiarvo on tällä hetkellä 6,3 ja tämä on itselleni todella kova kolahdus, kun olen halunnut lukioon. Tuntuu etten pääse mihinkään lukioon tolla keskiarvolla. Täällä päin on yksi lukio, johon pääsi viime vuonna kuka tahansa, kun hakijoita ei ollut tarpeeksi. Tänä vuonna kyseisen lukion tilat on uusittu, joten pahoin pelkään etten tule pääsemään tolla keskiarvolla. Myös 2013 sinne pääsi vitosen keskiarvolla.. Onko mitään mahdollista, että pääsisin tolla keskiarvolla Jyväskylän Lyseon Lukioon?
Uskon vakaasti pääseväni lukion läpi, kun opiskelu kiinnostaa ja nyt kun minulla on aktiivinen neuropsykologi niin voisin saada sieltä vinkkejä opiskeluun. Ammattiopistoon en haluaisi vielä mennä, sekä kymppiluokka ei ole vaihtoehto, sillä olen muutenkin jo muita luokkalaisia vuoden vanhempi..
Enkä ole yhtään varma vaikuttaako enää yhteishaun jälkeen arvosanat jos koittaisin vielä parantaa loppua kohden.. Harmi kun yhteishaut on jo alle kuukauden päässä!!
Olen siis 15-vuotias tyttö..
Koulu ei suju ja yhteishaku lähestyy..
8
297
Vastaukset
- Aino2323-
Ja vielä palaan takaisin: Jyväskylän Lyseossa oli sisäilmaongelmia, jotka luultavasti vaikutti siihen, että kaikki pääsivät viime vuonna.. Jyväskylän Lyseo kumminkin olisi itselleni se "ehkä" helpoin vaihtoehto päästä, kun muut lukiot vaatii jo todella korkean keskiarvon..
Itse jäin kotiin koska olen laiska paskaläjä, ja hyvin olen pärjännyt. Kiitos äiti.
- dfgdfgfg
Kiitos äitillesi myös toivottaa täältä toinen läjä.
En jaksa lukea, vitun pitkä teksti, mutta otsikosta päätellen voit mennä vain amikseen. Ei tarvitse olla hyviä arvosanoja ja tänne pääse ties minkälaiset autistit.
Ilman amista minä tällä hetkellä makaisin kotona ilman opintoja.- yksinkertaista
Menet nyt johonkin muuhun kouluun tai töihin. Sitten kun olet täyttänyt 18, menet aikuislukioon, jos lukio silloin vielä kiinnostaa. Sinne ei ole keskiarvorajaa.
Hei Aino2323!
Kannattaa hakea yhteishaussa juuri sinne minne haluat. Ennen kuin haet kouluun, voit ottaa vielä yhteyttä lukion opinto-ohjaajaan tai rehtoriin ja keskustella tilanteestasi. Kun näytät, että olet oikeasti motivoitunut ja olet saanut oppimisvaikeuksiisi apua, luultavasti he ymmärtävät ja ottavat mielellään sinut sisään.
Lukiossa opiskellaan muitakin aineita kuin lukuaineita, joten koko peruskoulun päättötodistuksen keskiarvo otetaan huomioon, ei pelkästään lukuaineiden keskiarvoa. Kannattaa siis ehdottomasti hakea! Ei muuta kuin tsemppiä opintoihisi ja yhteishakuun!
Terveisin Kalajoen rovastikunnan Saappaan päivystäjät Eve ja OlliKymppiluokka?
Onpa ikävää, ettei asioihisi puututtu tarpeeksi aikaisin. Toivon kuitenkin että pääset sinne minne haluat. Ilman yrittämistä et ainakaan pääse minnekään, joten onnea matkaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792322Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1371481- 1331452
- 1541193
- 1081013
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten373927Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67684Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683