Kannettavan tehot ja SSD-levy

SSD_vs_kiekko

Mulla on vuodelta 2013 oleva ihan kelpo 15,6" Acer-läppäri peruskäyttöön: Prossu AMD Phenom II 4 Core N930 (2,0 GHz), 500GB wd, 8 GB 1333 RAM ja Radeon HD6650 Mobile.

Heikoin lenkki tuossa on tuo kiekollinen kiintolevy, joka on tekniikaltaan hyvin hidas. Parhaillaan siihen vaihdetaan liikkeessä 500GB:n Samsung EVO 850. Ajattelin aloittaa puhtaalta pöydältä ja asentaa W 10 Pro uudelleen ohjelmat. Tulee samalla Windows siivottua. Data tuodaan ulkoiselta kiintolevyltä takaisin ja kannettavan entinen 2,5" 500GB levy menee braketilla pöytäkoneen lisämassamuistiksi. En olisi muuten näin kalliiseen operaatioon alkanut, mutta kyseinen kannettava harvalukuisessa käytössä on toiminut täysin moitteetta ja siihen on jo tottunut. Alunperin siinä oli W 7 Pro, mutta jatkossa siihen asentui kiekolta ongelmitta W 10 Pro ja viime aikoina Office 2016.

Kuinka paljon koneen käytettävyys ja nopeus käytännössä paranee uuden kiintolevyn myötä? Pöytäkoneessani havaitsin saman operaation tehdessäni (Samsung 500GB EVO 850, sata3 eli 6GB/s) 1000GB WD varsinkin käynnistysnopeuden todella nousevan ainakin 10 kertaiseksi ja luultavasti myös levyn käsittely nopeutui muullakin tavoin. Onko kannettavissa sama juttu nopeuden lisääntymistä ajatellen?

Sitten virrankulutuksesta. Acerin akku toimii hyvillä virransäästöasetuksilla maksimillaan 2h - 2h ja 10 min. Kuinkahan paljon kiekollinen kiintolevy vie virtaa yleensäkin kannettavista? Maalaisjärjellä ajatellen 5400RPM-vauhdilla pyörivä levy ja levypakkojen välissä liikkuvat lukupäät vievät prosessorin ja näytön ohella virtaa melkoisesti? Lisääntyykö siis kannettavan akullinen käyttöaika SSD-levyn ansiosta ja minkä verran suunnilleen? Akkua käytetty muutaman kerran ja se on uudenveroinen.

7

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvioita

      Nopeutuu SSD:n ansiosta selvästi, voit olla tyytyväinen.
      Akun kestoon tuskin tulee kovin suurta parannusta, jos ollenkaan.

    • sfdsdffdsfdsdfsfd

      Tukeeko läppärisi emo SATA 3:a? Iän perusteella voisi tukeakin.
      Ellei, taitaa nopeutumishaaveet jäädä vaan haaveiksi.

      • SSD_vs_kiekko

        Kyllä se se Acer on sata3 eli 6GB/s. Oliko se niin, että pata=1GB/s, sata1=1½GB/s, sata2=3GB/s ja sata3=6GB/s? Mikäli jokin kone olisi sata2, niin mielestäni siihenkin kannattaisi ostaa jonkinlainen SSD-levy, joska tuo väylä on vain hitaampi, mutta levyn sisäiset toiminnot pysyvät yhtä nopeina väylästä riippumatta. Esimerkiksi kone käynnistyisi ainakin sata2 läppärissä huomattavasti nopeammin SSD-levyllä.


      • 500GtSSD

        Mulla on Toshiba Satellite läppäris Samsung 500Gt EVO 850 kanssa. Laitoin itte sen 1 Tt kovalevyn tilalle. Toimii huomattavasti nopeammin vaan Sata II- väylä vaikka ei ole kauhean vanha kone. Voin suositella!


      • oioiuoioiuiuioui
        500GtSSD kirjoitti:

        Mulla on Toshiba Satellite läppäris Samsung 500Gt EVO 850 kanssa. Laitoin itte sen 1 Tt kovalevyn tilalle. Toimii huomattavasti nopeammin vaan Sata II- väylä vaikka ei ole kauhean vanha kone. Voin suositella!

        Jaa, että jos jo sata 2:lla saa nopeusiloa, niin ei tarvi aivan uusinta uutta konetta olla.


    • pcmuseo

      Jep tulee aika paljon eroa jos vertaa pyörivään levyyn. Tässä esim käyrää wd:n scorpio blackistä, joka on aika nopea pyörivä läppärin levy.
      http://www.notebookreview.com/picture/?f=42254
      maksi 82Mb/s.
      jos tuota vertaa vaikka sata II 300Mb/s noputeen, minkä ssd:t kyllä saavuttaa, pitäisi tuon nopeus-eron huomata.
      PATA oli 133Mb/s ja SATA I sen 150Mbyteä /s.

      Yhteen kannettavaan W7 kannettavaan vaihdoin 840evon ja siinä tuli prossulle ainakin enemmän tavaraa tuon ssd:n toimittamana, pyörivällä levyllä harvoin yli 15% prossukuormaa käynnistyksessä, ssd:llä muutaman sekunnin täys-kuorma, ja sen jälkeen hiljaista. Eli koneen käytettävyys parani huomattavasti.

    • Qqqqqqqqq

      Win 10 käynnistyy 30 sek. Mint 18 käynnistyy 20 sek.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      2690
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1679
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      146
      1674
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      1401
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1348
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      302
      1223
    7. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      14
      1195
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      996
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      24
      950
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      899
    Aihe