Katon keskiosa on suora, ja sitten reunat laskevat seinää kohti 33 asteen kulmassa. Miten ihmeessä saan holkkalistan sahattua tuossa alastaitossa siististi?
Pakkohan siihen on olla joku kaava, jolla lasken, miten säädän sahan.
Oma kolmiulotteinen ajattelu ei yllä noin pitkälle...
Pakkohan siihen on olla joku kaava, jolla lasken, miten säädän sahan.
Oma kolmiulotteinen ajattelu ei yllä noin pitkälle...
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos sulla on säädettävä saha voit sahata koejiirejä listaan millä säädöillä rupeaa sovitus käymään.
Toki se niin onnistuu , yrityksen ja erehdyksen kautta mutta en suostu uskomaan että jos tiedän asteluvun tuossa käännöksessä sekä kattolistan kallistuskulman, etteikö olisi jotain kaavaa jolla saan jiirisahan sivu-, ja pystykallistuksen sellisiin arvoihin että homma hoituu kertasahuksella.
Ajattelet aivan liian vaikeasti ei niitä kaavoja työmailla mietitä vaan miten saadaan työ tehtyä.
Jos katto on 33 asteen kulmassa niin siinä missä vino- ja suora katto kohtaa on niinkin yksinkertainen kaava kuin 33/2 eli 16,5 astetta.
Aika nerokasta mutta en halua kääntää listaa nurkassa vaan seinällä pystysuunnassa ja kattolistahan tulee yleensä 52 asteen kulmassa yläpuoli kattoa vasten ja alapuoli seinää vasten eli ihan perinteinen "kulma puoliksi" ei oikeen toimi tuossa.
Saisitko selevästi sanottua missä nurkassa operoit? Ullakkohuoneessa on päädyt ja sivut.
Päädyssä
holkkalistan, varsinkin leveän sahaus jiiriin, on hankalaa, koska lista ei pysy oikeassa asennossa sahattaessa, kovinkaan hyvin. normaali 90 astetta, sisä, ja ulkokulmaan sopii tämä, lista selällään, eli lappeellaan kaapassa, terän kallistus 33.9 ja kääntö 31,6 astetta, kääntöä eri puolille vaihtamalla, saa kaikki nuo kulmat tehtyä, ja listat todella sopii paikoilleen. tyosta voisi löytyä kulmaa muuttamalla apu myös kysyjälle.